צרפת: שני הרוגים ו-11 פצועים מירי סמוך לשוק חג המולד בשטרסבורג

האש נפתחה סמוך לשוק במרכז העיר שבצפון מזרח המדינה • הרקע לאירוע לא ברור, ועדי ראייה דיווחו על כוחות ביטחון רבים שהגיעו למקום • משרד הפנים הצרפתי קרא לתושבי העיר להישאר בבתיהם לאור "אירוע ביטחוני משמעותי המתרחש בעיר" • היורה טרם נתפס

כוחות משטרה באזור הפיגוע בשטרסבורג, צרפת / צילום: Vincent Kessler, רויטרס
כוחות משטרה באזור הפיגוע בשטרסבורג, צרפת / צילום: Vincent Kessler, רויטרס

שני בני אדם נהרגו ולפחות 11 נוספים נפצעו הערב (ג') מאש שנפתחה סמוך לשוק חג המולד בעיר שטרסבורג שבצפון מזרח צרפת, בו מבקרים מדי שנה מיליוני תיירים. זהותו של היורה ידועה, אך הוא טרם נתפס והמשטרה פתחה במצוד בעקבותיו. היחידה לחקירת מעשי טרור בשטרסבורג בוחנת את התקרית, שטרם מוגדרת רשמית כפיגוע.

משרד הפנים הצרפתי קרא לתושבי העיר להישאר בבתיהם לאור "אירוע ביטחוני משמעותי המתרחש בעיר". עקב הירי, קיצר הנשיא עמנואל מקרון מפגש עם חברי הפרלמנט בארמון האליזה ושלח את שר הפנים כריסטוף קסטנר למקום הירי.

"שמעתי יריות ואנשים רצו לכל עבר. זה נמשך בערך עשר דקות", סיפר בעל חנות מקומי. שר האקולוגיה, פרנסוואה דה רוגי צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "מביע סולידריות ותמיכה באנשי שטרסבורג. אנו תומכים גם בכוחות הביטחון. אנחנו מאוחדים ונחושים להגן על אנשי העם הצרפתי".

שוק חג המולד נמצא השנה תחת אבטחה כבדה. גישתם של רכבים שאינם מורשים נחסמה לרחובות המקיפים אותו במהלך שעות הפתיחה. כמו כן, הוקמו מחסומים בגשרים ובנקודות גישה על מנת לערוך חיפושים בתיקיהם של המבקרים בשוק.

בשבועות האחרונים צרפת נתונה במתח רב לאור מחאת "האפודים הצהובים", שמשתקת את המדינה בחודש האחרון ומסבה לה נזקים כלכליים עצומים. אזרחים רבים יוצאים להפגין ברחובות בכל שבת, מזה כארבעה שבועות, במחאות שהחלו ממס שהוטל על הדיזל והתרחבו נגד יוקר המחיה וסוגיות נוספות.

בחודש מרץ האחרון נהרגו שלושה בני אדם ולפחות 12 נוספים נפצעו במתקפת טרור בדרום-מערב צרפת, שכללה החזקת בני ערובה בסופרמרקט. המחבל, צעיר בן 25 ממוצא מרוקאי שהצהיר אמונים לארגון "המדינה האסלאמית", נורה למוות על ידי המשטרה שפרצה למרכול בעיירה טרב כעבור כמה שעות של התבצרות.

החל מינואר 2015 חווה צרפת גל של מתקפות טרור, כולל הפיגוע במרכול "היפרכשר" בפריז, שבו נרצחו ארבעה בני ערובה על ידי צעיר שנשבע אמונים לדאעש. בנובמבר אותה שנה נהרגו 130 בני אדם במתקפת טרור של דאעש ברחבי פריז, שבעקבותיה הוטל מצב חירום במדינה.

מאז אירעו גם פיגוע דריסה קטלני בניס ופיגועי ירי ודקירה בפריז. בנובמבר 2017 הסתיים מצב החירום, אחרי שהנשיא עמנואל מקרון העביר שורת חוקים חדשים שנועדו לסייע במאבק בטרור.

צרו איתנו קשר *5988