אוחנה בטקס ההסמכה של לשכת עורכי הדין: "את הדרוש תיקון נתקן"

שר המשפטים החדש: "אין שינוי היכן שיש מחסום בפני כל ביקורת, והתיקון לא יבוא אם ניכנע לזעקות השבר השחוקות על קץ הדמוקרטיה ומיטוט שלטון החוק, על כל תזוזה מהמצב הקיים" • "האם ניתן להתעלם מתחושת הציבור שהולך וגדל הפער שבין המושגים משפט וצדק?"

שר המשפטים החדש אמיר אוחנה בטקס ההסמכה של עורכי הדין / צילום: יוסי זמיר
שר המשפטים החדש אמיר אוחנה בטקס ההסמכה של עורכי הדין / צילום: יוסי זמיר

"מי שרוצה בטובתה של מערכת המשפט - חייב להיות מוכן לבקר אותה. תהיינה מחלוקות. ננהל אותן בדרך ארץ, אך את הדרוש תיקון - נתקן"; כך אמר היום (ב') שר המשפטים החדש, אמיר אוחנה, בנאום שנשא בטקס ההסמכה של עורכי הדין בבנייני האומה בירושלים.

אוחנה דיבר אל עורכי הדין החדשים ואמר: "אתם נכנסים היום לא רק כחברים בלשכת עורכי הדין, אלא גם כחברים במערכת המשפט הישראלית, מערכת שהיא מאבני-היסוד של כל מדינה חופשית ודמוקרטית. היותה של מערכת המשפט אחת מאבני-היסוד, אין משמעה כי אין להשמיע עליה ביקורת, ממש כשם שביקורת על הכנסת ועל הממשלה, שתי הרשויות הנוספות, היא חיונית לקיום ערכי החופש והדמוקרטיה".

לדברי אוחנה, "יש טענה - שדומני כי קונה פחות ופחות אחיזה בציבור - לפיה כל מי שמבקש לתקן את מערכת המשפט ומעז לבקר אותה, רוצה ברעתה. להפך: מי שרוצה מערכת משפט נקייה משיקולים זרים, מי שרוצה מערכת משפט חזקה וצודקת, מי שרוצה בטובתה של מערכת המשפט - חייב להיות מוכן לבקר אותה; ולבקר פירושו גם לתקן, לשנות. אין שינוי היכן שיש מחסום בפני כל ביקורת, והתיקון לא יבוא אם ניכנע לזעקות השבר השחוקות על קץ הדמוקרטיה ומיטוט שלטון החוק, על כל תזוזה מהמצב הקיים".

אוחנה תהה: "האם ניתן לטעון ברצינות כי אין מקום לשינויים במערכת? האם לא היינו רוצים לראות במערכת המשפט יותר פלורליזם, לשמוע מגוון רחב יותר של דעות? האם בעולם משפטי המתאפיין ב'ירידת הפורמליזם ועליית הערכים,' כפי שתיאר המלומד פרופ' מאוטנר, אין חשיבות קריטית לריבוי דעות?". 

והוא הוסיף: "האם ניתן לטעון ברצינות כי האופן שבו מתמנים שופטים מאפשר את הפלורליזם הנדרש? האם המערכת המשפטית שקופה דיה? האם הציבור יודע על האופן בו מתנהלת מערכת המשפט, בו מתקבלות ההחלטות? האם ניתן להתעלם מתחושת הציבור שהולך וגדל הפער שבין המושגים משפט וצדק?

"מי שתחושת הצדק עוד מפעמת בו, מי שחיפוש האמת היא עדיין נר לרגליו, חייב לשאול את עצמו את השאלות הללו".

לדברי שר המשפטים, "במהלך שנותיי כעורך דין וכאיש ציבור ראיתי שופטים חרוצים. ראיתי שופטים ישרים והגונים, חדורי תחושת שליחות. ראיתי גם אחרים. דבר אחד לא ראיתי: שופטים שנבחרו על-ידי הציבור. מכיוון שכך, אין מנוס מהמסקנה שהרשות השופטת היא הפחות דמוקרטית מבין שלוש הרשויות. היושבים בה לא יישאו באחריות לתוצאות החלטותיהם ולא יבואו בפני הציבור אחת לארבע שנים לבקש ולקבל - או לא לקבל - את אמונו מחדש".

אוחנה הוסיף ואמר כי היה ניתן לצפות שדווקא בשל כך תגזור על עצמה המערכת המשפטית על שלוחותיה - שופטים ומשפטנים בשירות המדינה - איפוק מיוחד בתפקידה ותכבד את לשון החוק כמו גם את הרשויות האחרות. "לצערי, לא תמיד אני רואה איפוק זה בפועל", סיכם השר החדש.

צרו איתנו קשר *5988