הצבענו יותר וקנינו הרבה יותר: עלייה של 20% במחזור הקניות אתמול לעומת הבחירות באפריל

שב"א: בין השעות 10:00-13:00 ביום הבחירות אתמול היקף הקניות היה גבוה ב-20% לעומת היקף הקניות בשעות אלה ביום השבתון של הבחירות הקודמות באפריל השנה • מקס ערכה השוואה בין קצב הקניות אתמול ביחס להיקפי קניות ביום שישי ממוצע - וזיהתה עלייה של 24%

קונים ביום הבחירות בקניון TLV / צילום: יח"צ
קונים ביום הבחירות בקניון TLV / צילום: יח"צ

הצבענו יותר וקנינו הרבה יותר: לפי נתוני חברת מקס (לשעבר לאומי קארד), מחזור הקניות של הצרכנים אתמול (ג'), ביום השבתון של הבחירות, עלה ב-13% לעומת מחזור הקניות של הצרכנים בבחירות פרק א' באפריל השנה. מקס מחזיקה בנתח של כ-30% מכלל כרטיסי האשראי.

בבחירות הארציות של חודש אפריל היקף הקניות בכרטיסי אשראי בלבד, לפי נתונים שהעבירה אז חברת שב"א, מפעילת מערכות תשלומים בכרטיסי אשראי, עמד על 850 מיליון שקל.

כעת ההיקפים הללו גדלו: לפי נתוני שב"א, בין השעות 10:00-13:00 ביום הבחירות אתמול היקף הקניות היה גבוה ב-20% לעומת היקף הקניות בשעות אלה ביום השבתון של הבחירות הקודמות באפריל. לפי נתוני החברה, קצב העסקאות עמד אתמול על ממוצע של 7,500 עסקאות בדקה ועל יותר מ-450 אלף עסקאות בשעה.

מקס ערכה השוואה בין קצב הקניות אתמול ביחס להיקפי קניות ביום שישי ממוצע (שמתאפיין בתנועה ערה בחנויות ובמסעדות). מהשוואה זו עלה כי מחזור המכירות אתמול היה גבוה ב-24% לעומת יום שישי ממוצע. כדאי לזכור כי בימי שישי שעות הפתיחה של החנויות מוגבלות לעומת יום השבתון אמש. גם היקף ההוצאה הממוצעת היה גבוה יותר, בשיעור של 12%, לעומת יום שישי ממוצע, ועמד על כ-470 שקל.

הענפים שנהנו מהמוני הקונים שיצאו מהבית היו בעיקר ביגוד והנעלה, מוצרי חשמל, כלי בית ורהיטים. לפי נתוני מקס, מחזורי המכירות במסעדות אמש היה דומה למחזור של יום שישי ממוצע. 

בהמשך פורסם כי יום השבתון שחל ביום הבחירות השבוע סחף את הציבור לערוך קניות בהיקף של 1.135 מיליארד שקל. נתון זה משקף עלייה בשימוש בכרטיסי אשראי ובסכום ההוצאה, כך לפי נתוני שב"א (שירותים בנק אוטומטיים מפעילת מערכות התשלומים הלאומיות בכרטיסי אשראי. ביחס לבחירות מועד א' שהתקיימו בחודש אפריל 2019 מדובר בזינוק של 34% בסכום ההוצאה. עוד נרשמה עלייה של כ-13% במספר העסקאות. מספר העסקאות שבוצעו בכרטיסי אשראי ביום הבחירות האחרון הגיע ל-4.9 מיליון. עיקר הפעילות נרשמה בין 11:00 ל-15:00 (עם ממוצע של 6,600 עסקאות בדקה).

נתוני יום השבתון לרגל הבחירות לכנסת ה-22 היו לא רק גבוהים משמעותית מנתוני הפעילות ביום הבחירות לכנסת ה-21 באפריל האחרון כזכור, אלא גם מיום הבחירות לרשויות המקומיות שהתקיים ב-30 באוקטובר 2018. נזכיר כי הבחירות בתזמון הנוכחי סמוכות יחסית לראש השנה, ולכן יש להניח שרבות מהקניות כללו גם קניות היערכות לחג (כלי בית ומתנות, ביגוד וכו').

צרו איתנו קשר *5988