"כמעט כל ראש ממשלה ב-20 השנים האחרונות חטף תהליך פלילי, שברוב מוחלט של המקרים נעצר"

ארבעה ראשי ממשלה נחקרו בישראל בשני העשורים החולפים. איך זה נגמר? • המשרוקית של גלובס

זאב אלקין, הליכוד / צילום: שלומי יוסף
זאב אלקין, הליכוד / צילום: שלומי יוסף

שימוע בשלושה תיקים הוא לא סיבה לתבוע מראש הממשלה לפרוש, מחה איש הליכוד זאב אלקין, השר לענייני ירושלים והתפוצות, בראיון לאילנה דיין בגלי צה"ל. וכדי לנמק את דבריו הוא הוסיף קביעה היסטורית: "כמעט כל ראש ממשלה שהיה פה ב-20 השנים האחרונות חטף תהליך פלילי כזה או אחר, שבסופו של דבר, ברוב מוחלט של המקרים, נעצר בשלב כזה או אחר".

גם עכברי פוליטיקה מנוסים יתקשו לחרוץ משפט על הטענה של אלקין. ארבעת ראשי הממשלה שכיהנו בישראל בשני העשורים החולפים נחקרו בסך-הכול ב-12 תיקים, בלי להביא בחשבון פרשות שכלל לא הגיעו לחקירת משטרה. חלק מהחקירות הולידו עכברים, חלקן הולידו מאסרים. נעשה ספירת מלאי מהירה.

נתחיל באהוד ברק, שנבחר לראשות הממשלה ב-1999. מעט אחרי בחירתו פסק מבקר המדינה אליעזר גולדברג שרשימתו, ישראל אחת, קיבלה תרומות לא-חוקיות מעמותות שהיו עצמאיות רק לכאורה. הוא הטיל קנס כבד על מפלגת העבודה (הגרעין של ישראל אחת) והעביר את הפרשה למשטרה. ברק נחקר באזהרה רק בתום כהונתו, ב-2001. התיק נגדו ונגד כמה מעורבים אחרים נסגר ב-2003 מחוסר ראיות, ובסופו של דבר לא הוגש כתב אישום נגד איש.

נעבור לאריאל שרון, שהחליף את ברק ב-2001. עד תום כהונתו ב-2006 הוא נחקר בשלוש פרשות, וכל אחת הסתיימה בדרך אחרת. בתיק האי היווני החליט היועץ המשפטי לממשלה דאז מני מזוז ב-2004 לסגור את התיק מחוסר ראיות, בעקבות המלצת משטרה. תיק חברות-הקש לא הוביל לכתב אישום נגד שרון עצמו, אך בנו עמרי הורשע בו ב-2005, בעוד אביו מכהן, בשורת עבירות פליליות. התיק שנקשר באיש העסקים סיריל קרן נסגר רק ב-2012, בין השאר משום ששרון, שנחשד בקבלת שוחד, היה שקוע זה שש שנים בתרדמת.

אהוד אולמרט, שנתמנה תחת שרון ב-2006, נחקר בלא פחות מחמש פרשות. באחת מהן, המינויים במשרד התמ"ת, המשטרה עצמה סגרה את התיק. באחרת, ראשונטורס, אולמרט זוכה ביולי 2012 בבית המשפט. בשלוש הפרשות האחרות הוא הורשע: ההרשעה בפרשת מרכז ההשקעות הייתה ביולי 2012, ובפרשות מעטפות הכסף והולילנד - בערעור במאי 2015.

ואחרון חביב, בנימין נתניהו. מלבד שלושת התיקים שהשימוע בהם נפתח השבוע, ומלבד הפרשות שנחקר בהן בכהונתו הראשונה לפני יותר מ-20 שנה, עלתה האפשרות שייחקר רק בפרשה אחת, "ביביטורס". מבקר המדינה נדרש לכך בדוח מ-2015, אבל היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט החליט ב-2017, אחרי בדיקה מקדמית, כי אין צורך בחקירה.

בשורה התחתונה: דבריו של אלקין חצי נכונים. ארבעת ראשי הממשלה ב-20 השנה האחרונות אכן נחקרו בפלילים, אבל רק אצל ברק החקירה הסתיימה בלא-כלום. אולמרט הורשע; התיק האחרון נגד שרון נסגר רק אחרי שנכנס לתרדמת; וענייניו של נתניהו עודם תלויים ועומדים.

● תחקיר: ארן רונדל

צרו איתנו קשר *5988