ארבעה ימים לפיזור הכנסת: נתניהו קורא לבחירה ישירה לראשות הממשלה

רה"מ הציע לקיים בחירה ישירה בינו לבין גנץ כדי למנוע בחירות נוספות • לדבריו, "בכחול לבן אומרים שהם יודעים מה העם רוצה, אז אני בעד שהעם יחליט" • יו"ר ש"ס דרעי פנה ליו"ר כחול לבן: "אם אתה לא יכול לעבוד תחת נתניהו - תן לציבור להכריע"

בנימין ושרה נתניהו בקלפי / צילום: חיים צח, לע"מ
בנימין ושרה נתניהו בקלפי / צילום: חיים צח, לע"מ

ארבעה ימים לפיזור הכנסת, ראש הממשלה בנימין נתניהו קרא הערב (שבת) לקיים בחירה ישירה לראשות הממשלה בינו לבין יו"ר כחול לבן בני גנץ. לדברי נתניהו, אם המגעים להקמת ממשלת אחדות לא יצלחו, בחירה ישירה תאפשר למנוע בחירות "מיותרות" לכנסת. "בכחול לבן אומרים שהם יודעים מה העם רוצה, אז אני בעד שהעם יחליט ולא אף אחד אחר - גם לא התקשורת". הכנסת צפויה להתפזר ביום רביעי בחצות אוטומטית, וכמעט חסר סיכוי לקדם חקיקה כזו לבחירה ישירה בתוך זמן כה קצר כשחלק מהסיעות לא מסכימות לה.

"בשבועות האחרונים הלכתי כברת דרך", אמר נתניהו. "לא חסכתי שום מאמץ כדי להקים ממשלת אחדות ולהימנע מבחירות מיותרות. עדכנתי את בני גנץ ואחרים בכחול לבן בחומר מודיעיני ומדיני רגיש מאוד. הם יודעים היטב מהם האיומים מצד איראן, הם יודעים היטב על ההזדמנויות הכבירות מול ארצות הברית ומדינות ערב. ובכל זאת הם לא שמים את האינטרס הלאומי בראש מעייניהם אלא את הפנטזיה האישית של יאיר לפיד להיות ראש ממשלה. זה עדיין לא מאוחר מדי".

נתניהו מתייחס להצעתו של ח"כ שלמה קרעי (ליכוד) לערוך בחירות ישירות לראשות הממשלה במקום בחירות כלליות. לפי ההצעה של קרעי, המנצח בבחירות הישירות יקבל תוספת כוח פרלמנטרית בשיעור של 10%. כלומר, עוד 12 חברי כנסת מיוחדים שיחולקו על ידו בין סיעות הקואליציה מתוך הרשימות שלהן.

את הרעיון של קיום בחירות ישירות במקום כלליות יזם יו"ר ש"ס אריה דרעי, והוא זוכה לתמיכה בקרב סיעות בלוק הימין, אך יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן אמר בעבר כי לא יתמוך בה. ליברמן התייחס לאחרונה לאפשרות הזו, ואמר כי "אי אפשר לשנות את כללי המשחק תוך כדי תנועה, לכן זה צריך לחכות לכנסת הבאה או לממשלה הבאה". הוא ציין כי "זה חוק שדורש המון עבודה והשלמה, כרגע אין שום סיכוי שנתמוך בחוק בחירה ישירה".

בריאיון ל"פגוש את העיתונות", דרעי הציע שתי אפשרויות להימנע מבחירות - הסכמה של כחול לבן למתווה כהונת חצי שנה של נתניהו ויציאה לנבצרות, או הליכה לבחירה ישירה לראשות הממשלה תוך 30 יום. לדבריו, "ראש הממשלה לא אהב את זה בהתחלה, אבל אני חושב שהיום הוא יתמוך בזה. הוא יודע שאני והגוש הולכים על זה בכל הרצינות". יו"ר ש"ס פנה לגנץ: "אם אתה לא יכול לעבוד תחת נתניהו - תן לציבור להכריע".

יו"ר ש"ס התחייב כי אם גנץ יסכים לשבת תחת נתניהו במשך חצי שנה, הוא בעצמו ידאג כי גנץ יהיה ראש הממשלה אם נתניהו יסרב ללכת. "אם נתניהו לא יעמוד בהתחייבותו, ש"ס תתמוך בגנץ", הכריז.

דרעי סיפר כי "מעולם לא היה כל כך קל להקים ממשלה. מעולם לא ראיתי מערכת בחירות שהכול זה חשבונות אישיים. כל אחד פועל מנקמה, אין מפלגות". יחד עם זאת, הבהיר כי לא יסכים ל יוזמתו של ח"כ עמר בר לב (העבודה-גשר) לאסוף 61 חתימות עבור יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, והדגיש כי מפלגתו נאמנה לנתניהו. "הוא ראש הממשלה עם הכי הרבה ניסיון והחוק מאפשר לו את חזקת החפות. אלך איתו גם בבחירות הבאות גם אם יהיה תיקו".

בריאיון ל"מטה המרכזי", ליברמן טען כי שתי המפלגות הגדולות החליטו שהן הולכות לבחירות. לדבריו, רוב הח"כים בכחול לבן חושבים שגנץ עשה טעות שלא קיבל את מתווה הנשיא, ורוב הח"כים בליכוד מעדיפים אחדות. ליברמן הזהיר כי "ממשלה צרה לא תתפקד, בעיקר תדמם".

ליברמן סירב להתחייב כיצד יצביע בסוגיית חסינות של נתניהו, אם אכן יבקש. "בניגוד לאחרים אני הצבעתי על חוק שמאפשר לראש הממשלה לכהן תחת כתב אישום, עד פסק דין חלוט. אני הייתי בין הבודדים שהצבעתי", הוסיף.

צרו איתנו קשר *5988