חשד לתחרות בלתי הוגנת: ועדת המסחר הפדרלית מרחיבה את חקירתה נגד ענקיות ההייטק

ועדת הסחר הפדרלית בארה"ב מרחיבה את חקירתה ודורשת מידע מחמש חברות - אלפבית, אמזון, אפל, פייסבוק ומיקרוסופט - בנוגע לרכישות שלהם בעשור האחרון של חברות קטנות

ועדת הסחר הפדרלית / צילום: שאטרסטוק
ועדת הסחר הפדרלית / צילום: שאטרסטוק

ועדת הסחר הפדרלית (ה-FTC) בארה"ב ציוותה על חמש חברות הייטק ענקיות - אלפבית (החברה-האם של גוגל), אמזון, אפל, פייסבוק ומיקרוסופט - להעניק לה מידע מפורט לגבי רכישתם של חברות קטנות, צעד שמרחיב את חקירת ה-FTC לתחום ההגבלים העסקיים ותחרות לא הוגנת בתחומי ההייטק. 

"החקירה של ה-FTC היא לא בעלת מטרה מסוימת, אבל היא תעזור לוועדה להעמיק את ההבנה שלה בנוגע לרכישות של חברות טכנולוגיה גדולות, כולל הבנה האם החברות הללו עושות מהלכים אנטי-תחרותיים וקונות חברות מתחרות פוטנציאליות בעסקאות שקטנות מדי בשביל פיקוח של הממשל", מסרה ה-FTC. 

"חברות הייטק הן חלק גדול מהכלכלה ומחיי היום-יום שלנו", אמר יו"ר ה-FTC ג'וזף סימונס. "היוזמה הזאת תאפשר לנו להבין מקרוב יותר את המגזר העסקי החשוב הזה ולהעריך האם הממשל שם מספיק תשומת-לב בנוגע לרכישות שיכולות לפגוע בתחרות הענף. זה יעזור לנו לשמור על ענפי הטכנולוגיה פתוחים ותחרותיים, לטובת הצרכנים". 

הוועדה מבקשת ללמוד כיצד חברות קטנות מתפקדות לאחר שהן נרכשות על-ידי חברות גדולות, והיא ממוקדת במיוחד בבחינה מחדש של מיזוגים שאושרו כבר על-ידי הממשל. הבחינה מחדש עלולה להוביל את הוועדה לבטל מיזוגים שהיא מוצאת בעלי השפעות אנטי-תחרותיות בימינו. 

הפעולות של ה-FTC משקפות את הדאגה בוושינגטון ובארה"ב מכך שחלק מחברות ההייטק נהפכו לגדולות וחזקות מדי, ושהן מנצלות את הכוח הזה כדי לחנוק את התחרות. 

חמש החברות הנחקרות לא מסרו תגובה. 

צרו איתנו קשר *5988