יזמים שזכו במכרזי רמ"י יקבלו דחייה בתשלומים

ההערכה היא כי מדובר במאות מיליוני שקלים שאותם חייבים הזוכים במכרזים לשלם לרמ"י • ל"גלובס" נודע כי הדחייה אמורה להתבצע מימים אלה ועד ל-26 באפריל

משה כחלון ויפעת שאשא ביטון / צילום: אלעד מלכא
משה כחלון ויפעת שאשא ביטון / צילום: אלעד מלכא

בעקבות הנחיה של שר האוצר משה כחלון, המשמש גם יו"ר מועצת מקרקעי ישראל, ושרת השיכון יפעת שאשא ביטון, רמ"י (רשות מקרקעי ישראל) הודיעה על דחייה של תשלומים של חברות וזוכים במכרזי רמ"י. כפי שפורסם בלעדית ב"גלובס", הדבר נעשה לאור הבעיות שיוצר שיתוק המשק בימים אלה. הדחייה נעשית בשלב זה עד ל-26 באפריל.

חברה יזמית או אזרח, שזוכים במכרזים על קרקעות, מחוייבים לאחר הזכייה להגיע למשרדי רמ"י ולקבל לידיהם פנקס שוברי תשלום, אותו עליהם לשלם, בהתאם לתאריכים שמצויינים בשוברים. המכרזים האחרונים של רמ"י נסגרו לפני כשבוע, ובהם זכו חברות בקרקעות להקמת 461 דירות ביישוב בת חפר שנמצא על הקו הירוק בשרון, ובנוסף נרשמו מספר זכיות במכרזי תעשייה באילת, ומכרזים שונים בבית שמש. היקפי התשלומים בגין מכרזים אלה לבד מגיעים למאות מיליוני שקלים ואם להוסיף עליהם מכרזים נוספים שנערכו בתקופה האחרונה, משמעות הדחייה היא עיכוב משמעותי בתשלומים שיגיעו לקופת המדינה.

ואולם עקב השיתוק המוחלט במשק, נוצר קושי לזוכים לקבל ליווי בנקאי, ולהתחיל לקדם את התכנון על הקרקעות ואת הפיתוח. לאור זאת ולאור המצב הבעייתי ממילא שבו נתונים יזמי הנדל"ן בימים אלה, התעוררה היוזמה של שרי האוצר והשיכון.

על פי ההודעה שהוציאו המשרדים, דחיית התשלומים תתבצע ללא תוספת ריבית והצמדה, וכי ההחלטה על דחיית תשלומים לא חלה על תשלום תמלוגים שונים לרמ"י.

על פי ההחלטה, לקוח המחזיק בידו שובר לתשלום לרמ"י, שמועדי הפירעון האחרונים שלו נעים בין ה-25 במרץ ל-26 באפריל, יוכל לשלם את הסכום הנקוב בשובר - ללא צורך בקבלת שובר עם תאריך מעודכן, ואולם לא יאוחר מה-27 באפריל. זאת, ללא תוספת הצמדה וריבית, ומבלי שדחיית התשלום כשלעצמה תחשב איחור ו/או הפרה של תנאי העסקה ו/או תנאי המכרז.

עם דחיית מועדי תשלום הקבועים בתנאי העסקה עבור רכיב הקרקע והוצאות הפיתוח, ידחו ל-27 באפריל גם מועדי ביצוע להתחייבויות נלוות, כגון המצאת ערבויות, חתימה על הסכם תשתיות, והמצאת הסכם חתום לרמ"י. ועם זאת, רמ"י הבהירה בהודעה כי בעקבות הפיגור בתשלומים, יתכנו איחורים במסירת המגרשים לזוכים בהם.

ואולם לא ברור בשלב זה, אם תאריכי הדחייה, כאמור מהימים הנוכחים ועד לעוד חודש יספיקו ליזמים, שכן המשבר החל לפני למעלה משבוע, וסביר להניח שלא יגיע אל קיצו בתום חודש אפריל; לפיכך סביר להניח, שבהמשך יתקבלו עדכונים להחלטה הזו, בהתאם למצב.

כחלון הגיב כי "המדיניות של ממשלת ישראל כפי שנקבעה על ידי ראש הממשלה היא שבכל מקום שנוכל לסייע בהקלה על האזרחים והעסקים בישראל אנחנו נעשה זאת. ענף הבנייה הוא ענף חשוב מאוד במשק הישראלי וחשוב לנו להמשיך ולסייע לענף גם בתקופת משבר הקורונה".

לדברי שאשא ביטון, "ההחלטה מהווה צעד נוסף שיסייע לייצב את ענף הבינוי בתקופה מאתגרת זו. אנו נמצאים בקשר רציף עם התאחדות הקבלנים, על מנת לתת מענים לאתגרים של התקופה ולמזער פגיעה ברוכשי הדירות, בקבלנים וביזמים".

מנהל רשות מקרקעי ישראל עדיאל שמרון הסביר כי מדובר במימוש הבטחה של רמ"י, שעוקבת כל העת אחרת ההתפתחויות במשק ומקבלת החלטות בהתאם.

צרו איתנו קשר *5988