הנשיא ריבלין לגנץ: לא תתאפשר הארכת המנדט להרכבת ממשלה

נשיא המדינה שוחח עם יו"ר הליכוד, בנימין נתניהו, אשר לא אישר לו כי השניים קרובים להקמת ממשלה

בני גנץ, ראובן ריבלין ובנימין נתניהו / צילום: יובל שגב
בני גנץ, ראובן ריבלין ובנימין נתניהו / צילום: יובל שגב

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין השיב היום (א') ליו"ר הכנסת ח"כ בני גנץ כי לא יאריך לו את המנדט להרכבת הממשלה. גנץ קיבל את מלאכת הרכבת הממשלה לפני 28 ימים, כאשר מרבית התקופה הוקדשה למשא-ומתן עם הליכוד ובנימין נתניהו על הקמת ממשלת אחדות לאומית. עבור מטרה זו פירק גנץ את מפלגת כחול לבן והתמנה לתפקיד יו"ר הכנסת, במקום התוכנית המקורית של כחול לבן לאפשר לח"כ מאיר כהן לכהן בתפקיד.

לפני שבוע היו קרובים חברי הליכוד וכחול לבן להקמת ממשלת אחדות, אך הליכוד נסוגו ברגע האחרון בטענה שהם דורשים את שינוי הרכב הוועדה למינוי שופטים. בשל כך התפוצץ המשא-ומתן ולא התחדש במהלך החג. הבוקר הודיעו מן הליכוד כי הם מזמינים את גנץ לחזור ולדון בתנאים. בשל כך, פנה אתמול בלילה גנץ לנשיא המדינה וביקש להאריך את המנדט להרכבת הממשלה. הבוקר הודיע לו ריבלין כי לא יקבל הארכת המנדט.

"תקופת מלאכת הרכבת הממשלה שניתנה לו תפקע מחר, יום שני, י"ט בניסן, 13 באפריל, בחצות. נשיא המדינה קיבל החלטה זו לאחר ששוחח גם עם יו"ר הליכוד בנימין נתניהו שלא אישר כי השניים קרובים לחתימה על הסכם שיוביל לממשלת אחדות", כך נמסר מלשכת הנשיא.

עוד מסר הנשיא כי אם הצדדים לא יחתמו על הסכם קואליציוני עד יום שני בחצות, ולא תשתנה תמונת הממליצים, ישוב המנדט לכנסת ותחל תקופת 21 הימים בהם יוכלו חברי הכנסת לגבש רוב להמלצה על מועמד מוסכם. למועמד המוסכם יינתנו 14 יום להרכיב ממשלה.

הנשיא ציין כי "אם בזמן שנותר עד תום התקופה הראשונה שניתנה לגנץ להרכבת ממשלה, ישתנו הנסיבות ויבואו הצדדים אל הנשיא בבקשה להארכת התקופה על מנת לסייע בידם להגיע להסכם, ישקול זאת הנשיא שנית".

מכחול לבן נמסר: "מאמצי ההגעה לאחדות נמשכים גם בשעה זו על ידי צוותי המשא-ומתן במטרה להשלים את נספחי החקיקה הנדרשים להסכם שגובש כבר בשבוע שעבר. הבהרנו לליכוד, כי לא נאפשר כל פגיעה בשלטון החוק ובעקרונות היסוד אותם הצגנו. גנץ אמר לנתניהו בשיחתם כי הוא מחויב להסכמות ביניהם ונכון לקדם אותן בכל מקום ובכל שעה, לאחר שתושלם העבודה על נספחי החקיקה, בכדי להקים ממשלת חירום לאומית כפי שעם ישראל רוצה וצריך".

ח"כ תמר זנדברג: "עכשיו כשגם לגנץ ברור שנתניהו נוכל שמורח אותו, זה הזמן לחזור אחורה, אל הכנסת: אני קוראת ליו"ר הכנסת גנץ לכנס את המליאה עוד השבוע ולקדם במרץ במהלך שלושת השבועות שנתן ריבלין את החוקים נגד השחיתות. בניגוד למה שגנץ חשב בתחילה, עליו לעשות זאת לא כקלף כדי להיכנס לממשלת נתניהו אלא כדי לנקות את המערכת הפוליטית ממופעי הנוכלות של נאשם בשוחד. לפחות, אם נתניהו גורר אותנו לבחירות רביעיות, הוא לא יוכל להתמודד בהן".

צרו איתנו קשר *5988