וול סטריט ננעלה בעליות; המשקיעים נערכים לפתיחה מחודשת של הכלכלה, הנפט המשיך לצלול

המסחר התאפיין בעליות במגזרים שספגו מכה קשה מסגירת העסקים • חלק מהמדינות החלו להתיר חזרה הדרגתית של פעילות עסקית • עליות חדות נרשמו באירופה • מחיר הנפט מסוג WTI צנח בכ-25% על רקע המצוקה באחסון המלאי

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

23:00

העליות בוול סטריט התחזקו מעט לקראת סיום המסחר הערב (ב'), ומדד דאו ג'ונס ננעל בעלייה 354 נקודות או 1.5%. S&P 500 התחזק בשיעור דומה ומדד נאסד"ק טיפס ב-1.1%.

מחיר חבית נפט מסוג WTI צלל היום בקרוב ל-25%. 

21:30

נמשכות העליות בוול סטריט, ומדדי דאו ג'ונס ו-S&P 500 מתחזקים קרוב ל-1.4% בעוד שהנאסד"ק עולה ב-1%. מניות ג'י.פי מורגן צ'ייס  ווולט דיסני  בולטות בעליות במדד הדאו ומגזר הפיננסים מושך למעלה את ה-S&P. 

הצניחה בנפט נמשכת וחבית WTI מאבדת 20% אחרי שכבר צנחה היום ב-30%.

19:25

נמשכות העליות בוול סטריט. שלושת המדדים המובילים מטפסים בכ-1.4%-1.3%. את העליות מובילות מניות של חברות שצפויות ליהנות מהפתיחה המחודשת של הכלכלה לאחר מגפת הקורונה. עליות של יותר מ-1% נרשמות במניות יונייטד איירליינס, MGM ריזורטס וקרניבל. עליות דומות נרשמות גם במניות גאפ וקוהל'ס. 

באירופה ננעל המסחר בעליות בעוד המשקיעים ממתינים לישיבות של הבנק המרכזי השבוע שבהן יוחלט בנוגע להמשך צעדי התמריצים לכלכלה.

מדד סטוקס 600 טיפס בכ-1.8%, פרנקפורט ומילאנו זינקו ב-3.1%, פריז התחזקה ב-2.6% ובלונדון נרשמה עלייה של כ-1.6%.   

וול סטריט חוזרת היום משבוע המסחר הראשון מבין שלושה שננעל בירידות. על הסנטימנט בשוק ממשיכה להכביד צניחת מחירי הנפט. מחיר חבית נפט מסוג WTI למסירה ביוני צונח בכ-28% לכ-12.2 דולר ומחיר חבית ברנט מאבד כ-9% ל-19.6 דולר. ביום שישי האחרון נעלו המחירים שבוע שמיני מתוך תשעה של ירידות מחירים.  

מחיר חבית WTI למסירה ביולי צונח יותר מ-11 דולר ל-18.8 דולר, והחוזה לאוגוסט מאבד יותר מ-7% ל-22 דולר לחבית, מה שמראה כי השוק אינו צופה התאוששות משמעותית בחודשים הקרובים.

"השווקים מבינים כי בעיות האחסנה לא נפתרו וכי אנו בדרך להגיע לקצה יכולת האחסון בתוך כמה שבועות", אומר אחד האנליסטים בתחום הנפט.

הירידות בנפט האמריקאי, WTI, חדות יותר, כשעיניי המשקיעים נשואות אל המכלים המתמלאים במהירות בקושינג אוקלהומה, שם נמצא מתקן האחסון הגדול ביותר בארה"ב מלבד המאגר הממשלתי. זהו גם המקום שבו החוזה מתומחר. 

מנכ"ל בואינג, דייב קלהון, אמר היום לבעלי המניות כי הביקושים לטיסות לא יתאוששו בשנתיים-שלוש הקרובות. לדבריו, כשהשוק המסחרי יתאושש "הוא יהיה קטן יותר".  

17:40

המניות בוול סטריט עולות היום כשהמשקיעים מעכלים אפשרות של פתיחה מחודשת של הכלכלה לפעילות לאחר התפרצות הקורונה. מדד דאו ג'ונס מטפס בכ-1% ועליות דומות נרשמות גם בנאסד"ק וב-S&P 500.

בעליות של 4%-3% בולטות מניות ג'יי.פי מורגן צ'ייס, סיטיגרופ, וולס פארגו ובנק אוף אמריקה. 

חלק מהמדינות, לרבות אלסקה, ג'ורג'יה, קרוליינה הדרומית, טנסי וקסס מתחילות לאפשר למסעדות ולמוסדות שירותים אחרים לחזור לפעילות. 

מושל ניו יורק הודיע על תוכנית שלבים לחזרה לפעילות כלכלית, כשהשלב הראשון יכלול את ענפי הבנייה והייצור.  

16:30

שבוע המסחר בוול סטריט נפתח במגמה חיובית. מחיר הנפט מסוג WTI (חוזה ליוני) צונח בכ-27% לרמה של כ-12.3 דולר לחבית. 

על רקע מגפת הקורונה, חברת אבטחת הסייבר צ'ק פוינט  סיכמה היום רבעון ראשון חזק - אך משעה את התחזיות השנתיות שלה ולא מספקת תחזית רבעונית, לראשונה בתולדות החברה.

גם  אודיוקודס , ספקית פתרונות תקשורת לעסקים ופתרונות VoIP, פרסמה היום דוחות חזקים. החברה רשמה ברבעון הכנסות של 52 מיליון דולר לעומת תחזיות האנליסטים ל-50.9 מיליון דולר, והרווח הנקי Non-GAAP למניה הגיע ל-25 סנט, גבוה ב-2 סנטים מהתחזיות. 

15:40

נמשכות העליות החדות בבורסות אירופה. מחיר הנפט מסוג WTI (חוזה ליוני) צונח בכ-23% לרמה של כ-13 דולר לחבית. 

כלכלני פעילים מציינים, בסקירה שפרסמו היום כי "התפשטות הקורונה הביאה לסגר ולעצירה משמעותית בכמעט כל הפעילויות הכלכליות והחברתיות במרבית המשקים בעולם . בין הענפים שנפגעו בצורה משמעותית נמצאים למשל התיירות, התעופה, התרבות והבידור, והמסחר והשירותים , כאשר חלק ניכר מהנזקים מתמקד בעצמאיים ובעסקים קטנים ובינוניים. על הרקע הזה, עוד לפני סיום הרבעון הראשון של השנה, מדינות רבות נכנסו למיתון, וביניהן ארה"ב, סין, גרמניה, איטליה, ישראל, ואחרות. כפי שכתבנו בעבר, נראה כי עוצמת המיתון תהיה גדולה במיוחד ברבעון הנוכחי, בו צפויה ירידה חדה בתמ"ג ועלייה בשיעורי האבטלה כמעט בכל מקום בעולם. מנגד, טבעם של השווקים הפיננסיים הוא שהם מסתכלים קדימה, כולל ליום שאחרי סיום המשבר הנוכחי, למרות שקיימת אי-ודאות ניכרת באשר למאפיינים של המצב אחרי הקורונה" .

"בשבועות האחרונים, נוצרה אופטימיות מסוימת בקרב המשקיעים כתוצאה מהשילוב של: (1) הפעילות האינטנסיבית מאד של מדענים בחיפוש אחר חיסון ותרופה לחלת הקורונה (2) הסטטיסטיקה של ההדבקות ומספרי הנספים מהמחלה, המצביעה על דעיכה מסוימת של אלה במדינות רבות, דעיכה שמאפשרת כיום תכנון של אסטרטגיות יציאה מהסגר, ו- (3) העמקת המדיניות המרחיבה ע"י בנקים מרכזיים וממשלות שעולם, ובראשם בארה"ב. לסיכום, אין בהכרח סתירה בין המגמות הריאליות והפיננסיות.בכל מקרה, במבט לעתיד, התגובות המהירות בשווקים והתנודתיות הגבוהה במדדים צפויות להימשך" .

13:30

עליות של עד 2.5% בבורסות אירופה המרכזיות. המסחר בוול סטריט צפוי להיפתח בעליות של 0.8%-1.1% במדדי המניות המובילים.

11:50

עליות חדות בבורסות אירופה, ובמקביל הנפט חוזר לצנוח לאחר מספר ימים של עליות. חוזה על הנפט (WTI) למסירה ביוני רושם כעת ירידה של 13% למחיר של 14.66 דולר לחבית. 

בבית ההשקעות פסגות מציינים כי "השבוע הולך להיות עמוס בשווקים כאשר לצד נתוני מאקרו חשובים, עונת הדוחות תיכנס להילוך גבוה עם 140 חברות שצפויות לדווח כולל חלק מהחברות הגדולות ביותר (אמזון, מיקרוסופט, אפל ועוד) ".

בין אירועי המפתח בארה"ב - החלטת הפד, נתוני הצמיחה לרבעון הראשון, מדדי מנהלי הרכש בתעשייה. בגוש האירו גם כן תתקיים החלטת הריבית של ה-ECB, יפורסמו נתוני הצמיחה, אמון הצרכנים, מכירות קמעונאיות, שיעור אבטלה ומדד המחירים לצרכן.

אחרי שבוע באשפוז בבית חולים, כולל ארבעה לילות בטיפול נמרץ, ושבועיים נוספים בהתאוששות, חזר הבוקר ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון למעון הרשמי של ב"דאונינג 10", לתפקד כמי שמוביל את המאבק הבריטי בהתפרצות החמורה של נגיף הקורונה בממלכה המאוחדת.

10:10

המסחר בבורסות אירופה נפתח בעליות חדות. הדאקס מזנק ב-2.2%, הקאק ב-1.8% והפוטסי ב-1.5%.

מחיר הנפט צונח בשעה זו בצל מצוקת איסון המלאים. רון אייכל, אנליסט ההשקעות של Colmex ישראל, מעריך כי "הזהב השחור הפך לביצה שחורה וטובענית. הנפט הוא סחורה מחזורית ולכן תידרש אופטימיות אמיתית בכדי שישוב לרמות של 30 עד 50 דולר לחבית".

"השילוב בין ביקוש חלש מאוד כתוצאה מהבידוד החברתי וזעזוע היצע חיובי כתוצאה ממלחמת המחירים הסעודית-רוסית הותירו את השוק הגולמי רווי בסחורה". המצב של חברות האנרגיה, שלחלקן חובות גדולים מאוד, כל-כך מאתגר, עד כדי כך שביום חמישי אמר שר האוצר האמריקני סטיבן מנוצ'ין כי הממשלה שוקלת תוכנית הלוואות לחברות אנרגיה כנגד קבלת מניות. תוכנית שמזכירה את משבר הסאב-פריים בשנת 2008 שבו הממשל האמריקני הציל את ענקיות המשכנתאות "פאני-מיי" ו-"פרדי-מק".

07:15

המסחר באסיה מתנהל הבוקר (ב'( בעליות שערים כשבשעה זו החוזים העתידיים בוול סטריט מטפסים לקראת שבוע עמוס בדוחות כספיים. מחיר הנפט צונח ב-8% מתחת לרמה של 16 דולר לחבית.

מדד הניקיי היפני מזנק ב-2.2% על רקע הצפי להזרמה נוספת של הון מצד הבנק המרכזי זה החודש השני ברציפות. 

הבורסה בהונד קונג עולה ב-1.6%, שנחאי מטפסת ב-0.7%. בשעת בוקר מוקדמת זו החוזים העתידיים על מדד הנאסד"ק עולים ב-0.8%, אלו על הדאו ג'ונס מטפסים ב-0.6%. 

עונת הדוחות בוול סטריט תרכז עניין השבוע עאשר ענקיות הטכנולוגיה וחברות התעופה צפויות לפרסם דוחות. החברה האם של גוגל אלפאבית תפרסם ביום שלישי יחד עם פייזר, מרק, חברות השבבים AMD ו-3M. טסלה בואינג פייסבוק ומיקרוסופט יפרסמו ברביעי, אמזון אמריקן איירליינס יונייטד מקדונלדס ואפל יפרסמו בחמישי.

צרו איתנו קשר *5988