אורן ברזילי: "בסוף הכול יסתדר ולא בגלל הממשלה, רק בזכות עצמי"

ברזילי הוא מוזיקאי, גרוש ואב לילדה • מגפת הקורונה חשפה את האי-שוויון של שוק העבודה הישראלי: "מה שקורה באופן חד משמעי הוא שהעצמאים סוחבים על כתפיים שלהם את השכירים וזה לא יכול להמשיך ככה" • פרויקט מיוחד

אורן ברזילי / צילום: כפיר זיו
אורן ברזילי / צילום: כפיר זיו

תעשיית הבידור ספגה מכה אנושה בעקבות משבר הקורונה. ביקשנו משישה אמנים מוכרים - חמי רודנר, אורן ברזילי, נלי תגר, נדב אבקסיס, יונתן רזאל ופבלו רוזנברג - לספר על ההתמודדות עם הסגר, קשיי הפרנסה ועל הציפיות מהמדינה

"בחוזים שלנו יש סעיף של שיפוי האומן במצב חירום, פורס מאז'ור, שמגן עלינו, כי ההופעות הן הדבר הראשון שנפגע. קודם משלמים ואחר כך בוחרים תאריך חליפי שמתואם מראש. בתחילת מרץ, כשהתבטלו לי הופעות פורים, קלטתי שקורה פה משהו אחר. לא התייחסו לאומנים, לא דיברו על פיצוי, אלא אמרו 'בוא נראה מה יהיה הלאה, כי זה מצב שאף פעם לא היה פה קודם'. הבנתי שעומד להיות פה אפקט דומינו גדול.

"בדרך כלל העצמאים לא מרימים ראש. בתור עצמאי כבר ספגתי שלוש מלחמות, לא כולל את המגפה ולא האמנתי שזה קורה שוב, כי עד שאנחנו מצליחים להרים קצת ראש, אנחנו חוטפים. יאמר לזכותם של נציגי המוזיקאים והעצמאים שמפגינים, שהם הלוחמים הגולים באמת, לא הסלבס, שלוחמים בפייסבוק ובאינסטגרם, אלה שנמצאים יום יום בשטח.

"אני לא מזלזל במגפה ובצעדים שנעשו, אבל מה שקורה באופן חד משמעי הוא שהעצמאים סוחבים על כתפיים שלהם את השכירים וזה לא יכול להמשיך ככה. חודשיים פשטנו יד ואף אחד לא שם לב אלינו ומהמעט שקיבלנו מהמדינה ירד מס הכנסה וביטוח לאומי, שזה בכלל לא מתקבל על הדעת.

"ארבעה ימים לתוך המשבר, נוצרה פאניקה נוראית אצל האומנים. יש לי חבר שמופיע בממוצע חמש פעמים בשבוע וההופעות שלו בוטלו ארבעה חודשים קדימה. החשבונות המשיכו להגיע ולא יודעים אם יש או אין פיצוי. הייתי בין הראשונים והיחידים, שניסו לברר ולהבין מה קורה, כי אמרתי שלא יכול להיות שאני מגיע למצב שאני מבקש רחמים. ישבתי על התקנון של הביטוח הלאומי לעומק ושם כתוב שכל זמר שיש לו חוזה זכאי לפיצוי, אבל אף אחד לא נותן את הכסף, בגלל שהדיסאינפורמציה מטורפת ומה שנשאר הן רק ההכרזות הבומבסטיות של מסיבות העיתונאים.

"אני מוכוון גרילה כבר הרבה מאוד זמן. הייתי הראשון שעשה הופעות בסלון לפני עשר שנים כשחליתי. המדינה סומכת על הקריאטיביות של העצמאים, שמצילה אותם בכל משבר.

"ישבתי בוקר וערב ליד האינטרנט, עשיתי טלפונים, חשבתי קריאטיבי ואפסנתי את האגו. עיריית תל אביב, משרד התרבות, מרכז ענב, ואנשים שיש להם כסף התגייסו לעזור. בחורה מקסימה בשם סבינה, זמרת, יוצרת ויזמית, הרימה פסטיבל ב'פאפאיתו', מתחם הופעות וחדרי חזרות. עשינו כמה הופעות בלי קהל, בזום, במחיר נמוך. בתחילת מרץ חשבתי שהמודל של הופעות סלון יעבוד, אבל סגרו גם את זה.

"כשאמרו שהכול יפתח ב-14 ביוני, ישראל אהרוני ואני היינו אמורים לעלות במופע חדש בשם 'הזוג המוזר', בסגנון גפן וברוזה, על החיים. זאת פעם ראשונה שאני גם מדבר, התרגשנו ואז סגרו את המופעים ופתחו את אולמות האירועים. יד ימין לא מדברת עם יד שמאלף הכול בשלוף. מה עם האולם שהזמנו? הפרסום? מישהו יפצה אותנו על זה?

"אז לא, אני לא מצליח להחזיק את עצמי, ואני לא יוצא דופן. אבל אני רגיל לגרילה ומאמין שבסוף הכול יסתדר ולא בגלל הממשלה, רק בזכות עצמי. כולם נמצאים עכשיו בהמתנה לראות מה קורה ולהתאים את עצמם לסיטואציה. שאול מהבארבי, איש יקר, קיבל היתר למעט אנשים? אז הוא עשה במה של 360 כדי למקסם את המצב. אני לא יודע מה יהיה, לא יודע אם אחזור להופעות בסלון ואם אנשים בכלל יגיעו, אבל אני חייב להיות אופטימי כי אין לי ברירה. יש לי ילדים לפרנס".

הכותב הוא מוזיקאי. בן 47, גרוש ואב לילדה. מייסד להקת "מופע הארנבות של ד"ר קספר", הוציא שני אלבומים כסולן

צרו איתנו קשר *5988