סירי, איך יוצאים מזה? תביעת פטנט נגד אפל יכולה לחסום את השוק הסיני בפניה

חברה משאנגחאי תובעת את אפל על הפרת פטנט לבוט של צ'טים • בית המשפט בסין פסק לאחרונה כי הפטנט של החברה בתוקף • אם התביעה תתקבל, אפל עשויה להיאלץ להפסיק את מכירותיה בסין - השוק השני בחשיבותו לחברה

סירי של אפל / צילום: צילום: רויטרס, Suzanne Plunkett
סירי של אפל / צילום: צילום: רויטרס, Suzanne Plunkett

חברה ב שאנגחאי הגישה תביעת הפרת פטנט נגד אפל, שאם תתקבל היא תמנע מענקית הטק האמריקנית את המכירה של כל מוצריה בסין, השוק השני בחשיבותו לחברה אחרי ארה"ב.

ז'יז'ן נטוורק טכנולוג'י מסרה אתמול (ב') שהיא תובעת את אפל על נזק שמוערך ב-1.43 מיליארד דולר (10 מיליארד יואן) בבית משפט ב שאנגחאי, שפסק ביוני שהפטנט שלה לבוט של צ'טים שדומה ל-Siri של אפל הוא פטנט תקף. שנחאי ז'יז'ן טוענת שיצרנית האייפונים והאייפדים הפרה את פטנט הבינה המלאכותית שלה לעזר וירטואלי, והארכיטקטורה שלו דומה לזו של סירי.

סירי, פונקציה בהפעלה קולית בטלפונים החכמים ומחשבי הלפטופ של אפל, מאפשרת למשתמשים להכתיב הודעות טקסט או לקבוע התרעות במכשירים שלהם.

במסגרת התביעה, שאנגחאי ז'יז'ן, שידועה גם כשייאו-איי (Xiao-i), דורשת מאפל להפסיק את המכירות, הייצור והשימוש במוצרים שמכילים את הפטנט - קטגוריה שכוללת למעשה את כל המכשירים של אפל.

אפל מסרה בתגובה שהיא מאוכזבת מכך ש-Xiao-i הגישה את התביעה, מפני ש-Siri לא כוללת תכונות שנכללות בפטנט של החברה הסינית, שנוגע למשחקים ולמסרים מידיים.

"אנחנו מצפים להציג את העובדות בבית המשפט, ונמשיך להתמקד באספקת המוצרים והשירותים הטובים ביותר בעולם ללקוחותינו", מסרה אפל בהודעתה.

בית המשפט העליון בסין פסק בסוף יוני שהפטנט של שאנגחאי ז'יז'ן לעזר הווירטואלי בסין הוא בתוקף. ההחלטה סיימה מאבק משפטי שנמשך שמונה שנים בין שתי החברות בבתי משפט סינים. סירי הושקה כתכונה באייפונים ב-2011, ושאנגחאי ז'יז'ן תבעה את אפל שנה לאחר מכן.

אם שאנגחאי  ז'יז'ן תבקש צו מניעה זמני, בית המשפט עשוי להחליט לאסור על אפל למכור מוצרים עם סירי בסין במשך המשפט, מסר פנג ג'יאנוויי, שופט סיני לשעבר והיום שותף לליטיגציה במשרד עורכי הדין ג'ונג לון בשאנגחאי .

אבל פנג הוסיף שצווי מניעה כאלו צריכים לעמוד בתנאים נוקשים, ובתי משפט סינים מעניקים אותם רק לעיתים נדירות. תביעת הפרת הפטנט גם אינה ניצחון בסיכוי גבוה לשאנגחאי ז'יז'ן, הוא הוסיף. בית המשפט העליון אומנם פסק שהפטנט של החברה הוא בתוקף, אך בית המשפט הנוכחי עשוי להחליט שהטכנולוגיה מאחורי סירי והפטנט של ז'יז'ן מספיק שונים כדי לפסוק לטובת אפל.

צרו איתנו קשר *5988