שרי קבינט הקורונה החליטו: סגר על 30 ערים אדומות בישראל

הערים האדומות יכנסו לסגר ביום שני הקרוב למשך שבוע, כאשר בחלוף שבוע, יוחלט האם להאריך את הסגר בשבוע נוסף לאור מגמות התחלואה • ביום ראשון הקרוב ייכנס לתוקף מודל הרמזור של פרוייקטור הקורונה, פרופ' רוני גמזו

איתור מפרי הוראות הקורונה  / צילום: שלומי יוסף, גלובס
איתור מפרי הוראות הקורונה / צילום: שלומי יוסף, גלובס

שרי קבינט הקורונה המתכנס מאז שעות הצהריים המוקדמות, החליטו להטיל סגר כללי על 30 ערים אדומות ברחבי ישראל, בצל העלייה הגדולה בתחלואה, וכאשר ביום ראשון הקרוב ייכנס לתוקף מודל הרמזור של פרוייקטור הקורונה, פרופ' רוני גמזו. הערים האדומות, אם כן, יכנסו לסגר ביום שני הקרוב למשך שבוע, כאשר בחלוף שבוע, יוחלט האם להאריך את הסגר בשבוע נוסף לאור מגמות התחלואה.

השר דרעי התנגד להחלת סגר כללי על הערים האדומות, כאשר לדבריו לפי מומחים סגרים מקומיים לא יביאו לכל תועלת, וישאירו את מספר החולים על סביבת 2000- 2200 חולים ליום. לכן, לדבריו, אין הגיון בהחלטה על סגרים על ערים אדומות בלבד. לפי שרים בקבינט, זו הייתה אחת הישיבות הקשות ביותר שנערכו מזה זמן.

כפסע מתקופת החגים, שרי הקבינט יקבל החלטה ב-10.9 באשר לסגר כללי על ישראל. ההחלטה לא מתקבלת בשלב זה, כאשר התקווה היא להוריד את מספר החולים המאומתים היומי, אך אם היממה החולפת תהפוך למגמה של כ-3000 מאומתים ביום, ישנו חשש כי בטווח הזמן הקרוב לא תפחת מגמת התחלואה לכדי כ-800-1000 חולים ביום כפי ששואף קבינט הקורונה, ולא יהיה מנוס מסגר כללי.

בהצעת המחליטים שהונחה על שולחן הקבינט הבוקר, הוגדרו כערים אדומות; אבו סנאן, אום אל פחם, אלעד, אעבלין, בוקעאתא, בית ג'ן, בני ברק, ג'לג'וליה, ג'ת, דאלית אל כרמל, זמר, טבריה, טייבה, טירה, שכונות במזרח ירושלים וכן הרובע היהודי במזרח ירושלים, כסרא סמיע, כעביה טבאש חג'אג'רה, כפר ברא, כפר כנא, כפר קאסם, לקיה, מטה אשר, מעלה עירון, נצרת, עין מאהל, עספיא, ערער, פוריידיס, קנלסוואה, רכסים שער הנגב.

רשימת הרשויות הכתומות שהובאה לאישור קבינט הקורונה כוללת את אופקים, אור עקיבא, אל בטוף-עוזייר, אשדוד, אשקלון, בקה אל-גרבייה, בועיינה נוג'ידאת, בית שמש, בענה, בת ים, ג'דיידה-מכר, ג'וליס, גבעת שמואל, דיר חנא, מוקייבלה, חיפה, טורעאן, יפיע וכן שכונות שונות בירושלים: אבו טור, אזור התעשייה עטרות, בית חנינא, ואדי חילווה, עיר דוד, מחנה הפליטים קלנדיה, נווה יעקב, סילוואן, פסגת זאב מזרח, פסגת זאב מערב, פסגת זאב מרכז וראס אל עמוד - מעלה הזיתים.

ליצמן: "תוכנית סדורה של חלק מהגורמים להביא לסגר בחגים"

בתום ישיבת הקבינט, אמר שר הבינוי יעקב ליצמן כי התנגד להחלטה להטיל סגר על יישובים אדומים. "לצערי צדקתי במה שהתרעתי בשבועות האחרונים, כי ההחלטה להטלת סגר בשלב זה, הינה חלק מתוכנית סדורה של חלק מהגורמים, להביא לסגר בחגים וסגירת בתי הכנסת בימי ראש השנה, יום כיפור וסוכות, מה שלא נאפשר בשום צורה", אמר ליצמן.

לפי ליצמן, סגר שאינו ממוקד בשכונה מסוימת, אינו יעיל להורדת התחלואה, אלא "התברר כצעד ענישה קולקטיבי, שאינו מידתי ולא נכון". ליצמן הוסיף: "אני שב וקורא, להחיל הנחיות שיוויוניות וברורות כדי לחזור ולנצח את הקורונה".

צרו איתנו קשר *5988