נתניהו: תקרית אום אל חיראן לא הייתה תוצאה של פיגוע. המפכ"ל הטעה לשעבר אותי

אחרי מסע השמצות מצד המשטרה והממשלה נגד האזרח הישראלי שנורה למוות בתקרית אום אל חיראן ב-2017 נתניהו הודה הערב והתנצל: "התברר שהוא לא מחבל" • למרות שנתניהו בעצמו טען כי מדובר היה בפיגוע דריסה הוא בחר להפנות אצבע מאשימה כלפי המפכ"ל ופרקליט המדינה לשעבר

בנימין נתניהו / צילום: אורן בן חקון, פול
בנימין נתניהו / צילום: אורן בן חקון, פול

ראש הממשלה נתניהו התייחס הערב (ג') לחשיפת עמית סגל מאמש בנוגע לחקירותיו ולחקירת מותו של יעקוב אבו אל קיעאן בעת פינוי אום אל חיראן בנגב. יעקוב אבו אל קיעאן נורה למוות על ידי שוטרים במהלך פינוי אום אל חיראן בינואר 2017, לאחר שחשדו כי מדובר בניסיון לפיגוע דריסה.  בתקרית נהרג גם השוטר ארז עמדי לוי. למרות שהיו ראיות שהעידו כי אבו אל קיעאן נהרג על לא עוול בכפו, התעקשו גורמים במשטרה והשר לביטחון פנים דאז, גלעד ארדן ואפילו נתניהו לטעון כי מדובר היה בניסיון לפיגוע דריסה.  

נתניהו הביע התנצלות בפני משפחתו של אבו אל קיעאן שהוגדר גם על ידו כמחבל, והטיל את האשם על לשכת המפכ"ל אלשיך. "קיבלתי דיווח, שאלתי שלוש פעמים את המשטרה וקיבלתי דיווח מלשכת המפכ"ל שהאירוע באום אל חיראן היה דריסה של פיגוע טרור. אז אני קודם כל רוצה להביע בשמי התנצלות בפני משפחת אל-קיעאן, שאבי המשפחה, אזרח ישראל נהרג, אמרו שהוא מחבל, אתמול התברר שהוא לא מחבל". 

עוד אמר רה"מ: "אתמול התברר שבכירי הפרקליטות והמשטרה הפכו אותו למחבל כדי להגן על עצמם ורק כדי לפגוע בי. אני אמרתי באותה העת שיש כשלים קשים מאוד בעבודת המשטרה, והם אמרו חלילה שהתקשורת תחשוף את הכשלים הללו כי אז ניתן גיבוי לטענות של נתניהו. אבל זה הרבה יותר גרוע ממה שאמרתי, כי המחלקה לחקירת שוטרים רצו לחקור את האירוע, ושי ניצן פרקליט המדינה סירב. הוא קבר את זה. הוא שלח אימייל בו אמר: 'המפכ"ל אכן פעל באופן שערורייתי אך יש אינטרסים של המדינה שצריך לשקול, זה רק יעשה טוב למי שרוצה ברעת המערכת ודי לחכימה'', זה הציטוט. שחור על גבי אימייל. הוא אומר לך - לא נתניהו - לא חוקרים, ועכשיו, אם זה עוזר לנתניהו -קוברים. פרקליט המדינה אומר באימייל שלו שהם קוברים חקירות, מעוותים את הצדק, מעוותים את האמת מסיבות פוליטיות לפי מה שנוח להם".

נתניהו קרא להקמת ועדת חקירה עצמאית על התנהלות גופי האכיפה בנושא, "התגלה כאן דבר מדהים, התגלה כאן שיש פה חקירות פוליטיות, חקירות שהיו מזוהמות מהרגע הראשון. תפירת תיקים שהמטרה להפיל ראש ממשלה מכהן. מה שכולנו ראינו אתמול זה בכירים במשטרה ובפרקליטות מטייחים חקירות, משבשים חקירות, קוברים חקירות, מכסתחים אחד את השני והכל למען מטרה פוליטית".

נתניהו ניצל את ההזדמנות להרחיב גם בחקירות בתיקיו ותיקי אשתו שרה: "חוקר בכיר בתיקים נגדי ונגד רעייתי נמצא בניגוד עניינים חריף. יש לו יחסים קרובים עם מישהי שהיא לא בדיוק אוהדת אותנו (ג'ודי שלום ניר מוזס. ד.ז). הוא חוקר את רעייתי, שופך את דמה. מביא אישה בשם סבטלנה שעובדת אצלנו בבית, ומאיים עליה, שאם היא לא תיתן עדות שקר בענייני היא תלך לכלא באותו ערב. זה החוקר שאחר כך גם עוסק בתיקים שלי. זה עוד יותר גרוע, משום שמח"ש רוצים לבדוק את גם את המקרה הזה. ושוב, גם במקרה הזה, המשנה לפרקליט המדינה, מומי למברגר קובר גם את זה, שחור על גבי אימייל: 'אני לא רואה מצב בעת הזאת שמח"ש נכנסים לבדיקת חומרים בתיק אלפיים מסיבות מובנות...'. זה פשוט לא יאומן, הוא אומר - אנחנו לא נחקור את העבירות של החוקרים בתיקי נתניהו כי אנחנו רוצים להפליל את נתניהו. כל שרשרת הפיקוד בפנים: חוקרים בכירים, המפכ"ל, פרקליט המדינה - והכל באישור ובסמכות של היועץ המשפטי לממשלה. מי יחקור אותם? הם יחקרו אחד את השני? הרי הם מחפים אחד על השני".

נתניהו חתם את דבריו ואמר שמדובר ב"מחדל יום הכיפורים של הפרקליטות והמשטרה. זאת לא הייתה חקירה, זאת כנונייה פוליטית, מושחתת, להפיל ראש ממשלה, זה תיק עשרת אלפים. תראו מה יש פה: טיוח, שיבוש חקירות, תפירת תיקים, מרמה, הפרת אמונים, הטעיית הציבור, ויש פה עוד משהו - הפרקליטות והמשטרה לקחו אזרח ישראלי שבפעם הראשונה נהרג בטעות, ובפעם השנייה עשו לו רצח אופי לאחר מותו. הפכו אותו למחבל רק כדי לפגוע בי. ולמה הם קברו את החקירה הזו? ולמה הם קברו החקירות לגבי הקצין בתיקים שלנו? הם אומרים את זה. הם הפעילו סמכות שלטונית בדרך עבריינית כדי למנוע סיקור שלילי וכדי לקבל סיקור חיובי. לשיטתם, זה שוחד".

צרו איתנו קשר *5988