מתנת חג מהמדינה: מענקים נוספים לפני החגים לבעלי הכנסות נמוכות ולעסקים קטנים

רה"מ בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כ"ץ הביאו לאישור הממשלה הצעת חוק לתוספת של 67% למענק עבודה (מס הכנסה שלילי) לשנת 2020 בעבור החודשים אפריל עד דצמבר, וכן את הרחבת הזכאות למענק הסיוע לעסקים קטנים עבור השתתפות בהוצאות

שר האוצר ישראל כ"ץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת
שר האוצר ישראל כ"ץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ברקע המחאה הציבורית נגד הסגר וקריאות העצמאים והעסקים הקטנים למתווה פיצויים ראוי לפני הסגר, החליטו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר חיים כ"ץ לחלק "מתנת חג" לבעלי הכנסות נמוכות ועסקים קטנים: נתניהו וכ"ץ הביאו לאישור הממשלה הצעת חוק לתוספת של 67% למענק עבודה (מס הכנסה שלילי) לשנת 2020 בעבור החודשים אפריל עד דצמבר, וכן את הרחבת הזכאות למענק הסיוע לעסקים קטנים עבור השתתפות בהוצאות.

בהתאם להצעת החוק שאישרה הממשלה, תחל בהקדם חלוקת מקדמה על חשבון התוספת למענק, אשר תשולם למי שנמצא זכאי למענק עבודה (שכירים ועצמאים) עבור 2019, בשיעור של 25% מסכום המענק לשנה זו. כמו כן, המקדמה תשולם יחד עם המענק הבסיסי למי שימצא זכאי למענק במהלך שנת 2020. יתרת התוספת תשולם יחד עם המענק הבסיסי במהלך השנה הבאה. עוד נקבע, כי סך התוספת בגין מענק עבודה 2020 לא תפחת מאלף שקלים.

עם זאת, בהתאם להצעת החוק, שכיר, שעל פי נתוני הביטוח הלאומי קיבל דמי אבטלה בעבור מלוא החודשים אפריל עד יולי 2020 ברצף, לא יהיה זכאי לקבלת המקדמה למענק שנועד לעודד השתתפות בשוק העבודה.

מענק לעסקים קטנים עם פגיעה של 25% במחזור

בנוסף, ועל מנת לסייע לעסקים הקטנים באופן מיידי, אושרה ההחלטה להקל על עוסק שמחזור עסקאותיו לשנת 2019 אינו עולה על 300 אלף שקל, ולקבוע שהוא יהיה זכאי למענק השתתפות בהוצאות, בעד חודשי הזכאות מאי ויוני 2020, אפילו אם ההפחתה ממחזור עסקאותיו אינה מגיעה ל-40%, ובלבד שהיא עולה על 25% ממחזור עסקאותיו בתקופה המקבילה שלפני התפרצות הנגיף.

העלות התקציבית של שני המהלכים עומדת על כמיליארד שקל.

במטרה לאפשר לרשות המסים להתחיל בהעברת התשלומים לפני החגים, הצעת החוק בנושא צפויה לעלות עוד הערב לקריאה ראשונה במליאת הכנסת.

מוקדם יותר היום פנה נשיא להב, לשכת ארגוני העצמאים והעסקים בישראל, עו"ד רועי כהן, לשר האוצר בבקשה לקבוע מתוה פיצוי שיציל את העסקים מקריסה בסגר הקרוב, ובין היתר דרישה לחלוקת מקדמות על חשבון מענקים עתידיים לעסקים לפני החגים.

לדברי עו"ד כהן, "אני שמח ששר האוצר ישראל כ"ץ קיבל את דרישתנו, להעניק לעצמאים ובעלי העסקים מקדמה לחשבונות הבנק כפיצוי על הנזק הכלכלי האדיר שייגרם להם בעקבות הסגר והעיקרון הקובע שדרשנו התקבל יש סגר יש פיצוי מראש, כולי תקווה כי המקדמה תועבר לחשבונות הבנק כבר ביום חמישי הקרוב , ערב חג ראש השנה, כך שמאות אלפי העצמאים ובעלי העסקים יחגגו את השנה החדשה בחיק משפחתם בארוחת חג מכובדת ולא בחרדות כלכליות, ולא יחכו לפיצוי באי שם בסוף חודש נובמבר כשכבר נהיה אחרי הסגר עם עסקים רבים מדממים מאחור".

צרו איתנו קשר *5988