זה המתווה שיציג כ"ץ למניעת סגירת מקומות עבודה בזמן הסגר

לדברי האוצר "תוכנית 'הלב הפועם של הכלכלה' נועדה לאפשר למגזר העסקי להמשיך לפעול גם בתקופת הסגר, לצד שמירה קפדנית על הנחיות הבריאות" • על-פי האוצר התוכנית מתבססת על הגברת אכיפה והסברה, חתימת אמנה מחייבת עם המגזר הפרטי, ותמיכה בהתאמות נדרשות

ישראל כ"ץ / צילום: אוהד צויגנברג-ידיעות אחרונות
ישראל כ"ץ / צילום: אוהד צויגנברג-ידיעות אחרונות

הרחבת העבודה מהבית, מינוי קציני ציות בעסקים של מעל 200 עובדים, צמצום ישיבות לעד 5 משתתפים, חיזוק מערכי הניקיון, ההכשרות, האכיפה וההסברה - אלו בין העקרונות שסוכמו בין האוצר לארגוני המעסיקים, כחלק מתוכנית ה"לב הפועם" אותה יציג שר האוצר ישראל כ"ץ היום לקבינט הקורונה, בניסיון למנוע או לצמצם את הכוונה לסגור כליל את פעילות המגזר הפרטי, על רקע הזינוק בתחלואה.

בהודעה שפרסם היום האוצר נאמר כי "תוכנית 'הלב הפועם של הכלכלה' נועדה לאפשר למגזר העסקי להמשיך לפעול גם בתקופת הסגר, לצד שמירה קפדנית על הנחיות הבריאות. כ"ץ אמר כי יציג את התוכנית בקבינט הקורונה בהתאם לסיכום עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, "כדי לאפשר את המשך פעילות המגזר העסקי שאינו מקבל קהל גם בתקופת הסגר, תוך תגבור הנהלים והאכיפה והקפדה מרבית על תקנות הבריאות. תוכנית זו תאפשר לממשלה למקד את האכיפה במקומות הנדרשים ולקיים את הסגר ככל שיידרש, עד לירידה המתבקשת בהיקף התחלואה".

על-פי האוצר התוכנית מתבססת על הגברת אכיפה והסברה, חתימת אמנה מחייבת עם המגזר הפרטי, ותמיכה בהתאמות נדרשות.

במסגרת עקרון האכיפה וההסברה מגובש מנגנון בעל שני רבדים. ראשית, יצירת מתווה לפיקוח עצמי במגזר הפרטי יחד עם המעסיקים, ושנית - הקצאת תקציב ייעודי לעמותות ולסטודנטים על מנת לסייע בהסברה לשמירה על הנחיות התו הסגול, תוך שימוש בגופי האכיפה ככל שיידרש. כל זאת, בנוסף למעל 800 פקחים בשלטון המקומי שכבר יועדו לצורך אכיפת ההנחיות, והירתמות השלטון המקומי להגברת האכיפה במקומות העבודה במטרה לסייע בשמירה על פתיחתם.

מינוי קצין ציות לאכיפה עצמית בעסקים גדולים

כמו כן, נחתמו אמנות "הלב הפועם" עם שני הארגונים המרכזיים המייצגים מעסיקים: נשיאות המעסיקים והעסקים בראשות נשיא התאחדות התעשיינים ד"ר רון תומר ונשיאות המגזר העסקי בראשות דובי אמיתי. במסגרת האמנה התחייבו ראשי המגזר העסקי על הגבלות מחמירות יותר מהנדרש בתו הסגול. בין היתר במסגרת האמנה יגובש על ידי כל עסק נוהל אכיפה עצמית, ימונה קצין ציות לאכיפה עצמית בעסקים גדולים וכן תינתן אפשרות לעובדים מקבוצות סיכון להימנע מהגעה למקומות העבודה למעט מקרים חיוניים לאורך תקופת הסגר.

במקביל יעודכן התו הסגול כך שיופחת מספר הנוכחים בישיבות לחמישה בלבד, למעט ישיבות בראשות מנכ"ל או יו"ר, בהם יתאפשרו עד 10 נוכחים.

לצד אלה, תינתן תמיכה בהתאמות נדרשות לסקטור העסקי דוגמת מעבר למשמרות, תמיכה באמצעים לחקירות אפידמיולוגיות עצמאיות וכן יינתן סיוע בתגבור מערכי היסעים.

צרו איתנו קשר *5988