בדרך ללילה לבן בכנסת: חוק הקורונה יאושר בקריאות שנייה ושלישית

לפי תיקון החוק שנעשה בוועדת חוקה שהכינה את פרטיו, החוק אמור היה להיכנס לתוקף כבר בחצות הלילה בכפוף לאישורו בכנסת

מליאת הכנסת / צילום: אורן בן חקון, פול
מליאת הכנסת / צילום: אורן בן חקון, פול

חברי הכנסת לקראת לילה לבן שבו צפוי להיות מאושר לבסוף חוק הקורונה (הגבלת ההפגנות) בקריאה שנייה ושלישית במליאה. לפי תיקון החוק שנעשה היום (ג') בוועדת חוקה שהכינה את פרטיו, החוק אמור היה להיכנס לתוקף כבר בחצות הלילה בכפוף לאישורו בכנסת. עוד קודם הגעת החוק להצבעה במליאה, הוחלט בוועדת הכנסת לקצוב את הדיון וההצבעה לארבע שעות בלבד באמצעות הפעלת סעיף 98, שכן האופוזיציה הגישה אלפי הסתייגויות לחוק שרק הדיון בהם היה אורך מאות שעות.

יו"ר הוועדה ח"כ איתן גינזבורג אמר בפתיחת הדיון כי "אנו נאלצים לעשות שימוש בסעיף 98 לתקנון הכנסת. ניסינו להגיע להבנות, אולם נתקלנו בסירוב אפילו על השיח. לצערי הרב, אנחנו עושים שימוש נרחב מידי בסעיף, שימוש שנובע מהגשת מאות הסתייגויות שלעיתים מגיעות לאלפי שעות דיון דבר שאינו הגיוני. אם היינו מגיעים להסכמה, לא היינו צריכים לעשות בו שימוש נוסף".

ח"כ מאיר כהן מיש עתיד הגיב לדבריו ואמר "אני מציע לך לא להיות נושא הדגל של פגיעה בזכויות האופוזיציה. כל פעם עושים לנו נו נו נו, ומאיימים בשינוי התקנון". ח"כ בועז טופורובסקי טען כי החוק יגרום לכך שכל עוד הקורונה תהיה פה, לא ייערכו הפגנות. וכן ש"ראש הממשלה יאריך את הסגר עוד ועוד אולי עד חנוכה".

גנץ מנסה ליישר קו במפלגה

במקביל לדיון שנערך בוועדת הכנסת מוקדם יותר הערב, כינס יו"ר סיעת כחול לבן בני גנץ את חברי סיעתו לישיבה דחופה בניסיון ליישר קו לפני ההצבעה. חברי הסיעה התבקשו להיכנס ביחידות לחדר וללא יועצים וכן להפקיד את מכשירי הטלפון שלהם בחוץ. לגלובס נודע כי במהלך הישיבה ביקש גנץ לשמוע את חברי הסיעה הסתייגים מהגבלת ההפגנות ולמרות זאת גם דרש מהם לגבש חזית אחידה של תמיכה בו מאוחר יותר הערב.

מוקד החשש של גנץ הוא שני חברי כנסת שכבר הצביעו נגד החוק בקריאה ראשונה רם שפע ומיקי חיימוביץ' וכן ח"כים נוספים שהביעו במהלך הימים האחרונים את מורת רוחם מתמיכת המפלגה בחוק. במקביל ארגוני המחאה מפיצים את מספרי הטלפון של חברי סיעת כחול לבן כדי להפעיל עליהם לחץ להתנגד לחוק. במהלך היום קיבלו חברי הסיעה עשרות רבות של הודעות, חלקם אף התיישבו להגיב לכל פונה בניסיון לפייס את הלך הרוח בקרב המפגינים.

כאמור ההצבעה ואישור החוק צפויים להימשך אל תוך הלילה כאשר גם בכחול לבן וגם בליכוד לא מרוצים מנוסח החוק שהתגבש, מה שעשוי לגרור עיכובים נוספים באישורו. בליכוד היו מעוניינים להוריד את התלות בסגר מלא של המשק כתנאי לצמצום ההפגנות ואילו בכחול לבן אמרו במהלך היום שהיו מעדיפים להסתפק בהנחיות הקיימות המאפשרות את צמצום ההפגנות ולא לפעול לתיקון החוק.

לפיד פנה לחברי כחול לבן: "מה יקרה אם פשוט תגידו לא?"

בהמשך הלחץ משמאל על חברי כחול לבן להתנגד לחוק הקורונה, ראש האופוזיציה יאיר לפיד תהה במליאה "אני שואל את חבריי בכחול לבן תסבירו לי מה יקרה לכם אם תיכנסו היום למליאה ופשוט תגידו לא?". לפיד הוסיף כי "חשוב לי לבוא לפה ולנצל כל הזדמנות לדבר במליאה כל עוד אתם מרשים לי, כל עוד הממשלה הזאת מתירה לנו לעמוד פה ולהגיד שזו ממשלה איומה שנכשלה בטיפול בקורונה, כי זה השלב הבא".

לפיד התייחס לחלק בחוק הנוגע להפגנות ואמר כי "כל נושא ההפגנות נועד להסיח את הדעת מהכישלון הנורא של הממשלה הזו בטיפול בקורונה. מהכישלון הכלכלי, מהכישלון הבריאותי, מהכישלון הערכי. מהניסיון להגיד לאנשים איך להשגיח על הבריאות של עצמם שאפילו בזה נכשלתם. מה שנתניהו עושה פה זה מחדל שלא הילדים שלנו, הנכדים שלנו עוד ישלמו עליו. אבל את כנסת ישראל אנחנו נטרלל עכשיו כל הלילה כדי לוודא שאף אחד לא יכול לעמוד בחוץ בקפסולות של 20 איש, באוויר הפתוח, עם מסכה ולהגיד שהממשלה הזאת היא כישלון נורא".

צרו איתנו קשר *5988