שיא תמותה בגרמניה עם תחילת הסגר; 140 אלף חיסונים ניתנו בבריטניה

952 בני אדם מתו מהקורונה ביממה האחרונה בגרמניה, שהיום נכנסה לסגר שיימשך עד ה-10 בינואר לפחות • בריטניה מתכוננת להרחבת מבצע החיסונים

רחוב קניות עם נוכחות דלילה בעיר בון, לאחר שגרמניה נכנסה לסגר בשל תחלואת הקורונה / צילום: Reuters, Wolfgang Rattay
רחוב קניות עם נוכחות דלילה בעיר בון, לאחר שגרמניה נכנסה לסגר בשל תחלואת הקורונה / צילום: Reuters, Wolfgang Rattay

בגרמניה נשבר היום שיא עגום של תמותה ממגפת הקורונה: 952 בני אדם מתו מהמחלה ביממה האחרונה, לפי נתוני מכון רוברט קוך הממשלתי. כ-25 אלף מקרי חדשים נרשמו בה ביממה, ומספר החולים הפעילים בגרמניה כעת מוערך ב-350 אלף בני אדם. היום (ד') החל בגרמניה סגר הדוק-יחסית, במסגרתו נסגרו כל בתי הספר במדינה וחלק גדול מהגנים, האוכלוסייה התבקשה לא לצאת למעט לצרכים חיוניים והחנויות הלא-הכרחיות במרחב הציבורי ייסגרו גם הן. מוחרגות מהוראה זו חנויות הספרים.

גרמניה הפעילה בימים האחרונים לחץ רב על רשות התרופות האירופית במטרה לפרסם את האישור המיוחל לחיסון הקורונה של שותפות ביונטק-פייזר כבר בשבוע הבא, ולפי הדיווחים כך ייעשה. גרמניה מתכוונת להתחיל במבצע חיסון ענק בכ-440 מרכזי חיסון שרובם כבר הוקמו ברחבי המדינה במתחמי אירועים, אולמות ושטחים ציבוריים. שר הבריאות יינס שפאן העריך כי עד סוף הקיץ תחוסן כ-60% מהאוכלוסייה. עם זאת, לפי סקרים עדכניים רק שליש מהתושבים אמרו כי הם "מעוניינים בוודאות" להתחסן.

הקאנצלרית אנגלה מרקל הסבירה היום בפני הפרלמנט את המדיניות הממשלתית, ותועדה בדרך אליה כשהיא אוחזת מסמך מפורט לגבי הקבוצות שיחוסנו בעדיפות גבוהה - והערכות לגבי מספר החיסונים ושיעור החיסון הדרוש בהן. בראש הרשימה ניצבים הצוות הרפואי והצוותים בבתי אבות, ולאחר מכן קשישים מעל גיל 80, קשישים בגילאי 70-79 ובמקום החמישי: חיילים ושוטרים.

אנגלה מרקל אוחזת במסמך מפורט לגבי הקבוצות שיחוסנו בעדיפות גבוהה / צילום: Reuters, Hannibal Hanschke
 אנגלה מרקל אוחזת במסמך מפורט לגבי הקבוצות שיחוסנו בעדיפות גבוהה / צילום: Reuters, Hannibal Hanschke

הסגר הגרמני יימשך באופן רשמי עד ה-10 בינואר, אולם מומחים כבר אמרו כי ייתכן שיהיה צורך להאריך אותו, ודיברו על הגבלות שונות שיהיו בתוקף עד מרץ 2021 לפחות.

עוצר לילי בצרפת, התלבטויות באיטליה

גם בהולנד הסמוכה נכנסה המדינה לסגר הדוק-יחסית, שאמור להימשך עד ה-19 בינואר לכל הפחות. בצרפת נכנסו אתמול לתוקף הקלות, אחרי שהמדינה יישמה עוצר וסגר הדוקים יותר משכנותיה האירופיות בחודש וחצי האחרונים, אולם הוטל עוצר-לילי ברחבי המדינה משמונה ועד שש בבוקר. מסעדות ואתרי הסקי ייפתחו לכל המוקדם בסוף ינואר.

באיטליה הרשויות עדיין מתלבטות אם להטיל עוצר כללי על המדינה במהלך חג המולד, בשבוע הבא, כדי למנוע פגישות משפחתיות מרובות משתתפים והפצה גיאוגרפית של הנגיף לחלקים שונים. 846 בני אדם מתו מקורונה באיטליה ביממה האחרונה, ומשרד הבריאות העריך כי מספר המתים הכולל באיטליה השנה יעבור את רף ה-700 אלף בני אדם, שנרשם בפעם האחרונה ב-1944 במהלך מלחמת העולם השנייה.

בבריטניה, שבה החל מבצע החיסון כבר בשבוע שעבר, דיווחו הרשויות כי עד כה ניתנו 138 אלף חיסונים והממשלה הודיעה כי מדובר ב"התחלה טובה מאוד". הרשויות מסרו כי המספר אמור להתרחב משמעותית בשבוע הקרוב, אחרי שחיסונים הועברו גם למרפאות ולא יינתנו רק בבתי חולים. אנשי צוות רפואי וקשישים מעל גיל 80 הם הקבוצה הראשונה המוזמנת להתחסן על ידי ה-NHS.

צרו איתנו קשר *5988