חודש לבחירות: הדילמה של נתניהו, האתגר של לפיד, ולמה כולם מתמקדים בבני גנץ?

לקראת הבחירות, גלובס כינס פאנל של יועצות ויועצים אסטרטגיים שינתחו את התנהלות המועמדים בתקשורת • והפעם: למה ההתחזקות של גנץ מחזקת גם את נתניהו, ואיך זה קשור ללפיד • המומחים מנתחים, מדור חדש  

בני גנץ, יו"ר כחול לבן / צילום: אורן בן חקון
בני גנץ, יו"ר כחול לבן / צילום: אורן בן חקון

לקראת בחירות 2021, כינסנו פאנל של יועצות ויועצים אסטרטגיים שינתחו את הקמפיינים השונים בשיחת ווטסאפ ידידותית. למען ההוגנות, דאגנו שיהיה איזון פוליטי בין חברות וחברי הפאנל, ווידאנו שאף אחד מהם לא מייעץ היום לאף מועמד. המדור יעלה מדי שבוע עד יום הבחירות, ומתי שיהיה עניין וצורך. מוזמנים להצטרף. 

צילומים: חגי שכטר, מושיק שמע, אוהד רומנו, ענבל מרמרי
 צילומים: חגי שכטר, מושיק שמע, אוהד רומנו, ענבל מרמרי

21:30 נסים דואק: הקמפיין הכי טוב של גנץ לא מתקיים בשלטי החוצות, אלא בישיבות הממשלה. הקמפיין הכי טוב של נתניהו נגד גנץ גם. העימות מחפה על פער המנדטים ביניהם, ומרים את גנץ מעבר לאחוז המשפיל. נתניהו יודע שהוא מרים את גנץ דרך העימות איתו, ודואג שהוא לא יפרוש בטרם עת והקולות האבודים ייקלטו בגוש המרכז. לכן, גנץ צריך לא להפסיק לריב - כשביבי אומר שחור, גנץ צריך להגיד לבן. שיריב איתו אפילו על הכיבוד סביב השולחן. איך צריכה להיראות ההתייחסות של נתניהו? לריב עם גנץ ולהציב אותו על חמישה מנדטים, ואז כשגם גנץ ישתכנע שהוא עובר, להתחיל בשלושת הימים האחרונים להקיז את דמו.

21:32 מורן עג'מי: אני מסכימה איתך בקונספט. 99% מהמקרים שבהם לקוח שלי ישאל אותי אם להגיב או להתייחס למישהו קטן ממנו אני אשיב - לא. במקרה הזה, אני חושבת שגנץ נפל לביבי כמו זהב ליד. ככל שביבי ימשיך להתייחס אליו ולהטרלות קבינט שלו, כך יותר מצביעים יגיעו אל בני. ואז ממש לקראת סוף הבחירות ביבי יהיה חייב להפסיק. כחול לבן לא יעברו את אחוז החסימה וקולות ישרפו בשמאל, מה שיביא, ככל הנראה, את גוש הימין ל-61 ויעלים את סכנת ראש הממשלה החליפי.

21:32 איתן זליגר: הסיכוי של נתניהו להרכיב ממשלת ימין מלא ולהשיג 61 מנדטים יעלה משמעותית אם לפחות אחת מהרשימות בשמאל לא תעבור את אחוז החסימה. לכן נתניהו חייב שגנץ ירוץ עד הסוף כדי שיהיה סיכוי שזה יקרה. הדילמה של נתניהו ביחס לגנץ מורכבת. מצד אחד הוא חייב לסמן את לפיד כמתמודד הראשי נגדו ולנהל קמפיין שמדבר על האיום של ממשלת שמאל בראשותו, ואז לכאורה הוא צריך להתעלם מגנץ. מצד שני, אסור לו להצליח יותר מדי ולהפוך את גנץ ללא רלוונטי ובעצם להוריד אותו הרבה מתחת לאחוז החסימה מוקדם מדי, דבר שיביא את גנץ לפרוש עוד לפני הבחירות. כרגע הוא לא מתלכלך בעניין ויכול להסתכל מהצד בהנאה.

21:32 טל אלכסנדרוביץ'-שגב: גנץ מנהל קמפיין שבשונה מדרך ההתנהלות שלו עד כה, הוא אגרסיבי וברור. אין לו מה להפסיד, ולכן להבדיל מבעבר מדבר ברור ובוטה. האלמנט השני הוא התייצבות מול נתניהו בממשלה ויצירת הרבה מאוד סדר יום. הבולטות של גנץ בסדר היום משמעותית - שלל הופעות תקשורתיות שמייצרות כותרות ועניין. לנתניהו טוב לשמור את גנץ בסדר יום. עדיף לו מהגדלה של גדעון סער או בנט כאופוזיציה לדרך ניהול הקורונה, וכמי שבאמת יכולים לקחת ממנו קולות. פרישה של גנץ עכשיו לא טובה לו. גנץ לא מאיים עליו באמת. הבלגן בגוש המרכז שמאל משרת את נתניהו.

21:35 מורן עג'מי: יש לביבי כל כך הרבה דרכים להוריד את בני מתחת לאחוז החסימה ברגע האחרון, אין סיבה להתחיל כעת. סתם רעיון - לרמוז בצורה כלשהי שבני ישב איתו שוב בממשלה. יש מישהו בשמאל שלא יקפוץ על הפייק ניוז הזה? 

21:36 איתן זליגר: מה שכן, השתיקה של יאיר לפיד למהלכים של גנץ תעלה לו ביוקר. אם גנץ יישאר עד הסוף, יעבור את אחוז החסימה או לא, זה לא ייתן ללפיד להתקרב לליכוד ולכן הוא יהיה חייב להתחיל לדבר. אם יישאר, לפיד לא יגיע כנראה לקידומת 2.

21:37 מורן עג'מי: בדיוק. לפיד חייב להתחיל להתנהג כמו מנהיג גוש ולא מנהיג מפלגה בלבד.

21:37 נסים דואק: הוא יוביל קו של "בני, תודה, עכשיו יש משימה חשובה יותר, מאשר האגו של גנץ". הוא צריך למצב אותו כמי שנלחם, מלחמה מיותרת, על כבודו.

21:37 איתן זליגר: מסכים אבל הוא ישמור את זה לשבוע האחרון כשגנץ כבר לא יוכל להתחרט.

21:38 טל אלכסנדרוביץ'-שגב: גנץ מוכיח חוסן. אין משהו שעדיין לא נאמר עליו. מסתבר שיש לו גרעין תמיכה מסויים שלא יורד (ולפי הסקר האחרון אפילו קצת מתחזק). הכל טוב ונכון לרגע זה. הדינמיקה של הימים האחרונים תהיה מאוד דרמטית, בטח בגוש ה"רק לא ביבי". לא מעט קולות יכולים לזוז לעבר מועמד שישכיל להראות נרטיב אפשרי להפלת נתניהו. רגע האמת תלוי במי יצליח לבנות נרטיב ניצחון להדחת ביבי דרך קואליציה בת קיימא. עד כה המתחרים בנתניהו לא מצליחים לייצר נתיב מספיק משמעותי כזה ויתרון על המתמודדים האחרים. לשם הדברים יתנקזו.

21:38 נסים דואק: מי שמתנגד לביבי לא צריך נרטיב, הוא מתנגד, ולא משנה מי מוביל את הגוש שמול נתניהו.

21:39 טל אלכסנדרוביץ'-שגב: כרגע המתנגדים נעים בין הרבה מאוד מפלגות ומה שחדש שחלקן בימין כמו ליברמן וסער שדיברו ברור, ובנט שדואלי. הבעיה של כל המתנגדים שאין שם מנהיג ברור שהראה לציבור שמסוגל לבנות קואליציה ולהוביל. אם יהיה כזה הוא יקבל לא מעט קולות ברגע האמת.

21:40 איתן זליגר: רק תזכרו דבר אחד - הרבה מפלגות קטנות, גם אם יעברו את אחוז החסימה, אמנם מאפשרות חוקית להרכיב ממשלה אבל אני כבר רואה את קמפיין הליכוד החל מ-22:01 נגד נסיונות להקיים ממשלה שבראש עומד נציג של מפלגה עם 15-16 מנדטים.

21:40 נסים דואק: אני חושב שלא יהיה כזה, אלא אוסף חלקים שמתנגד לנתניהו. לגוש האנטי-ביבי זה יספיק.

21:42 טל אלכסנדרוביץ'-שגב: כרגע אין כזה. אם מישהו ידע ליצר כזה מומנטום הוא מאוד יגדיל את כוחו.

צרו איתנו קשר *5988