"משרת ציבור מקצועי ומסור": היועמ"ש מגבה את מסינג מול כ"ץ

במכתב ששיגר מנדלבליט לשר האוצר, הוא מבהיר כי הוא דוחה את כל טענות כ"ץ על כך שיועמ"ש האוצר עו"ד אסי מסינג פועל באופן לא ראוי • "מסינג גילה זמינות, אחריות ועשה לילות כימים כדי לסייע בידי הממשלה לקדם את מדיניותה" • כ"ץ: "מסינג הטעה את היועץ המשפטי לממשלה במכתב תגובתו"

עו"ד אסי מסינג, היועץ המשפטי של משרד האוצר / צילום: דוברות משרד האוצר
עו"ד אסי מסינג, היועץ המשפטי של משרד האוצר / צילום: דוברות משרד האוצר

המריבות בין שר האוצר, ישראל כ"ץ, ליועץ המשפטי של משרדו, עו"ד אסי מסינג, נמשכות, וכעת היועץ המשפטי לממשלה מגבה את היועץ המשפטי של האוצר. במכתב ששיגר מנדלבליט לכ"ץ היום הוא מבהיר כי הוא דוחה את כל טענותיו על כך שעו"ד מסינג פועל באופן לא ראוי, מנסה לסכל תכניות כלכליות שכ"ץ מנסה לקדם ו"מהלך אימים" על פקידי האוצר כפי שטען כ"ץ במכתבו למנדלבליט לפני מספר ימים.

"עורך הדין מסינג הוא משרת ציבור מקצועי ומסור", כותב מנדלבליט לכ"ץ ומוסיף: "מהיכורתי עמו, עבודתו נעשית בצורה עניינית ומקצועית תוך שיתוף פעולה מלא עם גורמי המקצוע והגורמים המשפטיים במשרד ומחוץ לו".

עוד כותב מנדלבליט לכ"ץ, כי "מסירותו של עו"ד מסינג באה לידי ביטוי ביתר שאת בתקופה הקשה הפוקדת אותנו עקב משבר התפרצות נגיף הקורונה - בתקופה זו הוא גילה זמינות, אחריות ועשה לילות כימים כדי לסייע בידי הממשלה לקדם את מדיניותה; ויעידו על כך כלל דברי החקיקה וההחלטות שיצאו תחת ידה של הלשכה המשפטית במשרד האוצר בתקופה זו".

מכתבו של מנדלבליט שוגר אל כ"ץ על רקע החמרת הקרע והמחלוקות בין כ"ץ למסינג בתקופה האחרונה, כאשר בין היתר תקף כ"ץ את מסינג בראיונות בתקשורת בימים האחרונים וגם במסגרת מכתב ששיגר למנדלבליט לפני מספר ימים.

 "מאז הצגת עקרונות התכנית נתקלתי בתופעה קשה"

בשבועות האחרונות מתנהלים חילופי מכתבים בין מנדלבליט לכ"ץ על רקע התכנית הכלכלית שכ"ץ מנסה לקדם, ואשר מנדלבליט הבהיר כי היא חייבת לקבל אישור של משרדו בטרם תוצג לממשלה. במכתב האחרון ששיגר מנדלבליט לכ"ץ בעניין הוא טען כי מלבד שני נושאים, עד כה טרם הוצגו לגורמים המקצועיים בלשכת היועץ המשפטי לממשלה פרטי התוכנית הכלכלית החדשה של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כ"ץ.

זאת, חרף דרישה מפורשת מצד היועץ המשפטי לממשלה כי החומרים יועברו לאישורו בטרם יעלו להחלטת הממשלה. זמן קצר לאחר קבלת מכתבו של מנדלבליט, שיגר כ"ץ את עקרונות התכנית הכלכלית אל מנדלבליט בצירוף טענות על כך שהיועץ המשפטי של משרד האוצר, עו"ד מסינג, "מהלך אימים" על פקידי האוצר המגבשים את התכנית ומתנגד קטגורית לכל חלקיה.

כ"ץ שלל במכתב את טענותיו של מנדלבליט כאילו הוא לא הציג את התכנית בפני גורמי המקצוע במשרד האוצר, וטען כי מסינג מנסה לסכל את התכנית. "לקראת הצגת עקרונות תוכנית הסיוע החדשה, אותה הצגתי יחד עם רה"מ בנימין נתניהו, קיימתי דיונים רבים בסעיפי התוכנית המוצעים בהשתתפות אנשי מקצוע במשרד האוצר, חלקם בהשתתפות רה"מ, ודעותיהם נשמעו בקשב רב", כתב כ"ץ למנדלבליט. "בסיום הדיונים רה"מ ואני גיבשנו את עקרונות הסיוע הנדרשים בעת הזאת לבעלי העסקים, למובטלים, ולמשפחות ולילדים עד העשירון השביעי ולתחומים חשובים בהאצת וצמיחת המשק וזאת מתוקף האחריות המוטלת עלינו".

לטענת כ"ץ, "מאז הצגת עקרונות התכנית נתקלתי בתופעה קשה, כאשר היועץ המשפטי במשרד האוצר, בהמשך ישיר להתנהגותו החד צדדית והעוינת עליה התרעתי בפניך כבר בעבר, הביע בדיון שקיימתי התנגדותו הקטגורית לתכנית ואף הילך אימים על הפקידות הרלוונטית באוצר ואסר עליה ליטול חלק בדיונים לגיבוש המתווה המפורט להפיכת עקרונות התכנית לתכנית מגובשת ומפורטת לקראת קידומה והצגתה בפני שרי הממשלה".

כ"ץ מציין כי למרות הקשיים הללו שהערים היועץ המשפטי של המשרד כטענתו, הוא גיבש את התכנית ומצרף את המתווה למכתבו לעיונו של היועץ המשפטי לממשלה, תוך שהוא מוסיף עקיצה לכיוונו של מנדלבליט. "אני מצפה כי המערכת המשפטית עליה אתה מופקד תאפשר קידום מהיר של התכניות כדי לסייע לצמיחת והאצת המשק הישראלי, הסיוע לעסקים וחזרת המובטלים לעבודה במהירות, בשעת משבר קשה זו. לטעמי", כותב כ"ץ, "אין בעניין הבחירות כדי לעכב את קידום הצעדים המוצעים בתוכנית משום שגם הקורונה והשפעותיה וגם הצעדים הכלכליים הנדרשים להתמודדות עם ההיבט הכלכלי של המגפה מחייבים תגובה מיידית ואינם יכולים להידחות עד לסיום הבחירות והקמת ממשלה חדשה ותקציב מדינה חדש".

 "עו"ד מסינג פועל לפי אמות המידה הנדרשות והמחמירות החלות על עובדי מדינה"

הטענות של כ"ץ נגד מסינג אינן חדשות, ומזה חודשים ארוכים שקיים סכסוך בין השניים שהולך ומחריף. בין היתר התקומם כ"ץ על כך שמסינג כתב חוות דעת נחרצת שפוסלת את המינוי של עודד שמיר למנכ"ל המשרד - מינוי שניסה שר האוצר ישראל כ"ץ לקדם. בעקבות חוות הדעת נחסם המינוי. בעבר העלה כ"ץ טענות גם על כך שמסינג מדליף מידע לעיתונים.

הפעם מסינג לא נותר חייב, ושיגר למנדלבליט התייחסות כתובה ומפורטת בנוגע לטענות שהעלה כ"ץ במכתבו.

מנדלבליט אימץ את ההתייחסות של מסינג, והבהיר לכ"ץ במכתב התשובה כי הוא תומך במסינג באופן מלא. בין היתר כתב מנדלבליט לכ"ץ: "עו"ד מסינג פועל לפי אמות המידה הנדרשות והמחמירות החלות על עובדי מדינה, בפרט בתפקיד החשוב והרכיש בו הוא נושא ודרכו אינה הדרך המתוארת במכתבך - לא לעניין יחסי העבודה עם הדרגים המקצועיים במשרד ולא לעניין הוצאת מידע רגיש".

מנדלבליט מציין כי הוא מעדיף את גרסתו של מסינג בנוגע לעובדות שהתרחשו בעת הניסיון של כ"ץ לקדם את התכנית הכלכלית, וכותב "עו"ד מסינג אינו פועל חלילה 'לסכל' את מדיניותך - ההיפך הוא הנכון. הצגת הקשיים המשפטיים הכרוכים בקידומה של הצעה כזו או אחרת בוודאי שאינה בבחינת "סיכול", אלא היא חובתו של יועץ משפטי במערך הייעוץ המשפטי לממשלה".

תגובת שר האוצר: "שר האוצר ישראל כ״ץ עומד מאחורי כל מילה שאמר על התנהלות היועץ המשפטי של האוצר אסי מסינג. מסינג הטעה את היועץ המשפטי לממשלה במכתב תגובתו".

צרו איתנו קשר *5988