בורסות עולם | סיקור שוטף

נעילה מעורבת בוול סטריט; ברודקום זינקה ב-12%, אנבידיה ב-4%, טסלה ב-3%

נאסד"ק עלה ב-0.4% • המסחר באירופה ננעל בירידות חדות • חדשות טובות לשוק: מחירי הייצור בארה"ב ירדו ב-0.2% לעומת עלייה של 0.5% בחודש שעבר • התחזית של קתי ווד: מניית טסלה תעלה פי 14 בחמש שנים • שאלת 56 מיליארד הדולר: האם יאשרו היום בעלי המניות של טסלה את חבילת השכר של אלון מאסק? • באפט מכר חלק ממניותיו באפל ברבעון הראשון, כמה הוא הפסיד?

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock
וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

23:02

המסחר בוול סטריט ננעל הלילה במגמה מעורבת. נאסד"ק ו-S&P 500 עלו ב-0.4% וב-0.3% בהתאמה, זה כבר היום הרביעי ברציפות ש-S&P 500  ננעל בשיא, דאו ג'ונס ירד ב-0.1%. 

דומה שהמשקיעים לא הושפעו לרעה מהודעת הפדרל ריזרב אתמול על כך שצפוייה רק הורדת ריבית אחת השנה. אחר הצהריים פורסם שמדד מחירי הייצור ירד החודש ב-0.2%, מתחת לצפי ולעומת עלייה של 0.5% בחודש שעבר. גם מדד המחירים לצרכן שפורסם אתמול עלה פחות מהצפי. 

22:09

כשעה לפני הנעילה המסחר בוול סטריט עובר לעליות, דאו ג'ונס נסחר ללא שינוי אך נאסד"ק ו-S&P 500 עולים ב-0.4% וב-0.3% בהתאמה.

מניית סופר מיקרו קומפיוטר  מזנקת היום ללא חדשות כלשהן. החברה מושפעת ככל הנראה מהתוצאות הטובות של חברת שבבים אחרת, ברודקום , ההתפתחויות החיוביות באורקל  והמומנטום במניות ההבינה מלאכותית. 

ברודקום פרסמה דוח רבעוני שעלה על ציפיות האנליסטים ואף סיפקה תחזית אופטימית לגבי הרבעון השני, בתוך כך הודיעה שתבצע פיצול מניות ביחס של 10 ל-1. אורקל, למרות שלא עמדה בציפיות האנליסטים בדוחות הרבעון, סיפקה תחזית וורודה בעיקר בכל מה שקשור לעסקי הבינה מלאכותית שלה בשירותי הענן. 

מניית סופר מיקרו עלתה ב-200% מתחילת השנה. 

21:21

המגמה בוול סטריט עדיין מעורבת - נאסד"ק עולה ב-0.2%, דאו  ג'ונס יורד ב-0.2% ו-S&P 500 עולה ב-0.1%

שתי ענקיות מדיה שיורדות היום. פרמאונט גלובל  ווורנר ברדרס דיסקברי .

פארמאונט יורדת לאחר ששיחות המיזוג שקיימה עם סקיידנס הושעו על ידי רשות התחרות בארה"ב. מניית החברה משלימה ירידה של 13% מתחילת השבוע. 

וורנר ברדרס בעקבות הפרסום ש-Liberty Global רוכשת מניות בסבב מרוצי המכוניות החשמליות, פורמולה E, הרכישה תהפוך את האחרונה לבעלת השליטה בסבב. 

20:30

מסחר תנודתי היום בוול סטריט - לאחר הירידות שאפיינו את פתיחת המסחר, המדדים מתאוששים  מעט, נאסד"ק עולה ב-0.15%, דאו  ג'ונס יורד ב-0.3% ו-S&P 500 יורד ב-0.1%

ברקשייר האת'ווי  בניהולו של המשקיע האגדי וורן באפט מכרה ברבעון הראשון כ-13% מהחזקותיו באפל  - 116 מיליון מניות. המכירה בוצעה במחיר ממוצע של 181 דולר למניה. מחיר המניה כיום, 213 דולר (יום ה, לפני פתיחתה המסחר). חשבון פשוט: ברקשייר הפסידה כ-3.7 מיליארד דולר. 

19:24

בוול סטריט המסחר עובר כעת לירידות. נאסד"ק יורד ב-0.1%, דאו  ג'ונס יורד ב-0.7% ו-S&P 500 יורד ב-0.3%

מניית אנבידיה  עולה גם היום ונסחרת בשיא. שווי השוק שלה, חמישה ימים לאחר פיצול המניה ביחס של 10 ל-1 הוא כבר 3.16 טריליון דולר. רק שתיים נוספות השיגו את אבן הדרך של 3 טריליון דולר, מיקרוסופט  ואפל . אנליסט המניות של ברקליס, טום או'מאלי ממליץ על המניה במחיר יעד של 145.

מניית מיקרו-סטרטג'י  יורדת היום לאחר שהודיע על גיוס חוב להמרה של חצי מיליארד דולר. 

18:36

המסחר באירופה ננעל הערב בירידות חדות - דאקס הגרמני ירד ב-2% וקאק הצרפתי ב-2.2%, פוטסי הבריטי ירד ב-0.7%.

בוול סטריט מתנהל המסחר במגמה מעורבת וביציבות. נאסד"ק עולה ב-0.2%, דאו  ג'ונס יורד ב-0.5% ו-S&P 500 עולה ב-0.1%. 

מה יהיה המחיר של טסלה בעוד 5 שנים? קאת'י ווד, מנהלת קרן ארק (ARKK), נתנה אתמול תחזית חדשה למחיר של טסלה  לשנת 2029. "2600 דולר", זה המחיר למניה היא אמרה, פי 14 ממחירה כעת. 

כזכור, טסלה היא אחת מהפוזיציות הגדולות של קרן ARK, היא  מהווה  11% ממנו. מאז שארק הגיעה לשיאה בפברואר 2021 היא איבדה 71%, בזמן שמדד ה-S&P 500 עלה ב-45%.  נכסי הקרן ירדו מ-28 מיליארד דולר ל-6 מיליארד. 

17:15

מגמה מעורבת בוול סטריט: נאסד"ק עולה ב-0.2%, דאו  ג'ונס יורד ב-0.5% ו-S&P 500 עולה ב-0.1%. 

מדד השבבים (SOX) עולה בכ-1% ומסכם עלייה של כ-5% מתחילת השבוע. 

ברודקום  מזנקת לאחר שפרסמה אתמול בנעילת המסחר את תוצאותיה הרבעוניות, תוצאות שהיו טובות מהצפי, בנוסף דיווחה החברה על פיצול מניות ביחס של 10 ל-1. 

אנבידיה  עולה אף היא במסחר, אתמול בנעילת המסחר נקבע שווי השוק שלה על 3.08 טריליון דולר, שנייה לאפל  ומיקרוסופט  בין המניות בעלות השווי הגדול ביותר בוול סטריט. 

בעקבות נתוני מדד מחירי הייצור המאכזבים, תשואת איגרת החוב האמריקאית ל-10 שנים יורדת ל-4.28%. 

16:32

המסחר בוול סטריט נפתח אחר הצהריים במגמה מעורבת: נאסד"ק עולה ב-0.6%, דאו  ג'ונס יורד ב-0.2% ו-S&P 500 עולה ב-0.3%. 

היום תערך הצבעת בעלי המניות בטסלה  כשעל הפרק אישורה מחדש של הטבת הענק למנכ"ל החברה אלון מאסק שערכה עומד על כ-55 מיליארד דולר. המענק אושר לפני כשש שנים אך נדחה על ידי בית משפט בדלוואר בתחילת השנה בטענה שהמענק לא משרת את האינטרסים של בעלי המניות. השופטת קטלין מק’קורמיק אף ציינה שלמאסק היתה השפעה גדולה מידי על מועצת המנהלים.

ומאז, הן מאסק והן חברי מועצת המנהלים של טסלה, ובראשם רובין דנהולם היו"רית דוחקים די בלהט בבעלי המניות של טסלה לאשר את חבילת השכר שהוגשה להצבעה שוב. זו מאד דומה לקודמתה. נושא נוסף שעל הפרק היום הוא העברת מסמכי ההתאגדות של טסלה מדלוואר לטקסס.

בתוך כך הודיעה החברה שהיא עומדת להעלות את מחירי המכוניות באירופה.

מאסק צייץ אתמול ברשת החברתית X שחבילת השכר תקבל את אישור בעלי המניות. זה הציוץ.

15:33

עידוד נוסף לשוק - ביום שאחרי נתוני האינפלציה שעודדו את שוק, ולמרות שהפד הודיע שהוא לא ממהר להוריד את הריבית וצופה הורדה אחת בלבד השנה, "אתה לא רוצה להגרר יותר מידי אחרי נתון אחד", הוא אמר. בתוך כך פורסם לפני כמה דקות מדד מחירי הייצור, 2.3% בחישוב שנתי לעומת צפי של 2.4% ו-2.4% בחודש הקודם

החודש ירדו מחירי הייצור ב-0.2% לעומת צפי לעלייה של 0.1% ו-0.5% בחודש שעבר.

נתוני אבטלה שבועיים בארה"ב - 242 אלף נרשמו בלשכת האבטלה לעומת צפי של 229 אלף  ו-225 אלף בחודש הקודם.

15:17

הירידות באירופה נמשכות. הדאקס והקאק יורדים בכ-1.1% כל אחד, והפוטסי הבריטי משיל מערכו כ-0.4%.

בארה"ב, החוזים העתידיים נסחרים במגמה מעורבת.

בשוק החוב האמריקאי, אגרות החוב הממשלתיות עולות קלות בשעה זו לאחר שאמש ירדו בחדות על רקע נתוני האינפלציה המעודדים שפורסמו בארה"ב. התשואה ל-10 שנים עומדת על 4.3% בשעה זו והתשואה לשנתיים נסחרת סביב 4.47%.

13:38

ענקית השבבים ברודקום  מזנקת בכ-13% במסחר המוקדם לאחר שהציגה אמש תוצאות כספיות חזקות לרבעון הפיסקאלי של החברה.

הכנסות החברה עלו מ-8.73 מיליארד דולר ל-12.5 מיליארד דולר ברבעון, בעוד התחזיות המוקדמות עמדו על 12.03 מיליארד דולר. לצד זאת, החברה ציינה כי היא צופה שמכירות החברה יסתכמו בכ-51 מיליארד דולר בסיום שנת 2024, מעל התחזית הקודמת שפרסמה בדוחות הקודמים, ומעל תחזיות האנליסטים שציפו ל-50.42 מיליארד דולר. 

12:07

הירידות באירופה מתחזקות. הדאקס והקאק יורדים בכ-0.8% כל אחד והפוטסי הבריטי משיל מערכו כ-0.5%.

בארה"ב, החוזים העתידיים נסחרים במגמה מעורבת.

מניית טסלה , קופצת בכ-7% במסחר המוקדם לאחר שמייסד החברה, אילון מאסק, ציין כי מחזיקי המניות של טסלה צפויים לאשר את חבילת השכר השנויה במחלוקת שלו, בסך 56 מיליארד דולר. החבילה אושרה במקור עוד ב-2018 על ידי בעלי המניות של יצרנית המכוניות החשמליות, אך בוטלה על ידי שופט בדלאוור בינואר. במקביל, מאסק ציין כי בעלי המניות צפויים גם לדון בשאלה האם להעביר את מדינת ההתאגדות של טסלה מדלאוור לטקסס. 

10:46

יום המסחר באירופה מתנהל לפי שעה בירידות קלות. הדאקס יורד ב-0.3%, הקאק נסחר בשיעור דומה והפוטסי משיל מערכו 0.2%.

08:39

הבוקר באסיה, המדדים המרכזיים נסחרים במגמה מעורבת. הניקיי יורד ב-0.3%, ההנג סנג מוסיף לערכו 0.5%, בורסת שנגחאי מאבדת מערכה 0.3% והקוספי קופץ בכ-1.5%.

בארה"ב, החוזים העתידיים נסחרים במגמה חיובית הבוקר.

אמש בוול סטריט, המדדים המרכזיים ננעלו במגמה מעורבת. הנאסד"ק קפץ ב-1.5% ושבר (שוב) את שיא כל הזמנים. ה-S&P 500 טיפס בכ-0.9% וגם חצה שיא חדש. מנגד, הדאו ג'ונס השיל מערכו 0.9%.

המסחר התנהל על רקע פרסום נתוני האינפלציה בארה"ב לחודש מאי, שהפתיעו לטובה את הצפי המוקדם והצביעו על התקררות לחצי המחירים. בהמשך הערב, פורסמה החלטת הריבית בארה"ב, שנותרה כצפוי ללא שינוי, אך המשקיעים התאכזבו לנוכח תחזיות הפד כי הריבית תרד רק פעם אחת עד סוף 2024 (הרחבה מטה).

בקרב ענקיות הטכנולוגיה, הקרב בין אפל  למיקרוסופט  על המקום הראשון בקרב חברות העולם במונחי שווי שוק, המשיך אמש. במהלך המסחר, אפל קטפה בחזרה את המקום הראשון כאשר שווי השוק שלה עמד על 3.34 טריליון דולר. עם זאת, לקראת סיום המסחר מניית יצרנית האייפונים איבדה גובה ושווי השוק שלה הסתכם בכ-3.27 טריליון דולר. שווי השוק של מיקרוסופט הסתכם בכ-3.28 טריליון דולר בסיום המסחר ביום ד'.

על רקע המגמה החיובית באפל, ביום שלישי הכריזה החברה על Apple Intelligence - מערך בינה מלאכותית "אישית", שישולב החל מאייפון פרו 15, ובמחשבי מק שיש להם מעבד M1 לפחות. בין היכולות החדשות שהציגה אפל היו כתיבת טקסטים, יצירת תמונות או אימוג'ים בעזרת טקסט, מענה חכם להודעות ועוד. 

האם טורניר היורו והאולימפיאדה יובילו להתאוששות במניות מותגי הספורט?  

גם מניית חברת התוכנה אורקל  ריכזה עניין אמש כשקפצה ב-13% לאחר שהכריזה על שיתופי פעולה עם גוגל ו-OpenAI. אורקל הכריזה כי היא צפויה להפוך את מסד הנתונים שלה לזמין ל-Google Cloud החל מחודש נובמבר, וכן מתכננת לשתף פעולה עם מיקרוסופט ו-OpenAI לשדרוג יכולות המחשוב שלה. 

בקרב מניות השבבים, אמש חברת ברודקום  פרסמה את תוצאותיה הכספיות לרבעון הפיסקאלי בסיום המסחר. החברה עקפה את תחזיות האנליסטים כאשר הרווח למניה שלה הסתכם ב-10.96 דולר. במקביל, הכנסות החברה הסתכמו ב-12.49 מיליארד דולר. במקביל, החברה ציינה כי היא צופה שמכירות החברה הסתכמו בכ-51 מיליארד דולר בסיום שנת 2024, מעל התחזית הקודמת שפרסמה ומעל תחזיות האנליסטים שציפו לתחזית של 50.42. בהמשך לכך, מניית החברה זינקה בכ-15% במסחר המאוחר.

הנפט נסחר בירידות קלות הבוקר (ה'), 78 דולר לחבית נפט אמריקאי ו82 דולר לחבית מסוג ברנט. בבנק לאומי צופים כי "לנוכח הגירעון התקציבי של ערב הסעודית ומצבה הכלכלי של רוסיה - אלו, ומדינות אחרות בארגון המפיקות, נדרשות לפעול להבאת הפדיון הכולל ממכירת נפט למקסימום האפשרי", כך שתיתכן עלייה במחירים בתקופה הקרובה.

נתוני מדד המחירים לצרכן (CPI) בארה"ב לחודש מאי הפתיעו לטובה אמש (ד') והצביעו על התייצבות האינפלציה. המדד הכולל נותר ללא שינוי בחודש מאי לאחר עלייה של 0.3% באפריל, כאשר בשנה האחרונה עלה המדד ב-3.3%.

מדד הליבה, שאינו כולל מזון ואנרגיה, עלה ב-0.2% במאי לאחר עלייה של 0.3% בחודש הקודם. בשנה האחרונה עלה מדד הליבה ב-3.4%. גם נתונים אלה מצביעים על התמתנות מסוימת בקצב האינפלציה. למרות זאת, הקונצנזוס היה שהפד ישאיר את הריבית ללא שינוי בטווח של 5.25%-5.5%.

במקביל, הבנק המרכזי בארה"ב הותיר את הריבית פעם נוספת ללא שינוי אמש (ד'), ברמה של 5.5% ברף העליון. זוהי רמת הריבית הגבוהה ביותר זה 23 שנה. במקביל, בבנק המרכזי בארה"ב מעריכים כי הריבית תרד פעם אחת בלבד ב-2024, בניגוד לתחזיות קודמות של הפד שעמדו על 3 הפחתות ריבית השנה.

לאחר פרסום החלטת הריבית, יו"ר הפד ג'רום פאוול נשא דברים. פאוול ציין כי כלכלת ארה"ב מתקדמת לעבר שני המטרות של הבנק המרכזי: הורדת האינפלציה ל-2% ומקסום התעסוקה: "שוק העבודה הגיע לאיזון טוב עם שיעור אבטלה נמוך. האינפלציה ירדה משמעותית מ-7% ל-2.7%. אך היא עדיין גבוהה מדי", אמר.

בשוק החוב האמריקאי, נתוני האינפלציה המעודדים הובילו לירידת תשואות חדה בקרב אגרות החוב הממשלתיות אמש (ד'). עם זאת, לאחר פרסום החלטת הריבית של הפד, הירידות בתשואות האג"ח התמתנו מעט. התשואה ל-10 שנים נסחרה סביב 4.32% והתשואה לשנתיים עמדה על 4.46%.