פרשה חדשה בכאל: מבקר דיסקונט בודק עסקה שלא דווחה לדירקטוריון

פרשה חדשה בחברת כרטיסי האשראי כאל שבשליטת בנק דיסקונט: נבדק חשש שיוזמה עסקית של המנכ"ל היוצא של כאל, בועז צ'צ'יק, לא קיבלה אישור של בנק ישראל ושל דירקטוריון כאל. מדובר ביוזמה משותפת לחברת כאל, לחברת הסליקה פייג'יאה (PAYGEA) בשליטת איש העסקים נתן ג'קובסון, ולאיש העסקים אלברט אלחדף. במחצית 2008 החליטו השלושה, ביוזמת צ'צ'יק, להקים גוף סליקה עסקי, שבו כאל תהיה שותפה, ואשר יהיה אטרקטיבי בזכות עמלות מופחתות, שיביאו נפח פעילות גדול - ורווח לשותפים.

מבקר בנק דיסקונט, שלמה פיטשון, בודק את העסקה, ומדוע דירקטוריון כאל ודירקטוריון בנק דיסקונט לא ידעו על העסקה ולא אישרו אותה.

עסקה מסוג כזה, של הקמת שותפות בין חברת כרטיסי אשראי לבין מאגד סליקה, מעוררת שאלה של חשש לניגוד עניינים ולהעדפת ספק מסוים. מכיוון שכאל היא תאגיד בנקאי, עסקה כזו גם מחייבת גילוי לבנק ישראל ואישורו. יש להניח כי אילו הדירקטוריון היה יודע על העסקה - לא היה מאשר אותה.

במרכז הרעיון העסקי עמדה הפעלת השותפות בראשות כאל במסגרת הפלטפורמה של ג'קובסון, אשר תציע לבתי עסק עמלות מופחתות כדי להביא לנפח פעילות גדול. על פי היוזמה, מודל חלוקת הרווחים של השותפים יהיה כדלקמן: נתן ג'קובסון ופייג'יאה - 45%; אלברט אלחדף (ידיד של צ'צ'יק, ופעיל בתחום הנדל"ן בקרואטיה) - 55%, שמתוכם יחזיק 50% בנאמנות עבור כ.א.ל. על פי תבנית העסקה, אם וכאשר כ.א.ל תממש את ה-50%, יישארו 5% בידי אלחדף.

ג'קובסון, יהודי קנדי מטורונטו ששירת בצה"ל, איש עסקים פעיל ברוסיה, התמחה במכירת מוצרי פארמה באינטרנט (באמצעות חברת RX PAYMENTS), והתחבר לכאל כמאגד סליקה גדול באמצעות חברת פייג'יאה הרשומה בגיברלטר. ג'קובסון הוא ככל הנראה בעל נפח הפעילות הגדול ביותר מבין מאגדי הסליקה הפועלים באמצעות כאל.

באוקטובר 2008 הודיעה פייג'יאה באתר האינטרנט שלה כי חברת כאל העניקה לה בלעדיות בשירותי סליקת פורנו באינטרנט, עם כל סוגי כרטיסי האשראי. לדברי החברה, מחזור העסקים השנתי שלה בשמונה מדינות בעולם, ב-25 מטבעות, עם אלפי בתי עסק, הוא למעלה ממיליארד וחצי דולר.

"ללכת עד הסוף"

במרכז בדיקת המבקר, כאמור, שאלת הדיווח לדירקטוריון כאל על היוזמה העסקית. מנכ"ל כאל הנכנס, ישראל דוד, היה דירקטור בכאל. יו"ר כאל, גיורא עופר, הנחה את מבקר הפנים פיטשון "ללכת עד הסוף" בביקורות שהוא עורך בכאל מאז נחשפו ב"גלובס" פרשיות הסליקה החריגה והקנסות שהוטלו על כאל מצד ענקי הסליקה ויזה (9 מיליון אירו שכאל גלגלה על בתי העסק) ומאסטרקארד (הודיעה היום כי הקנס הוקטן ל-3.6 מיליון דולר).

יו"ר כאל גיורא עופר מסר בתגובה: "הנושא נבדק זה זמן על ידי המבקר הפנימי של החברה. אם וכאשר יהיו ממצאים הם יטופלו בהתאם על ידי כל הגורמים המוסמכים".

מטעמו של ג'קובסון לא נמסרה תגובה.

עיקרי הדברים

מנכ"ל כאל היוצא בועז צ'צ'יק יזם הקמתו של מאגד סליקה בשותפות עם שני אנשי עסקים

הקמת המאגד לא דווחה ולא קיבלה אישור מדירקטוריון כאל ומבנק ישראל

העסקה יוצרת חשש לניגוד עניינים ולהעדפה פסולה של ספק

מבקר בנק דיסקונט בודק את העסקה

צרו איתנו קשר *5988