"מחיר הגז שמשלמת ירדן עדיין נמוך מהמחיר של ישראל"

אמר ל"גלובס" גורם ישראלי: "כשמביאים בחשבון את מחיר הגז המשוקלל שמשלמת ירדן עבור סך כמות הגז שהיא רוכשת ממצרים מתקבל מחיר נמוך מהמחיר שמשלמת EMG "

מחיר הגז שמשלמת ירדן למצרים עדיין נמוך מזה שמשלמת למצרים חברת EMG עבור הגז שהיא מספקת לישראל, כך אמר ל"גלובס" גורם ישראלי. "גלובס" דיווח הבוקר כי על-פי פרסומים בתקשורת המצרית הסכימה ירדן להכפלת מחיר הגז שהיא רוכשת ממצרים מ-3 דולר ליחידת חום (mmbtu) ל-6 עד 7 דולר, המשקפים את "מחיר השוק העולמי" כהגדרת המצרים. ההסכם צפוי להיחתם לקראת סוף החודש.

ואולם המחיר החדש שעליו סוכם כעת מתייחס רק למקצת מכמות הגז הטבעי שירדן רוכשת ממצרים, כך עולה ממידע שהועבר ל"גלובס".

לירדן שני חוזים ארוכי טווח לרכישת גז מצרי. החוזה הראשון שבמסגרתו נמכרת מרבית כמות הגז שרוכשת ירדן הוא במחיר מסובסד מאד, נמוך מ-1.5 דולר ל-mmbtu. המחיר המעודכן מתייחס רק לחוזה השני, שאמור לשקף את מחירי השוק, ושבמסגרתו רוכשת ירדן כאמור כמות קטנה יחסית של גז.

לדברי הגורם הישראלי, כשמביאים בחשבון את מחיר הגז המשוקלל שמשלמת ירדן עבור סך כמות הגז שהיא רוכשת ממצרים מתקבל מחיר נמוך מהמחיר שמשלמת EMG. המספרים שפורסמו בתקשורת המצרית עשויים לבלבל משום שהם מתייחסים ךמחיר הקמעונאי שמשלמים צרכני הקצה בירדן ולא למחיר הסיטונאי שבו מוכרת חברת הגז הלאומית של מצרים את הגז.

מעניין לציין בהקשר כי ירדן, כמו ישראל, איננה רוכשת את הגז ישירות מחברת הגז הלאומית של מצרים במסגרת הסכם הגז ה"מסחרי" אלא מחברה פרטית בשם אל-שארק המשמשת מתווכת בין הצדדים. בעבר פורסם כי חוסיין סאלם, מבעלי השליטה ב-EMG היה שותף גם באל-שארק.

צרו איתנו קשר *5988