טורקיה: ישראל לא חיבלה בספינה האירית במשט לעזה

(עדכון) - מאז ה"תקלה" עוגנת הספינה בנמל בטורקיה, שם נבדקה ע"י מומחים טורקים ■ ישראל לאירלנד: ההאשמות כלפינו – מעשה נלעג

החבלה בספינה האירית שתכננה להשתתף במשט לעזה נגרמה עוד בטרם נכנסה למים הטריטוריאליים של טורקיה, שם היא עוגנת בימים אלו - כך מדווח בסוף השבוע בעיתון הטורקי "הורייט", מפיהם של גורמים טורקיים שבדקו את טענותיו של בעל הספינה.

על פי הדיווח בעיתון, בהתבסס על ממצאי הבדיקה, התקלה בספינה היא "ככל הנראה אינה תוצאה של חבלה מכוונת", כפי שאומר דיפלומט טורקי.

בתוך כך הביעו היום זעם בירושלים על ההאשמות באירלנד, לפיהן ישראל היא שעומדת מאחורי החבלה, לכאורה, במנועי הספינה האירית. דובר משרד החוץ יגאל פלמור אומר היום כי ההאשמות באירלנד כלפי ישראל "אינן ראויות", וכי אין להן כל בסיס.

התבטאויותיו של פלמור פורסמו בשעות הצהריים בגלי צה"ל, וזאת בתגובה לדיווח אמש בעיתון האירי "אייריש טיימס", לפיו בכוונת אירלנד לזמן את שגריר ישראל במדינה על מנת לערוך לו שיחת נזיפה בעקבות החבלה במנועי הספינה האירית. "להטיל באופן רשמי על ישראל את האשמה, ללא ראיות או חקירה - הוא מעשה נלעג ולא ראוי", אמר פלמור.

"אם מארגני המשט האירי חושבים שזו הייתה ישראל, מדוע לא הגישו תלונה במשטרה?", תהה פלמור. "מה יש להם להסתיר?".

"להפוך החבלה לעניין בינלאומי"

אתמול דווח בעיתון כי מספר חברי פרלמנט באירלנד דורשים ששגריר ישראל במדינה ייקרא לשיחת נזיפה במשרד החוץ האירי, על מנת לתת הסברים כיצד ניזוקה הספינה האירית. אחד מחברי הפרלמנט האיריים, ג'ו היגינס, אמר לעיתון כי "הממשל האירי חייב להפוך את החבלה בספינה לעניין בינלאומי. ישראל צריכה לתת הסברים למעשה".

דובר שגרירות ישראל באירלנד הגיב אתמול להאשמות: "לישראל אין כל מידע אודות מה שקרה לספינה. אנחנו לא קשורים לאירוע המתואר בשום דרך, שמענו עליו בתקשורת בדיוק כמו כל אחד אחר", והוסיף כי "ישראל מקבלת בברכה כל סיוע מאזרחי אירלנד הרוצים לתרום לפלסטינים בעזה. אנחנו נעביר את התרומות לתוך עזה דרך המעברים היבשתיים כמקובל".

הספינה האירית "סאוריס" היתה אמורה להשתתף במשט המתוכנן לעזה ולהעביר לתושבי הרצועה סיוע רפואי וציוד ספורט. שלשום דיווחו פעילי המשט כי המדחף של הספינה האירית ניזוק בעודה עוגנת בנמל בטורקיה, ולכן היא לא תוכל להפליג עם המשט. אחד הפעילים שהיה אמור לשוט על הספינה האירית אמר כי "לא ייתכן כי הנזק היה תקלה תמימה. מעשה החבלה הוא מעשה מזעזע שיש לגנותו".

צרו איתנו קשר *5988