לא מנעו את הלינץ' באריק קרפ - ולא יישבו בכלא

שבוע לאחר גזר הדין החמור נגד המורשעים בהריגת אריק קרפ ז"ל בטיילת בת"א, נגזר הבוקר עונש קל של 3-6 חודשי עבודות שירות על 3 מעורבים נוספים במעשה - שהורשעו באי-מניעתו

בית משפט השלום בתל-אביב גזר הבוקר (ד') עונשי עבודות שירות על החיילת לשעבר אור לוי ועל שני נאשמים נוספים מג'לג'וליה, מוחמד עדס ופאדי ג'אבר, שהורשעו באי-מניעת מותו של אריק קרפ בלינץ' בטיילת בתל-אביב. בית המשפט קבע כי השלושה צפו בלינץ' בקרפ מן הצד ולא מנעו את המשך תקיפתו.

היום נגזרו על לוי 3 חודשי עבודות שירות, על עדס 4 חודשי עבודות שירות, ועל ג'אבר חצי שנת עבודות שירות.

בשבוע שעבר גזר בית המשפט המחוזי בתל-אביב 26 שנות מאסר בפועל, שנתיים מאסר על-תנאי ופיצוי על סך 100 אלף שקל על 3 תוקפיו של אריק קרפ ז"ל, ג'מיל עדס, עבדל רחמן עדס וצעיר נוסף שהיה קטין בעת ביצוע ההריגה, תושבי ג'לג'וליה. 20 שנות מאסר הוא העונש המירבי על עבירת הריגה, ועל השלושה נגזרו עוד 6 שנות מאסר בגין תקיפת שרה, אשתו של קרפ ז"ל.

בגזר הדיון כתבו השופטים: "כל חטאו של קרפ היה שפגש בשעת לילה את חבורת הפורעים... הם היכו, בעטו, חבטו בו ולא הירפו, וזאת למרות תחינותיו וזעקות אשתו ובתו. לא ניצת בהם שביב של חמלה. הלב מצטמרר מהייאוש והחרדה שעברו עליו טרם נפח את נשמתו. נוכח אלה יש להחמיר בענישה".

הורשעו בהריגה ולא ברצח

בסוף חודש אפריל האחרון, כמעט שנתיים אחרי הלינץ' המזעזע, הרשיעו שופטי בית המשפט המחוזי בתל-אביב את 3 הצעירים מג'לג'וליה - ג'מיל עדס, עבדל רחמן עדס וצעיר נוסף שהיה קטין בן 17 בזמן ביצוע המעשה.

נוסף על כך, הורשעו השלושה בגרימת חבלה בנסיבות מחמירות בעקבות תקיפתן של אשתו ובתו של קרפ באותו הלילה. בית המשפט לא הרשיע את הנאשמים בעבירת רצח, משום שלא הוכחה כוונה תחילה בביצוע המעשה.

השופטת מרים דיסקין דחתה מכל וכל את טענות ההגנה ותקפה את הנאשמים ואת התנהגותם במילים חריפות: "הנאשמים הציגו גירסאות שונות ומשונות, ולא ניתן לנתק בין האירוע לבין מותו של קרפ. שמענו מהעדות כיצד היכו אותו ללא סיבה, ועולה ממנה תמונה ברורה של תקיפה אכזרית וחסרת פשרות, שבמהלכה היה שכוב על הרצפה".

בהמשך הכרעת הדין כתבה השופטת דיסקין: "תחינותיו של האיש נפלו על אוזניים ערלות. גירסאות הנאשמים רצופות שקרים, ולא נתנו אמון באף אחת מהן. נדמה היה כי ניסו להציג את האירוע כקטטה מינורית".

הורג אריק קרפ: מתנצל על הסבל שגרמתי

לאורך כל הדיונים במשפט הקפידה אלמנתו של קרפ, שרה, לבטא את תחושותיה הקשות כלפי הנאשמים, מה שלא מנע מאחד מהם לפנות לבני משפחתו של הקורבן במכתב התנצלות - אולי מתוך כוונה לגרום כך להקלה בעונשו.

ג'מיל עדס העביר בכתב-ידו מסר לתובע בתיק ולבני משפחת קרפ, שבו הוא מתנצל על מעשיו, מביע חרטה על התנהגותו ומבקש חמלה. עדס חווה את אכזריותה של האלימות על בשרו - שכן כשהיה בן 16 נרצחה אמו אל מול עיניו בשיאו של סכסוך על רקע מה שמכונה "פגיעה בכבוד המשפחה" - מכיוון שזו עזבה אותו לטובת גבר אחר. במכתב שהעביר לבני המשפחה הוא הזכיר את הטרגדיה שהוא עצמו עבר.

"אני פונה אליכם כדי לבקש את סליחתכם על הכאב הנורא שגרמתי לכם ולמשפחתכם, אני מכיר את כאב האובדן", כתב עדס והוסיף: "את אמי רצחו אל מול עיניי. אני מוכן לעשות כל דבר שיקל על הסבל שלכם, גם אם זה אומר שאשב בכלא לעוד הרבה זמן. אני מקווה שיום אחד תוכלו לסלוח לי ולהאמין שהסליחה שלי אמיתית".

למרות סערת הרגשות שמעורר המכתב, לפחות את אנשי התביעה בתיק המתנהל נגד עדס הוא לא הצליח לשכנע מלדרוש בבית המשפט לשלוח אותו להעביר שנים רבות מאחורי סורג ובריח.

צרו איתנו קשר *5988