"כל מי שיעשה תמ"א 38 בתל-אביב יעבור דרכנו"

עזרה וביצרון מזהה הטרנד ומגבשת מאגר קבלני ביצוע למיזמי תמ"א ■ כל קבלן יפקיד 300 א' ש' לפני שקיבל עבודת ביצוע אחת ■ המנכ"ל מבטיח: בידנו 10 בניינים עם 100% חתימות

במכרז שפרסמה לאחרונה החברה העירונית עזרה וביצרון היא הציעה לקבלנים להצטרף למה שהגדירה "מאגר קבלני-ביצוע לתמ"א 38", שבו ייבחרו 10 החברות, שיוכלו לבצע את החיזוק במיזמיה.

ל"גלובס" נודע, שקבלן שייבקש להיכנס לרשימה יידרש להפקיד 300 אלף שקל, עוד בטרם קיבל עבודת ביצוע אחת. זאת, לדברי גורמים בחברה, כדי "לממן בדיקות היתכנות של פרויקטים העומדים על הפרק". מדובר בתנאי סף ואלי גינזברג, מנכ"ל עזרה וביצרון, מסביר מדוע הוא כדאי לקבלנים: "כחברה עירונית, היתרון שלנו בקידום פרויקטים, הוא החוזק שלי כנגד מהנדס העירייה שתומך בי. הרצון של כולם הוא להוציא כמה שיותר פרויקטים לדרך. אנחנו, בניגוד למישהו מבחוץ, נוכל לקדם דברים מהר יותר. גם החוסן הכלכלי שלנו, שעיריית תל אביב עומדת מאחורינו, הוא משמעותי".

הדיירים יבחרו

עזרה וביצרון תציע לדיירי כל בניין שלושה קבלנים מתוך הרשימה, והם יבחרו במתאים להם. קבלן שלא יקבל עבודות חיזוק במשך שנתיים, יוכל לצאת מהרשימה ולקבל את כספו בחזרה. בעזרה וביצרון טוענים שעד היום הביעו מאה קבלנים התעניינות במיכרז. התוצאותיו יתפרסמו כבר החודש (אוקטובר).

גינזברג טוען שבידי החברה יש כבר 10 בניינים עם 100% חתימות דיירים, שגם התחייבו בהסכמים שלא לפנות ליזם אחר בשלוש השנים הבאות.

לדברי עזרה וביצרון היא עשתה סקר בקרב דיירי 140 מבנים ברחבי ת"א ומצאה ש-95% מבעלי הדירות מעוניינים בחיזוק הבניינים במסגרת תמ"א 38. 30% מעוניינים בחיזוק בלבד, 16% מעוניינים בחיזוק ובתוספת מעלית, 13% מעוניינים בחיזוק ובתוספת ממ"ד, 11% - בחיזוק ובתוספת אחרת, 30% בחיזוק ובחנייה או בחיזוק חנייה ומעלית, או בחיזוק ובמעלית ותוספת אחרת. גינזבורג מוסיף שהיו נשאלים שאמרו שהם מצפים לקבל מהקבלנים כסף מזומן כתמורה למסירת הזכויות. על שאלה לגבי ציפיות לעליית ערך הנכס - השיבו 70% כי הם מצפים ל-20% עלייה, 25% - ל-40% עלייה ו-5% מצפים ל-10% עלייה בשווי.

93% מהנסקרים העריכו את זמן השלמת הפרויקט בשנתיים, או יותר ורק -7% השיבו כי יושלם בתוך שנה.

גינזברג מציב רף שאפתני לפעילות החדשה: "עד פברואר 2013 יהיו כבר פיגומים על בניינים. השאיפה שלנו היא להגיע למצב שכל מי שיעשה תמ"א 38 בעיר יעבור דרכנו. הוא מצהיר שבכוונתו להציב רפרנט של החברה במינהל ההנדסה, במטרה לקדם תוכניות שיכנסו במסלול זה ללא קשר לתוכניות האחרות המקודמות בעיר. "הרפרנט יטפל בכל תוכניות תמ"א 38 שיוגשו", הוא אומר ומאמין שהמינוי יזרז הליכים, ומבטיח ש"תוצאות נראה כבר בתוך שנה".

צרו איתנו קשר *5988