המבקר יחשוף "דיל" בין שמחון והאוצר שהביא להתייקרות הקוטג'

לינדנשטראוס נותן רוח גבית למחאת הקוטג' ובודק אם משרדי האוצר והחקלאות רקמו עסקה שהטיבה עם הרפתנים והמחלבות - אך ייקרה את הקוטג' בכ-35%

מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס משלים בימים האחרונים טיוטת דוח ביקורת על הסרת הפיקוח מעל הקוטג'. במהדורה המרכזית של חדשות ערוץ 2 פורסם הערב (ד') כי הדוח כולל נתונים חמורים ביותר: בטיוטה מתואר "דיל" בין שר החקלאות דאז שלום שמחון לבין משרד האוצר - שהביא להתייקרות במחיר הקוטג'.

פרטי העסקה, כפי שעולה מטיוטת דוח המבקר, מגלים כי משרד החקלאות, שהתנגד כל השנים לדרישת האוצר להסרת הפיקוח ממחירי הקוטג' מחשש שהמחיר שלו יעלה, הסיר את התנגדותו לפיקוח. בתמורה הסיר משרד האוצר את התנגדותו לחוק החלב - חוק שקידם שלום שמחון ונועד להסדיר את משטר המכסות ולמעשה להטיב עם הרפתנים.

התוצאה: מחירי הקוטג' עלו מאז בכ-35%. מי שרקמו את העסקה ידעו כי תוצאתה הצפויה היא התייקרות הקוטג', כיוון שכל אנשי המקצוע הזהירו מפני האפשרות הזאת.

העסקה נעשתה גם בניגוד להחלטת ממשלה מפורשת, שניתנה מספר חודשים קודם לכן וקבעה כי יש להשאיר את הקוטג' בפיקוח. בנוסף מדובר בהחלטה שמנוגדת כמובן לתנאי השוק - שהופך שוק ריכוזי שנשלט על-ידי תנובה.

המבקר צפוי לומר בדוח שיפרסם בקרוב כי משרד האוצר והחקלאות העדיפו את האינטרסים של הרפתנים והמחלבות על פני האינטרס של כלל הציבור.

שלום שמחון, שמכהן כיום כשר התמ"ת, וכן משרד האוצר מסרו כי הם מנועים מלהתייחס לידיעה, שכן "מדובר בטיוטה שלפי שעה אסורה לפרסום".

צרו איתנו קשר *5988