מת ניל ארמסטרונג, האסטרונאוט הראשון שדרך על הירח

האדם הראשון שזכה לדרוך על אדמת הירח בשנת 1969, אשר אמר את המשפט המפורסם "זהו צעד קטן לאדם וצעד גדול לאנושות", הלך לעולמו

נחיתת האדם על הירח היא אחד המאורעות המכוננים בהיסטוריה של האנושות. תושבי העולם נצמדו בשנת 1969 לשידורי תחנות הטלוויזיה והרדיו בעולם כולו, וזאת כדי לשמוע את הפרטים על האדם הראשון שצעד על הירח, ניל ארמסטרונג. אתמול הוא מת בביתו בגיל 82, בעקבות סיבוכים לאחר ניתוח מעקפים.

ארמסטרונג נולד בוואפקונטה שבאוהיו, ארה"ב. לסוכנות החלל נאס"א הצטרף בשנת 1962, ובשנת 1966 ביצע את טיסתו הראשונה, שהייתה בחללית ג'מיני 8. בטיסה זו בוצעה לראשונה עגינה והתחברות לעצם אחר בחלל. במהלך טיסה זו נתגלתה תקלה, שעליה הצליח האסטרונאוט להשתלט - וביצע נחיתת חירום.

לאחר שזו הוכתרה כהצלחה, פיקד האסטרונאוט בשנת 1969 על החללית "אפולו 11" - שנחתה על הירח בתאריך 20 ביולי באותה השנה. מיד עם הנחיתה על הירח, אמר ארמסטרונג את המשפט המפורסם "זהו צעד קטן לאדם - וצעד גדול לאנושות". את הצעידה על הכוכב ביצע יחד עם חברו למשימה, אדווין "באז" אלדרין. על פי ההערכות, בין 600-800 מיליון איש צפו בארמסטרונג כשהוא קופץ מן הסולם ונוחת באיטיות על אדמת הירח.

את הבשורה על מותו מסרה אשתו של ארמסטרונג, קרול. בהודעה שהוציאה משפחתו נכתב: "בשברון לב אנו מודיעים לכם שניל ארמסטרונג מת. ניל, בעלי האהוב, אבינו, סבא אח וחבר. בעודנו מתאבלים על הליכתו של איש טוב מאוד, אנו גם חוגגים את חייו המופלאים ומקווים שהוא מהווה דוגמא לאנשים צעירים סביב העולם. שיעבדו קשה ויגשימו את חלומותיהם, לרצות לחקור ולדחוף את הגבולות, לשרת מטרה גדולה מהם".

משפחתו של ארמסטרונג, מסרה כי "אלו ששואלים מה הם יכולים לעשות לכבודו של ניל: בפעם הבאה שאתם בחוץ, בלילה בהיר ורואים את הירח מחייך אליכם למטה - חשבו על ניל וקרצו לו".

ניל וקרול התחתנו בשנת 1999 וחיו בפרבר של סינסינטי. את השנים האחרונות בילה האסטרונאוט לשעבר הרחק מעיני הציבור. הופעתו הציבורית האחרונה הייתה באירוע מיוחד שנערך באוניברסיטת אוהיו בחודש פברואר האחרון, שאליו הגיע ארמסטרונג לכבוד חברו, האסטרונאוט ג'ון גלן - האיש הראשון שהקיף את העולם.

צרו איתנו קשר *5988