אייל שני | לפני כולם

הנאמנים בתיק אייל שני דורשים שכ"ט של 600 אלף שקל

200 אלף שקל מתוך הסכום ישלם השף עצמו, והם אף נכללו בהצעת ההסדר שהגיש לנושים; היתרה תשולם מכיסם של הנושים עצמם ■ לפי הצעת ההסדר שהגיש שני, הוא ישלם 3.6 מיליון שקל לנושים, שהם כמעט 100% מחובותיו

הנושים הרבים של השף אייל שני לא יהיו היחידים שייהנו מהסדר החוב שהגיש ה"מאסטר שף" בשבוע שעבר בתיק פשיטת-הרגל שלו. ל"גלובס" נודע כי עורכי הדין ארז חבר ומרדכי האן-ברקוביץ, הנאמנים מטעם בית המשפט בתיק פשיטת-הרגל של שני, צפויים לבקש מבית המשפט לאשר להם שכר-טרחה בסך של כ-600 אלף שקל בגין עבודתם על התיק.

200 אלף שקל מתוך הסכום הזה ישלם שני עצמו, והוא אף כלל אותו במסגרת הצעת ההסדר שהגיש לנושים ושנחשפה ב"גלובס" בשבוע שעבר. עוד כ-400 אלף שקל צפויים לבוא מכיסם של הנושים עצמם.

סוגיית שכר-הטרחה שמקבלים עורכי הדין ורואי החשבון שמשמשים כנאמנים וככונסי נכסים מטעם בתי המשפט בתיקים של פושטי-רגל ושל חברות הנקלעות לקשיים הפכה באחרונה לנושא שמקבל תשומת-לב תקשורתית רבה. פעמים רבות, הפרסומים על סכומי שכר-הטרחה כוללים ביקורת חריפה על הנאמנים ועל בתי המשפט, שמאפשרים לנאמנים "לגזור קופון" נאה מתיקי הפירוק, לעתים על חשבון הנושים, שנאלצים לוותר על חלק מחובם לטובת עורכי הדין.

שעות רבות בתיק

עם זאת, חשוב לציין כי עורכי הדין חבר והאן-ברקוביץ השקיעו עד כה זמן ומאמצים מרובים בעבודה על התיק של שני. מבדיקת "גלובס" עולה כי בתיק זה בוצעו, בין היתר, חקירות בהיקף של עשרות רבות של שעות לשני ולמקורביו, והוגשו בקשות רבות לבית המשפט בקשר לתפיסת נכסיו.

בנוסף, הנאמנים הצליחו לתפוס את כל כספי המדיה ששולמו לשני בגין הופעותיו הטלוויזיוניות ולהגדיל את התשלום החודשי שמעביר שני לקופת פשיטת-הרגל לכ-25 אלף שקל. עוד כללה פעילותם, בין היתר, פשיטה על ביתם של שני ושל שותפו, הבמאי שחר סגל, ועל המסעדות, החרמת ציוד וכדומה.

יצוין עוד כי ההליכים בעניינו של שני התנהלו גם בבית המשפט המחוזי בתל-אביב וגם בבית המשפט העליון, וכי לאור הצעת ההסדר שהגיש שני, צפויים הנושים לקבל ממנו כמעט את כל הכספים שהוא חייב להם. אם אכן כך יקרה, מדובר בהישג עבור הנאמנים ובדיבידנד גבוה בהליכי פשיטת-רגל.

בתגובה לדברים מסר עו"ד ארז חבר כי "הסדר הנושים של שני טרם גובש ובוודאי טרם אושר על-ידי הנושים ועל-ידי בית המשפט, ולכן סבורים הנאמנים כי מוקדם להתעסק בשלב זה בנושא שכר-הטרחה, אשר זה ייקבע רק על-ידי בית המשפט".

3 שלבי תשלום

בשבוע שעבר, ובעקבות המלצת בית המשפט העליון, הגיש שני לנאמנים הצעה להסדר חוב חדש, שבמסגרתו הוא מסכים לשלם כמעט 100% מחובותיו לנושים. בשל כך נוטים הנאמנים על נכסיו לקבל את ההצעה.

לפי הצעת ההסדר, מתחייב שני להעביר לנושים סך כולל של 3.6 מיליון שקל וכן תשלום נוסף בסך 200 אלף שקל המיועד לתשלום שכר-טרחה לנאמנים. חלק מהכספים שישלם שני מגיעים מצדדים שלישיים שנחלצו לעזרתו. מדובר ככל הנראה בשני אנשי עסקים המקורבים לשני, שאחד מהם הוא שחר סגל, חברו ושותפו של שני במסעדותיו ("הסלון", "אברקסס צפון" ו"המזנון").

מהצעת ההסדר של שני שהגיעה לידי "גלובס" עולה כי את תשלום הסכום של 3.6 מיליון שקל לקופת פשיטת-הרגל מתחייב שני לשלם בתנאים הבאים: 1.6 מיליון שקל תוך 30 יום אחרי אישור ההסדר על-ידי בית המשפט העליון; את יתרת הסכום - 2 מיליון שקל - מתחייב שני לשלם באמצעות העברת מלוא תקבולי המדיה בגין השתתפותו בתוכנית "מאסטר שף 3" ו-"מאסטר שף VIP". הכספים הללו יועברו ישירות לקופת פשיטת-הרגל על-ידי הסוכנת של שני.

את יתרת החוב שתיוותר לאחר העברת תקבולי מדיה אלה ישלם שני מהשתכרותו העתידית בתחום המדיה, בדרך של המחאה בלתי חוזרת לקופת פשיטת-הרגל של 30% מהכנסותיו מתחום המדיה הטלוויזיונית ב-3 השנים הקרובות.

עוד הציע שני בהצעת הסדר החוב כי במקרה שבתום 3 השנים הקרובות הוא לא ישלים את מלוא יתרת החוב, הוא ייחשב כמי שהפר את הסדר החוב.

כן נקבע בהצעה כי שני יגיש דוח מפורט לנאמנים בדבר הכנסותיו מתחום המדיה אחת לחצי שנה וכן ימסור לסוכנו - "קנלר ייצוג נאמנים" - ייפוי-כוח בלתי חוזר, המורה לסוכן להעביר, לפי דרישת הנאמנים, כל מידע שיבקשו הנאמנים מהסוכן ושמצוי ברשותו.

עם זאת, קיימת עדיין מחלוקת אחת בין הצדדים, הנוגעת לתשלומים בסך של כמיליון שקל ששני צריך לשלם למס הכנסה, והם לא נכללו בהצעת ההסדר שהגיש לנאמנים.

ההסדר אמור להיות מובא בקרוב לאישור הנושים באסיפה מיוחדת, שתכונס לשם כך, ולאחר מכן צריך יהיה לקבל את אישורו של בית המשפט.

מהצעת ההסדר התברר כי עו"ד ליאור אפשטיין, מומחה למשפט פלילי ומקורבו של שני, עמד מאחורי המשא-ומתן שמנהל שני עם הנאמנים. בצוותא עם עו"ד ארנון שגב, שהוא המייצג הרשמי של שני בתיק, פועל אפשטיין מזה מספר חודשים כדי להגיע להבנות עם הנאמנים, שיאפשרו את סיום סאגת החובות של שני.

ניצל ממאסר ברגע האחרון

סאגת תיק פשיטת-הרגל של שני החלה כששופטת המחוזי בתל-אביב, ורדה אלשיך, חייבה את השף המפורסם להעביר לקופת פשיטת-הרגל את כל תקבוליו מהמדיה, ובנוסף 25 אלף שקל מדי חודש בגין 3 המסעדות בהן הוא מעורב.

בדצמבר האחרון ריחפה על שני סכנת כניסה לכלא, כאשר אלשיך הוציאה צו למאסרו ל-45 יום, אם לא ישלם לקופת פשיטת-הרגל חוב שצבר בסך 189 אלף שקל. רגע לפני שאמור היה להיכנס למאסר, שילם שני את החוב.

במקביל, שני, שטען כי העביר כבר לקופת פשיטת-רגל סכום מצטבר של 1.25 מיליון שקל, עירער לעליון על צו התשלומים שקבעה אלשיך.

לפני כחודש וחצי הורו נשיא העליון, אשר גרוניס, והשופטים חנן מלצר ואורי שהם, לצדדים לקדם את החתימה על הסדר חוב חדש. לאחר הדיון אמר שני כי "כל מה שאני רוצה זה לשים את הפרק הזה מאחוריי ולשלם את חובותיי. אני שמח שבית המשפט העליון קבע שיש להגיע עמי להסדר נושים, דבר התואם את רצוני".

הצעת ההסדר
 הצעת ההסדר

צרו איתנו קשר *5988