אושרה הגשת ייצוגית נגד זאפ: לא מאפשרת להשתחרר מהסכם

העילה לתביעה: הסדר המונע מבתי עסק להשתחרר מההתקשרות עם זאפ במהלך תקופה מינימלית, והמחייב אותם בתשלום התמורה במשך כל התקופה

תובענה ייצוגית נגד זאפ גרופ (דפי זהב) אושרה אתמול (ב') בבית המשפט המחוזי מרכז-לוד. העילה: הסדר המונע באופן קשיח מבתי עסק להשתחרר מההתקשרות עם החברה במהלך תקופה מינימלית, והמחייב אותם בתשלום התמורה במשך כל התקופה.

דפי זהב מציעה ללקוחותיה לרכוש ממנה חבילות פרסום שונות, הכוללות מגוון רחב של מוצרים אינטרנטיים, למשך תקופת זמן מוסכמת הכוללת תקופת התקשרות מינימלית המסוכמת עם כל לקוח בנפרד, כשמדובר לרוב במשך זמן לא מבוטל: רק לעתים נדירות, אם בכלל, היא קצרה מ-12 חודשים, ומגיעה אף ל-3 שנים.

עד ל-10 בדצמבר 2010, מפרט בית המשפט, עשתה דפי זהב שימוש בחוזה אחיד, שאיפשר ללקוח להפסיק את ההתקשרות במהלך תקופת ההתקשרות המינימלית כנגד תשלום דמי יציאה.

אולם מאז ואילך שינתה דפי זהב את ההסדר המשפטי בנוגע להפסקת ההתקשרות, כך שאין הוראה המכירה בזכות הלקוח לסיים את ההתקשרות כנגד תשלום דמי יציאה. ההוראה בדבר תקופת מינימום נכתבה באותיות קטנות במידה ניכרת מ-2 מ"מ.

בנוסף, בתנאי ההזמנה של דפי זהב נקבע כי "המזמין אינו רשאי לבטל את ההסכם לפי תום התקופה... ביטול ההזמנה על-ידי המזמין טרם תום תקופת ההתקשרות המינימלית יחייב את המזמין בכל יתרת החוב עד לסיומה". גם תנאי זה נכתב באותיות קטנות משמעותית מ-2 מ"מ.

מגיש התובענה, גמלאי משרד החינוך העובד כשרברב, נהג לפרסם את עסקו בפורמט המדיה הכתובה של דפי זהב מזה כ-35 שנה. באוגוסט 2011 פקד סוכן מכירות של דפי זהב את ביתו כדי לעניינו בשירותי הפרסום האינטרנטי של החברה. הצדדים חתמו על הסכם, ובו התחייב המבקש לתשלום חודשי קבוע בסך 1,624 שקל בתמורה למכלול שירותי הפרסום שתספק לו דפי זהב - תוך קביעת תקופת ההתקשרות מינימלית של 36 חודשים בתשלום 400 שקל.

לטענת המבקש, הואיל ולא ידע אם הוא מעוניין בהתקשרות ארוכת-טווח, הובהר לו בעל-פה על-ידי סוכן המכירות כי יצטרף ל-3 חודשי ניסיון, שבמהלכם יוכל להפסיק את ההתקשרות ללא עלות נוספת וללא כל התחייבות מצדו. אולם כשביקש כעבור חודשיים להפסיק את ההתקשרות בהתאם לנאמר, דרשה החברה תשלום עבור 3 שנים.

באמצעות באי-כוחו, עורכי הדין אברהם רוקח, גיל צומן וגליה דהאן, טוען המבקש כי קביעת הסדר השולל מהלקוח כל אפשרות יציאה מהתקשרות ארוכת-טווח עם ספק שירותי פרסום לעסקים באינטרנט, היא מקפחת.

השופט פרופ' עופר גרוסקופף קבע כי יש לאשר את הגשת התובענה כייצוגית ביחס לחוזי ההתקשרות החדשים של דפי זהב, שאורך תקופת ההתקשרות המינימלית שנקבע בהם עולה על שנה אחת, וציין כי לקח בחשבון גם את מעמדה המוביל של דפי זהב בשוק.

הסעדים הנתבעים הם השבת כספים שנגבו שלא כדין מחברי קבוצה שהודיעו על הפסקת ההתקשרות, פיצוי חברי הקבוצה שנמנעו מלהודיע על הפסקת ההתקשרות למרות רצונם בכך ותיקון נוסח החוזים.

מקבוצת זאפ נמסר בתגובה: "זאפ גרופ קיבלה לידיה את עותק החלטת בית המשפט המחוזי ולומדת אותו".

צרו איתנו קשר *5988