רשות ני"ע: מנהלי קרנות יוכלו להעלות שכר רק פעם בשנה

יו"ר הרשות, פרופ' שמואל האוזר: "מדובר במהלך צרכני חשוב שנועד להביא לרמת ודאות גבוהה יותר בקרב המשקיע בקשר להשקעותיו ולהגביר את התחרות על דמי הניהול לטובת המשקיעים"

שמואל האוזר / צילום: תמר מצפי
שמואל האוזר / צילום: תמר מצפי

ברשות לניירות ערך יוזמים: מנהלי קרנות נאמנות ותעודות סל יהיו רשאים להעלות את שכרם רק פעם אחת בשנה, בתאריך 1 בינואר.

היוזמה תעוגן במסגרת הצעת תיקון לחוק השקעות משותפות בנאמנות ("תיקון 21"), המיועד להסדיר תחתיו כפעילות מפוקחת, לצד קרנות הנאמנות, גם את פעילותן של תעודות הסל וקרנות הסל. ההוראה מצטרפת להוראות נוספות הנכללות במסגרת תיקון 21, אשר מיועדות להקנות למשקיעים לטווח ארוך יתר ודאות בנוגע לרכיבי ניהול המוצרים ובכללן איסור על שינוי מדיניות ההשקעות של הקרן באופן מהותי או על שינויו של מאפיין אחר שנקבע בתקנות כי הוא מהותי.

במסגרת התיקון הרשות מציעה להגביל את התדירות שבה יוכל מנהל הקרן או התעודה להעלות את שכרו ולרכז את כלל אירועי העלאת השכר בתחום למועד אחד בשנה. בהתאם להצעה, מנהל קרן ומנהל תעודת סל יוכלו כאמור להעלות את שכרם אחת לשנה בלבד ביום 1 בינואר של אותה שנה, אולם לא תהיה מניעה להפחיתו בכל עת.

ככל שמדובר בהצעת יחידותיהן של קרנות נאמנות או תעודות סל חדשות - מנהל ההשקעה המשותפת יוכל אף הוא להעלות את שכרו לראשונה רק בתאריך 1 בינואר ובלבד שחלפה לפחות חצי שנה מיום הצעת יחידותיה לציבור לראשונה.

ברשות מציינים כי המהלך נועד למנוע שינויי שכר תכופים אשר פזורים על פני השנה כולה, לספק בידי המשקיע וודאות באשר לעלויות הכרוכות בהחזקת המוצר, להקל על מערכי הייעוץ של הבנקים ועל הציבור הרחב לעקוב אחר שינויי שכר המנהל ולערוך השוואות הנוגעות לנתון זה.

יו"ר הרשות פרופ' שמואל האוזר, ציין כי "מדובר במהלך צרכני חשוב שנועד להביא לרמת ודאות גבוהה יותר בקרב המשקיע בקשר להשקעותיו ולהגביר את התחרות על דמי הניהול לטובת המשקיעים".

צרו איתנו קשר *5988