אובמה מזהיר מ"ענן של מפלגתיות" מעל יחסי ישראל-ארה"ב

אומר במסיבת עיתונאים עם אנגלה מרקל: "לא רוצה להתחמק; יש לי חילוקי דעות ממשיים מאוד עם נתניהו" ■ "לא הייתי נפגש גם עם מרקל לו היא היתה מגיעה לפני בחירות בארצה, והיא לא היתה מבקשת"

ברק אובמה / צילום: רויטרס
ברק אובמה / צילום: רויטרס

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, הזהיר הערב (ב') מפני היווצרות "ענן של פוליטיקה מפלגתית" מעל יחסי ישראל - ארה"ב על רקע האשמות שקיימת ברית בין המפלגה הרפובליקנית בארה"ב ומפלגת הליכוד בישראל.

"אני לא רוצה להתחמק. קיימים חילוקי דעות מהותיים ממשיים מאוד (עם רה"מ בנימין נתניהו) אך זה עניין נפרד לגמרי מבואו של נתניהו לוושינגטון", אמר אובמה בבית הלבן, במסיבת עיתונאים משותפת עם קאנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, שרובה הוקדש לבעיית אוקראינה. (ראו ידיעה נפרדת).

אובמה אמר, כי החלטתו לא להיפגש עם נתניהו במהלך ביקורו של רה"מ בוושינגטון בתחילת מארס נובעת מהצורך לקיים נוהל מדיני בסיסי, שלפיו אין נפגשים עם מנהיגי מדינות זרות לפני בחירות במדינות של מנהיגים אלה.

"... ככה אנו מנהלים את (המדיניות) שלנו ולדעתי חשוב שנקיים את הפרוטוקולים האלה מפני שהיחסים בין ישראל לארה"ב אינם מעוגנים במפלגה זו או אחרת", אמר הנשיא.

הוא הוסיף: "עד כמה שאני אוהב את אנגלה, לו היא היתה מגיעה לוושינגטון שבועיים לפני בחירות בגרמניה, קרוב לוודאי שהיא לא היתה מקבלת הזמנה לבית הלבן, ואני חושד שהיא לא היתה מבקשת זאת". מרקל, שניצבה לצידו של אובמה לא אמרה דבר, אך חייכה.

אובמה חזר על קביעתו, כי צריך לתת למו"מ עם איראן אפשרות להצליח ורמז על הסתייגות מפעולה צבאית נגד איראן: "מה החיפזון? (הקריאה להטיל סנקציות עתה הגיונית) רק אם השקפתך היא, שאי אפשר לעשות עסקה עם איראן ושאין אפילו טעם לבחון אותה. אינני מסכים עם חשיבה כזו. כנשיא ארה"ב, אני בודק את כל האופציות למקרה שלא יהיה ניתן להשיג פיתרון דיפלומטי. האופציות האלה צרות ואינן אטרטקטיביות".

הוא אמר, כי הפערים במו"מ עם איראן "נעשו צרים במידה מספקת והובהרו במידה מספקת".

"אנו מציגים עתה לפני איראן עסקה שתתיר להם לקיים תכנית גרעינית לצרכי שלום, אך, בה בעת, תעניק לנו ביטחונות בני-אימות שאיראן לא תוכל לייצר נשק גרעיני", אמר נשיא ארה"ב. "האיראנים ייצטרכו לקבל החלטה".

אובמה חזר על קביעתו של שר-החוץ האריקאי, ג'ון קרי, כי המו"מ עם איראן לא יוארך פעם נוספת.

בינתיים מתרחבת הרשימה הקטנה של מחוקקים האמריקאים שהודיעו כי לא יהיו נוכחים בנאומו המתוכנן של ראש הממשלה לפני מליאות שני בתי הקונגרס ב-3 במארס. הסנטור ברני סאנדרס הודיע הערב, כי לא יגיע לנאום במחאה על כך שהנאום לא תואם עם אובמה כמתחייב מהפרוטוקול. סאנדרס הוא עצמאי, אך מצביע עם הדמוקרטים. הוא מגדיר עצמו "סוציאליסט דמוקרטי". סאנדרס הוא הסנטור הראשון שמודיע על העדרותו מהנאום. עד עתה הודיעו ארבעה צירים דמוקרטים (שלושה שחורים, אחד היספני) על היעדרותם.

ציר דמוקרטי יהודי, סטיבן כהן, אמר לסוכנות JTA, כי מצביעים שחורים במחוז הבחירה שלו מבקשים ממנו להחרים את הנאום מפני שלדעתם הדרך שבה אורגן האירוע מצביעה על זלזול בנשיא השחור הראשון של ארה"ב. "הנאום נעשה פחות ופחות אטרקטיבי", אמר כהן. "רוב המצביעים באזור הבחירות שלי הם שחורים והם אומרים לי שמה שמה שקורה סביב הנאום משקף זלזול באובמה". בשבוע שעבר הודיע סגן נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, כי לא יהיה נוכח בנאום.

סוכנות רויטרס מסרה היום, מפי מקורות ישראליים בירושלים, כי נתניהו בוחן אפשרות לבטל את הנאום בקונגרס ולהסתפק בנאום בוועידה השנתית של אייפ"ק, השדולה הפרו-ישראלית בוושינגטון.

צרו איתנו קשר *5988