עבירת ביטחון מידע חמורה: מנהל פרויקט "החץ" הודח מתפקידו

יאיר רמתי, ראש מנהלת "חומה" האחראית לפיתוח המערכות הקשורות בהגנה מפני טילים, יסיים את תפקידו לאחר 4 שנות כהונה, מאחר שהחזיק מידע מסווג במחשבו האישי

יאיר רמתי / צלם: יחצ
יאיר רמתי / צלם: יחצ

יאיר רמתי, ראש מנהלת "חומה" האחראית לפיתוח המערכות הקשורות בהגנה מפני טילים ובהן מערכת "חץ", יסיים את תפקידו לאחר 4 שנות כהונה בשל עבירת ביטחון מידע חמורה - כך נמסר היום (א') ממשרד הביטחון. הדחתו של רמתי נעשתה לאחר שנמצאו במחשבו האישי של מסמכים מסווגים הנוגעים לעבודתו.

בהודעת המשרד נמסר כי "לאחרונה התגלתה עבירת ביטחון מידע חמורה, אשר בעטיה רמתי אינו יכול עוד להמשיך ולמלא את תפקידו במשרד הביטחון. המשך הטיפול בנושא הועבר לגורמים המוסמכים".

רמתי קידם בתקופת כהונתו את פיתוח מערכות "כיפת ברזל", "שרביט קסמים" ו"חץ", ולאחרונה עמד בראש סדרת הניסויים המוצלחת במערכות השונות. ממשרד הביטחון נמסר כי "מדובר בהישגים יוצאי דופן, בקנה מידה עולמי, למערך ההגנה האקטיבית הרב-שכבתית". עוד נמסר בהודעת המשרד כי "לרמתי זכויות רבות ותרומה גדולה למערכת הביטחון, ולפיתוח מערך ההגנה הרב-שכבתית. אנו מאחלים לו הצלחה רבה בהמשך דרכו".

 

הדחתו של רמתי מגיעה שבועיים לאחר ניסוי מתוכנן מראש במערכת הנשק "חץ" עם מיירט חץ 3, בגובה מאות קילומטרים מהקרקע, שביצעו משרד הביטחון והסוכנות האמריקנית להגנה מפני טילים (MDA). לאחר שתוצאות הניסוי נותחו על על ידי המהנדסים, נמסר ממערכת הביטחון כי הוא הסתיים בהצלחה. הניסוי, השלישי במספר שביצעה מערכת הביטחון במערכת זו, נעשה בשיתוף עם התעשייה האווירית.

מערכת "חץ 3", שמפותחת על ידי ישראל וארצות הברית, אמורה ליירט טילי אויב, בדומה ל"שיהאב 3" האיראני, בעודו בחלל. ב"חץ 3" מותקנת מערכת בקרת ירי של "אלישרא" מבית אלביט מערכות. בניסוי זה שופרו כלל המערכות והוא איננו חוזר על תרחיש דומה, כמו בניסוי בשנת 2014, אלא מדמה תרחיש מאתגר יותר.

צרו איתנו קשר *5988