המרצה שכינה את איילת שקד "ניאו-נאצית": "לא חוזר בי"

מרצה באוניברסיטה העברית: "כבר כלו המילים במילון באמצעותן ניתן להגדיר את הטינופת הזו" ■ מרצה אחר העלה תמונה של שקד כשדם נוטף מידיה וגופה עשוי מגופות אזרחים אפריקנים - עם הכיתוב "ידייך דמים מלאו"

איילת שקד / צילום: ענבל מרמרי
איילת שקד / צילום: ענבל מרמרי

"לא אחזור בי מהדברים שאמרתי נגד איילת שקד" - כך הצהיר היום (ב') ד"ר עופר כסיף, מרצה באוניברסיטה העברית בירושלים, שכינה את שרת המשפטים איילת שקד "חלאה ניאו-נאצית" בתמונה שהפיץ בפייסבוק. "אני לא מייצג את האוניברסיטה, הסטטוס פורסם בפייסבוק האישי שלי ולא נאמר בשיעור או בכנס", אמר בראיון לחדשות 2.

"ברגע שיש שרת משפטים שהכריזה מלחמה על בית המשפט העליון באמצעות D-9 ששולח שותפה לסיעה, וברגע שהיא רודפת אנשים שמעבירים ביקורת לגיטימית על השלטון כפי שראוי שיהיה במשטר דמוקרטי, וברגע שהממשלה עומדת מאחוריה, וברגע שהממשלה לא עושה שום דבר כדי למנוע חתונות מהסוג שראינו ורצח כמו שהיה בדומא, ובעצמה תורמת לא מעט לרצח - אז אשתוק? אני לא יכול להרשות לעצמי לשתוק. השתיקה היא זו שמובילה לדברים האלה ולדברים יותר חמורים שקרו בעבר", ציין ד"ר כסיף.

לטענתו, הוא זה שנמצא תחת מתקפה, ולא שקד. "זה לגיטימי שמאשימים אנשים כמוני בבגידה השכם וערב?", תהה כסיף. "קוראים לנו 'שתולים' ואומרים שאנחנו אשמים בדקירות ובטרור ברחוב".

"הבעיה המרכזית בארץ היא שהרוב הגדול שותק מפחד או מאדישות, והמיעוט הקיצוני שהופך להיות רוב, כולל בממשלה, משתולל", הסביר כסיף את דבריו. "אי-אפשר לתת לדברים האלה להימשך. לא כיניתי את שקד נאצית אלא ניאו-נאצית. ככה זה היה בגרמניה של 1935 כשמדירים עם. יש כיבוש שנמשך 50 שנה".

 

שקד הגישה תלונה במשטרה על הסתה

שקד אמרה בעקבות הפצת תמונת הנאצה שלה כי "היום נחצה בבוטות הקו העדין בין חופש הביטוי לחופש השיסוי, וזוהם השיח הציבורי".

את התמונה עם הכיתוב "ידייך דמים מלאו" פרסם אחד המרצים באוניברסיטה העברית, וכסיף שיתף את התמונה והוסיף את הכיתוב: "חלאה ניאו-נאצית".

מוקדם יותר הגישה שקד תלונה במשטרה נגד שני המרצים בגין הסתה. "אני בטוחה שרשויות אכיפת החוק יטפלו במקרה בצורה הראויה", הבהירה השרה.

את תמונת הנאצה פרסם אתמול (א') פרופ' עמירם גולדבלום, מרצה לכימיה תרופתית בבית-הספר לרוקחות באוניברסיטה העברית, יחד עם סטטוס שבו תקף בחריפות את שקד - זאת בתגובה לחוק העמותות שאושר בממשלה. בתמונה נראית שקד כשדם נוטף מידיה וגופה עשוי בין היתר מגופות של אזרחים אפריקנים.

פרופ' גולדבלום האשים את שקד בכך שהקמפיין שלה בבחירות המקדימות לבית היהודי מומן בחלקו על-ידי איש העסקים הבלגי היהודי סרג' מולר, "שמכר נשק לרוצחים בסיירה לאון ולקרטל הסמים בקולומביה". גולדבלום הוסיף: "מולר הוא איש מתועב שמוכר נשק לכמה מהרוצחים הגרועים בעולם, אבל איילת שקד זקוקה לכספו. היא דורשת שקיפות, ואני מספק את דרישתה".

את הסטטוס הזה שיתף, כאמור, ד"ר כסיף. "החלאה הניאו-נאצית הזו לא רק אחראית שותפה לפשיזציה של ישראל", כתב, "אלא גם שותפה עקיפה לרצח עם באפריקה ולפשעים נגד האנושות. כבר כלו המילים במילון באמצעותן ניתן להגדיר את הטינופת הזו".

מהאוניברסיטה העברית נמסר בתגובה: "האוניברסיטה איננה אחראית להתבטאויות של מרציה, ואין זה מתפקידה לטפל בהן, כל עוד אין מדובר בניצול של הבמה האקדמית להפצתן. ככל שמישהו סבור כי יש בהתבטאות זו או אחרת הסתה או עבירה על חוקי המדינה - עליו לפנות לרשויות אכיפת החוק". 

 

 

צרו איתנו קשר *5988