הרצוג: "לא ידעתי שנתניהו ניהל במקביל מו"מ עם ליברמן"

יו"ר האופוזיציה התייחס לאי הצטרפות המחנה הציוני לממשלת נתניהו, וביקש להבהיר: "לא הלכתי שבי ולא זחלתי. אם הייתי זוחל, כבר מזמן הייתי בפנים" ■ יחימוביץ': "אחד השבועות המבישים בהיסטוריה הפוליטית"

יצחק בוז'י הרצוג / צילום: רויטרס
יצחק בוז'י הרצוג / צילום: רויטרס

"לא הלכתי שבי ולא זחלתי. אם הייתי זוחל, כבר מזמן הייתי בפנים" - כך אמר היום (שבת) יו"ר המחנה הציוני, יצחק הרצוג, באירוע שבתרבות בכפר-סבא, בהתייחסות למגעים להצטרפות מפלגתו לממשלה בראשותו של בנימין נתניהו. הרצוג הבהיר: "לא ידעתי שבמקביל הוא ניהל משא-ומתן עם ליברמן", וטען כי "צריך לקחת החלטות כואבות, גם אם הן לא פופולריות. אני יכול לומר שאני ניסיתי".

יו"ר האופוזיציה התייחס לפרישתו של שר הביטחון משה יעלון ואמר: "יעלון הוא איש מרשים והגון מאוד. יש לנו מחלוקת עם הדעות אבל אני מאוד מכבד אותו". לדבריו, יעלון האמין "מתוך עקרונות שמותר למפקדים להביע עמדה. אני חושב שיעלון איש ישר, הגון ואמיץ. סימסתי לו לפני יומיים והודעתי לו שהייתי רוצה לראות אותו עם אורלי לוי במחנה הציוני".

בהמשך יצא הרצוג נגד "קבוצה שמוכנה לדבר עם ראשי חמאס ועם אחמדינג'אד, אבל לא מוכנה לדבר עם ראש ממשלת ישראל". לדבריו, "צר לי שגורמי שמאל קיצוני אצלי העדיפו ליפול לחוסר האמון, וצר לי שגורמי ימין קיצוני הסיתו את נתניהו למקום אלים", בהתייחסות להצטרפות ישראל ביתנו בראשות אביגדור ליברמן לממשלה. כשנשאל בנוגע לזהותם של אותם "גורמי שמאל קיצוני", סירב בתחילה לענות, אולם בהמשך ציין את חברי מפלגתו שלי יחימוביץ' ומיקי רוזנטל.

"לבוא ולומר שמי שמדבר עם ראש הממשלה הוא כלב, הולך על ארבע, עושה חתונת דמים, לא מקובל עליי", הוסיף. "לא אמרתי שאין לי טעויות. האמנתי שצריך לעשות ניסיון להגיע איתו לשוקת". עם זאת, הבהיר הרצוג כי "לא היינו רחוקים מהקווים שלי" בהסכם שהתגבש עם הליכוד, וכשל לבסוף. בין היתר, ציין הרצוג כי הוא קיבל זכות וטו על חוקים אנטי-דמוקרטיים והיה אמור לקדם יוזמת שלום אזורית, בשיתוף המדינות הערביות המתונות.

 

לדברי הרצוג, המהלך שביקש להוביל "היה מבוסס על יסודות אזוריים". הוא הסביר כי "העולם הערבי היום מבוסס על שורת מנהיגים חדשים, פחות מתוסבכים בקשר עם ישראל. הם מוכנים ללכת למהלך דרמטי מול ישראל. זה היה מביא את הפלסטינים לשולחן ונותן להם גיבוי, וגם לישראל". לטענתו, במסגרת המתווה, "ישראל הייתה אמורה להודיע מידית שהיא מוכנה להיענות לאלמנטים מתוך יוזמת השלום הערבית ולפתוח במשא-ומתן עם מדינות ערב על יוזמת השלום הערבית.

"נתניהו העדיף בסוף למצמץ", הבהיר הרצוג. "נתניהו מלא פחדים, הוא ברח בסוף". לטענתו של הרצוג, לאחר כישלון המגעים עם ראש הממשלה, "הציבור מבין שאין מה להאמין לנתניהו". כמו כן, הוא שב וטען כי התקיימו מגעים גם עם יחימוביץ', ש"תקפה אותו בתקשורת". לטענתו, היא שברה "כללים הגיוניים וסבירים" של פעילות פוליטית.

"דבר לא יכסה את הבושה"

בתוך כך, בהודעה השבועית של שלי יחימוביץ' לתומכיה שפורסמה היום, כינתה חברת הכנסת את השבוע האחרון "אחד המבישים ביותר בהיסטוריה הפוליטית של מדינת ישראל". לדבריה, "דבר לא יכסה את הבושה ואת הנזק שנגרמו השבוע, ולא רק למפלגת העבודה אלא לפוליטיקה ולדמוקרטיה בכלל".

בהתייחסות להתפטרותו של שר הביטחון יעלון, טענה: "זה לא מקרי שהאיש הישר הזה מפנה עורף לפוליטיקה כשהיא בשיא הביבים שלה. פרישתו היא יותר מאקט פוליטי. יעלון הוא איש ימין ששימר את הממלכתיות ואת האתוס הצה"לי של צבא חזק ומוסרי כאחד, ובכך גונן על כולנו. ההתנכלויות החוזרות ונשנות של נתניהו לדרכו הממלכתית והשפויה, ריסקו רכיבים שעד לפני שנייה היו בליבה של הקונצנזוס הישראלי".

ח"כ מרב מיכאלי טענה כי "יעלון הוא איש ימין. אמנם בממשלה ההזויה והמטורללת הזאת הוא משמיע קול מאוזן ושפוי ששומר על הצבא ומחויב לדמוקרטיה, אבל עדיין איש ימין. אין לו מה לחפש במחנה הציוני". לדבריה, "יש בממשלה הזו גורם נוסף שמייצג את הימין השפוי, משה כחלון, והוא זה שמאפשר את הממשלה המסוכנת והקיצונית הזו. אני קוראת לו לצאת מיד מהממשלה המסוכנת הזאת".

צרו איתנו קשר *5988