חנה הגיעה לחילופי סטודנטים בישראל - ונרצחה בפיגוע בירושלים

חנה בלדון, בת 21, היא הסטודנטית שנדקרה למוות בפיגוע ברכבת הקלה בבירה ■ היא הגיעה לאוניברסיטה העברית מאוניברסיטת ברמינגהם, שם למדה לימודי דת ■ לפני כ-3 חודשים כתבה לאמה בפייסבוק כי "האבטחה בקמפוס הדוקה, אז אין סיבה לדאגה"

פיגוע דקירה - אילוסטרציה / צילום: רוירטס
פיגוע דקירה - אילוסטרציה / צילום: רוירטס

הסטודנטית שנהרגה אתמול (ו') בפיגוע דקירה ברכבת הקלה בירושלים היא חנה בלדון, בת 21 מבריטניה, שהגיעה ללמוד באוניברסיטה העברית במסגרת חילופי סטודנטים. הודעה נמסרה להוריה. כוחות החירום בזירה ביצעו בה פעולות החייאה והיא פונתה לבית החולים הדסה הר הצופים בעיר, אולם שם נקבע מותה. המחבל, תושב ראס אל-עמוד בן 57, נעצר בזירה, מבלי שנפצע.

"האוניברסיטה העברית ובית הספר הבינלאומי ע"ש רוטברג באוניברסיטה, מביעים צער עמוק מרציחתה של סטודנטית מאנגליה, חנה בלדון, בפיגוע היום ומשתתפת בצער המשפחה", נמסר היום מהמוסד. בלדון הגיעה לאוניברסיטה העברית במסגרת חילופי סטודנטים מאוניברסיטת ברמינגהם, שם למדה לימודי דת. היא החלה את לימודיה בישראל בסוף חודש ינואר 2017 והיתה אמורה לשהות בארץ עד סוף הסמסטר הנוכחי.

לפני כ-3 חודשים כתבה בלדון לאמה ברשת הפייסבוק כי "האבטחה בקמפוס מאוד הדוקה, אז אין סיבה לדאגה". בתגובה לתמונה שהעלתה לצד מסגד אל-אקצא, כתבה כי "הספקתי לראות הרבה אתרים לפני שהתחלתי ללמוד אז נהניתי מאוד". השגרירות הבריטית אישרה את דבר מותה של בלדון ומסרה הערב כי היא "מספקת תמיכה למשפחתה בזמנים קשים אלו ונמצאת בקשר עם הרשויות בישראל".

"האוניברסיטה מוקיעה מעשי טרור, רצח ונבלה שכאלה, הפוגעים בחפי פשע שבאו לירושלים ללמוד ולהעשיר את הידע האקדמי שלהם", הוסיפו באוניברסיטה העברית. "ההנהלה ואנשי הסגל נותנים את כל התמיכה הנדרשת לכל הסטודנטים, לאנשי הסגל ומשפחותיהם בארץ ובעולם".

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגדיר את הפיגוע שאירע בבירה "רצח בדם קר". "הטרור של האסלאם הקיצוני מכה בבירות העולם. לצערנו, הטרור היכה היום בבירת ישראל - ירושלים", כתב ראש הממשלה בעמוד הפייסבוק שלו.

באתר האינטרנט של אוניברסיטת בירמינגהאם נכתב הלילה: "אנו חשים צער עמוק על מותה של תלמידתנו שנהרגה במהלך תכנית חילופי סטודנטים בירושלים. מחשבותינו עם משפחתה וחבריה בזמנים קשים אלה, ונספק להם תמיכה לכל תלמיד שיושפע מהאירוע הנורא".

עירא קירשנר, מנהל היחידה לחיים סטודנטיאליים בבית הספר לתלמידי חו"ל באוניברסיטה העברית, סיפר על בלדון כי "חנה הגיעה מאוד בריטית, מאוד שקטה ומופנמת אבל מהר מאוד למדתי שזה רק המסך הבריטי, אמנם מנומסת אבל מאוד חברותית והרפתקנית. באה להרבה טיולים שאנו עושים ולערבי חברה ותרבות".

לדבריו, "היא מאוד רצתה לחוות את ישראל על כל רבדיה וסיבוכיה, דיברה עם הרבה אנשים הגיעה להרבה מקומות ולמצות את הזמן המוגבל שידעה שיהיה לה כאן. בחופשת פסח היא ממש התרגשה כשהשתתפה בחפירה ארכיאולוגית, זו הייתה החופשה שלה".

מפקד מחוז ירושלים במשטרה, ניצב יורם הלוי, מסר כי החשוד מעורער בנפשו ואף ניסה להתאבד לאחרונה. המחבל הוא ג'מיל תמימי, בן 57 משכונת ראס אל-עמוד שבמזרח ירושלים, ומשב"כ נמסר: "זהו מקרה נוסף מבין רבים שפלסטיני הסובל ממצוקות אישיות, נפשיות או מוסריות בוחר לבצע פיגוע בכדי למצוא מפלט לבעיותיו". מחקירה ראשונית עלה כי הוא היה בדרכו מצפון הארץ לירושלים, שם שהה במסגרת רפואית לבריאות הנפש.

אדם נוסף בשנות ה-50 לחייו נפצע באורח קל מחבלה בעת שנמלט מהזירה, וכך גם אישה כבת 30, בהיריון מתקדם, שנחבלה בבטנה בעת עצירת הרכבת ופונתה לבית החולים שערי צדק. מנכ"ל מגן דוד אדום, אלי בין, מסר כי "פעולות החייאה מתקדמות מאוד" נערכו בפצועה בשטח. כמו כן, עדת ראייה סיפרה כי היא ראתה "סכין ארוכה מאוד" ששימשה לדקירה.

צרו איתנו קשר *5988