שטייניץ דחה את ערעור נובל, דלק ורציו על פקיעת רישיון חנה

שר האנרגיה מתח ביקורת חריפה על המערערות ורצה להטיל עליהן הוצאות כבדות לטובת המדינה, אולם הבין שהמצב החוקי הנוכחי לא יאפשר לו ■ כמות הגז במאגר הייתה קטנה מדי

אסדת קידוח / צילום: רויטרס
אסדת קידוח / צילום: רויטרס

שר האנרגיה יובל שטייניץ דחה את ערעורן של נובל אנרג'י, דלק ורציו, על החלטת הממונה על ענייני הנפט במשרד, יוסי וירצבורגר, שלא לתת להן חזקה על רישיון חנה. החלטתו של וירצבורגר ניתנה עקב מציאת כמות קטנה של 2-3 מיליארד מ"ק גז טבעי בקידוח דולפין, שאינה מאפשרת להתייחס אליו כתגלית מסחרית.

חברות הגז קיבלו את רישיון החיפוש בחנה בסוף 2008, ועל פי חוק הנפט הרישיון לא ניתן להארכה מעבר לשבע שנים אם לא הוכרזה תגלית מסחרית. בפברואר 2014 הגישו החברות בקשה להכיר במאגר דולפין כתגלית, אך הן לא הצליחו להוכיח כי פיתוח המאגר כדאי.

ביולי שעברה החליט הממונה לדחות את בקשת החברות והודיע על פקיעת הרישיון. החברות ערערו לשר, שכתב בהחלטתו כי הניסיון לערער על שיקול הדעת של הממונה אינו מקובל עליו. "מהעתירה משתמע שהממונה צריך לפעול כמעין 'מחשבון' המוזן בנתונים מספריים ופולט תשובה באופן מכני", כתב שטייניץ.

שטייניץ הוסיף כי הניסיונות להוכיח שפיתוח המאגר יהיה כלכלי בתנאים מסוימים מביא את הדיון לאבסורד, ומייתר למעשה את לשון חוק הנפט הקובעת כי בדיקת ההיתכנות הכלכלית תיעשה בזמן אמת בשנים שלאחר מתן הרישיון. לכן, סיכם, "החלטתי לדחות מכל וכל את הערעור".

בסיום הדברים הוסיף שטייניץ כי להבנתו, "מן הראוי היה במקרה זה אף להטיל על המערערות הוצאות כבדות לטובת המדינה, ואולם הובהר לי שהמצב החוקי הנוכחי אינו מאפשר לי לנקוט צעד זה".

צרו איתנו קשר *5988