קח תרמיל: שביל תיירותי חדש יחצה את ישראל לאורכה ולרוחבה

שביל תיירותי יוקם לאורכה ולרוחבה של ישראל בפרויקט בהיקף של 10 מיליון שקל ■ מדובר ביוזמה של שר התיירות יריב לוין, לפיה יוקם שביל שישמש תיירים מחו"ל וטיילים ישראלים

יריב לוין / צילום: איל יצהר
יריב לוין / צילום: איל יצהר

הממשלה אישרה היום (ב'): יוקם שביל תיירותי לאורכה ולרוחבה של ישראל בפרויקט בהיקף של 10 מיליון שקל. מדובר ביוזמה של שר התיירות יריב לוין, לפיה יוקם שביל שישמש תיירים מחו"ל וטיילים ישראלים כשהוא יהווה דרך אתגרית שתאפשר את הצגת הגיוון הנופי והתרבותי של הארץ בכל אזוריה מצפון ועד דרום בדרך המאפשרת הליכה בין נופי הטבע, אתרים קדושים, וכיו"ב.

מנכ"ל משרד התיירות אמיר הלוי יעמוד בראש צוות שיכלול את המשרד לפיתוח הנגב, הפריפריה והגליל, קק"ל ורשות הטבע והגנים לצורך גיבוש הצעה לתכנית, שתתוקצב על ידי משרד התיירות ב-10 מיליון שקל. משרד התיירות, בתיאום ובשיתוף צוות בחינה בין-משרדי, יגיש לממשלה בתוך 120 יום את המלצותיו לתכנית אסטרטגית לפיתוח השביל. המלצות הצוות יכללו את מתווה השביל התיירותי ובכלל זה את החיבור לשביל ישראל לאופניים, תכנון התאמת התשתיות התומכות, מקומות הלינה לאורך השביל ועוד.

ההצעה מפרטת את הפוטנציאל הכלכלי של שביל החוצה את מדינת ישראל - הן בתיירות פנים והן בתיירות נכנסת, לרבות הקמת אטרקציות, מקומות לינה והסעדה. הציפיה היא להגדיל את ההוצאה הממוצעת של תייר בישראל העומדת כיום על כ-1,500 דולר ולפזר את ההוצאה התיירותית גם לפריפריה.

"הפוטנציאל הכלכלי של תיירות שכזו לפריפריה היא משמעותית ויש בה כדי הביא לפריחה של חדרי אירוח, מקומות הסעדה, אטרקציות תיירותיות ועוד", כך נכתב בהחלטה, "יתרה מכך, בפריפריה ההישענות הכלכלית על התיירות היא כעל תשתית תעסוקתית ומקור הכנסה מרכזי. לכן, המשמעות של גיבוש תכנית כוללת לדרך שכזו היא הכרחית על-מנת לסייע ולקדם את הפריפריה. בכך, מדינת ישראל כולה תוכל ליהנות מהצמיחה בתיירות הנכנסת".

עוד צוין כי הניסיון העולמי מראה כי שבילים תרמילאים מהווים אטרקציה תיירותית במדינות רבות, שהשכילו למנף משאבי טבע לשבילים ארוכים, מתוחזקים ברמה גבוהה ומשווקים ברחבי העולם כיעד תיירותי בפני עצמו.

שר התיירות יריב לוין: ״ההחלטה להקים שביל תיירות שיעבור לאורכה ולרוחבה של ישראל היא החלטה חשובה על רקע שבירת שיא כל הזמנים בתיירות הנכנסת לישראל והמאמצים להוסיף אטרקציות תיירותיות שישרתו את המבקרים והמטיילים בארץ. השביל יחשוף בפני המטיילים והתיירים את נופיה ואתריה של ישראל, ויביא את המסיירים בו לכל חלקיה, גם לאזורי הפריפריה, ובכך יתרום תרומה כלכלית משמעותית לאזורים אלה”.

מהחברה להגנת הטבע נמסר: "כמי שיזמה, הגתה וסימנה את שביל ישראל, שחוגג השנה 22 שנים, מלאות במטיילים, מהארץ ומכל העולם, החברה להגנת הטבע מברכת על היוזמה ותשמח לתרום מניסיונה רב השנים בסימון שבילי תיירות וטיולים, בכל רחבי הארץ".

צרו איתנו קשר *5988