מיזוג על גלגלים: שנפ והאחים וייס מאחדים פעילויות הצמיגים

הפעילות תאוחד לחברה הצפויה למכור בכ-200 מיליון שקל בשנה • בשנפ מציינים כי "העסקה עשויה להוות בסיס לסינרגיה תפעולית, שיווקית וכספית, יצירת יתרון לגודל, התייעלות וצמצום עלויות קבועות"

צמיג / שאטרסטוק
צמיג / שאטרסטוק

עסקה גדולה בשוק הצמיגים המקומי. יצרנית המצברים שנפ  דיווחה בשבוע שעבר על מיזוג פעילות הצמיגים שלה עם זו של האחים יואל ורוני וייס, לחברה שתמכור בכ-200 מיליון שקל בשנה. שנפ והאחים וייס חתמו על מערך הסכמים, שבמסגרתם יאחדו את פעילויות הצמיגים שלהם לידי חברה אחת, שתוחזק על-ידיהם בשותפות שווה, וצפויה להפוך לאחת מיבואניות ומפיצות הצמיגים הגדולות בישראל.

החברות המתמזגות הן ראלי אביזרי תנועה ודקה צמיגים של האחים וייס מחד, וחברת צמיגי חקלאות של שנפ מאידך. בשנפ מציינים, כי "העסקה עשויה להוות בסיס לסינרגיה תפעולית, שיווקית וכספית, יצירת יתרון לגודל, התייעלות וצמצום עלויות קבועות".

במסגרת העסקה יימכרו לחברה משותפת המלאי והרכוש הקבוע של הצדדים, המוערך בשווי מצרפי של כ-75 מיליון שקל. עוד עולה מפרטי ההסכם, כי במסגרתו תשלם החברה המשותפת 10 מיליון שקל לידי שנפ, וכן כי תחלק "לפחות 50% מן העודפים הצבורים הניתנים לחלוקה בתום אותה שנה (לרבות בגין רווחים שלא חולקו משנים קודמות) כדיבידנד בין בעלי מניותיה".

שירותי ניהול ב-3 מיליון שקל

עוד סיכמו הצדדים על הענקת שירותי ניהול לחברת ההחזקות לתקופה של ארבע שנים לפחות, בתמורה שנתית של כ-3 מיליון שקל - 2 מיליון שקל חלקה של שנפ ו-1 מיליון שקל לאחים וייס. השלמת העסקה כפופה לכמה תנאים, בהם אישור הממונה על הגבלים עסקיים.

שתי החברות שבידי האחים וייס מייבאות ומפיצות בישראל את צמיגי דאנלופ (Dunlop) ופולדה (Fulda) מקבוצת גודייר-דנלופ, צמיגי נקסן, צמיגים סיניים, צמיגי סטארמקס לחקלאות, צמיגי יוקוהומה (Yokohama) וצמיגי אליאנס לרכבי נוסעים ומשא.

לפי הנתונים שמציגה שנפ, צמד החברות של האחים וייס מייבאות "פורטפוליו מלא של צמיגים, לרמות צמיגים עבור רכבי נוסעים (בכל הרמות), רכבי יוקרה ורכבי ספורט, שטח (מלא וחלקי), משא קל, משא ותעשייה, צמיגים מלאים לעבודות עפר, דו-גלגלי וקרטינג". מותגיה מופצים לכ-500 לקוחות, ובהם צמיגיות (פאנצ'ר מאכר), ציי רכב, מוסכים, יבואני רכב וחברות תובלה ותשתיות.

חברת צמיגי חקלאות של שנפ עוסקת יחד עם חברת כסלו בהפצת צמיגי קונטיננטל ויצרנים אחרים, ומשווקת צמיגי חקלאות, נוסעים ומסע מיצרנים בעיקר מסין, מארה"ב ומאירופה. צמיגי חקלאות מחזיקה בזיכיון בלעדי ליבוא ולהפצה של צמיגים לרכבים חקלאיים ולציוד כבד (צמיגי Off road) מידי חברת הצמיגים אליאנס עד ספטמבר 2020, וכן משווקת בישראל את המותג קופר (Cooper) לרכבי נוסעים ורכבי שטח.

מהנתונים שמציגה שנפ עולה כי רווחי החברות של האחים וייס בשנה שעברה הגיעו לכ-4 מיליון שקל על הכנסות שנתיות של כ-112 מיליון שקל, ואילו רווחיה של צמיגי חקלאות של שנפ עמדו גם הם על כ-4 מיליון שקל, על מחזור הכנסות שנתי של כ-86 מיליון שקל. מדוחות שנפ ל-2017 עולה כי היקף פעילות הצמיגים עלה על פעילות המצברים של החברה, עם הכנסות שנתיות של 210 מיליון שקל ורווח תפעולי של 14 מיליון שקל, לעומת הכנסות שנתיות של 158 מיליון שקל מפעילות המצברים, שתרמו רווח תפעולי של 11 מיליון שקל.

מתחילת 2017 שנפ פועלת גם בתחום אביזרי הרכב, בעקבות רכישת מחצית מחברת א.ד.י מערכות לפי שווי חברה של כ-150 מיליון שקל, ובסיכום שנתי פעילות האבזור של שנפ הפכה לגדולה ביותר שלה, עם הכנסות שהגיעו ל-215 מיליון שקל ורווח תפעולי של 22 מיליון שקל. 

תוצאות פעילות הצמיגים בשנת 2017
 תוצאות פעילות הצמיגים בשנת 2017

עסקת הצמיגים מחזירה את האחים וייס לזירה הציבורית, כשבע שנים לאחר שנפרדו ממנה, עם מכירת החזקותיהם ביבואנית רכבי BMW לישראל, חברת קמור מוטורס. לקראת סוף 2011 רכשה חברת דלק רכב את השליטה בחברת קמור מוטורס, יבואנית רכבי BMW מידי בעל השליטה, דני ברנר, ושותפיו בחברה, רוני ויואל וייס, שקיבלו במסגרת העסקה כ-50 מיליון שקל תמורת מניותיהם בחברה.

את רוב הסכום, כ-40 מיליון שקל, הזרימו צמד האחים חזרה לקופתה של קמור מוטורס תמורת קבלת פעילות הצמיגים שלה, שכללה כמה מותגי צמיגים ובהם "דנלופ" וכן את פעילות הייבוא של רכבי BMW בבולגריה.

שנפ נמצאת בשליטת קרן סקיי של צבי יוכמן וניר דגן, יחד עם המנכ"ל אורי רוזנשיין, תמר בן עוזיליו ופועה אמיר, והיא אחת מחברות המצברים הגדולות בישראל. בשנה האחרונה נחלשה המניה ב-20% אולם שלוש שנים אחורה היא מציגה עלייה של 90% ומשקפת לשנפ שווי נוכחי של כ-320 מיליון שקל.

שנפ נכנסה לתחום הצמיגים בשנת 2012, כשרכשה כמחצית ממניות חברת כסלו תחבורה מקבוצת כסלו של צביקה גרינברג, מפיצת צמיגי קונטיננטל בישראל ומשווקת צמיגים של יצרנים אחרים, וכן רכשה מידי אליאנס את חברת צמיגי חקלאות, העוסקת בהפצת ומכירת צמיגים בעיקר לחקלאות וציוד כבד (Off road).

לפני מספר שנים רשמה קרן הפרייבט אקוויטי הזרה ורבורג פינקוס אקזיט מרשים עם מכירת יצרנית הצמיגים אליאנס לידי קרן KKR, לפי שווי חברה של כחצי מיליארד דולר. בשונה מאליאנס, שם מדובר היה בייצור צמיגים, בעיקר למגזר החקלאי, לתעשייה ולעבודות עפר, פעילות המתאפיינת ברווחיות גבוהה יחסית, בעסקה של שנפ והאחים וייס מדובר על איחוד פעילויות של יבוא והפצת צמיגים. 

צרו איתנו קשר *5988