עברה בקריאה ראשונה: הצעת חוק המחייבת רוכבי אופניים חשמליים לחבוש קסדה

כעת תועבר הצעת החוק לוועדת הכלכלה לקראת הכנתה לקריאה שנייה ושלישית • הצעת החוק החדשה קובעת עוד כי הקנס בגין אי חבישת קסדה בעת רכיבה על אופניים חשמליים יעמוד על 1000 שקלים, במקום 250 שקלים כיום • החוק מחייב כיום את כל רוכבי האופניים לחבוש קסדה בעת רכיבה בכבישים בינעירוניים בלבד

אופניים חשמליים / צילום: תמר צפי
אופניים חשמליים / צילום: תמר צפי

הכנסת אישרה הערב (ב') בקריאה ראשונה את הצעת החוק של שר התחבורה והמודיעין, ישראל כ"ץ, המחייבת את כל רוכבי האופניים החשמליים בחבישת קסדה בעת הרכיבה עליהם, בכל גיל ובכל הכבישים. כעת תועבר הצעת החוק לוועדת הכלכלה לקראת הכנתה לקריאה שנייה ושלישית.

החוק מחייב כיום את כל רוכבי האופניים לחבוש קסדה בעת רכיבה בכבישים בינעירוניים בלבד. בכבישים עירוניים חלה חובת חבישת הקסדה על רוכבי אופניים עד גיל 18 בלבד. הצעת החוק החדשה קובעת עוד כי הקנס בגין אי חבישת קסדה בעת רכיבה על אופניים חשמליים יעמוד על 1000 שקלים, במקום 250 שקלים כיום.

על פי הערכות בישראל ישנם כיום יותר מ-200 אלף אופניים חשמליים. הם אמנם תורמים להקטנת העומסים בכבישים ולהפחתת זיהום האוויר, אך השימוש באופניים וקורקינטים חשמליים נעשה כיום ללא רגולציה והסברה מתאימה, ומאות בני נוער נפגעים מדי שנה כתוצאה מכך. מותו של הנער ארי נשר לפני חודש הצית מחדש את הדיון בנוגע לשימוש באופניים חשמליים ולגבי צורך בהסדרת הרגולציה של כלי תחבורה זה. ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש לגבש תוכנית רלוונטית בנושא הגברת הבטיחות של הרוכבים על כלי רכב דו-גלגליים חשמליים.

תכנית זו נזכיר גובשה ואושרה לפני כשבועיים בממשלה פה אחד, אלא שחלקים ממנה, כמו למשל, חובת חבישת קסדה בכל גיל ובכל דרך מצריכים את שינויי חקיקה ואישור הכנסת.

נזכיר עוד כי התוכנית שאושרה כוללת חובת לקיחת קורס ייעודי בסיסי לרוכבי אופניים חשמליים בנושא חוקי תנועה, הכרת הדרך, תמרורים והתנהגות זהירה ברכיבה. החל מ-1 בינואר 2019 יחויב כל רוכב אופניים חשמליים או קורקינט ממונע, שאין ברשותו רישיון נהיגה, באישור כשירות לרכיבה.

הקורס יתקיים במסגרת לימודי החינוך התעבורתי בבתי הספר התיכונים. בסיום הקורס יבחנו התלמידים במבחן ייעודי בנושא הרכיבה על האופניים. רשות הרישוי במשרד התחבורה תנפיק אישור כשירות לכל רוכב האופניים שעמד בהצלחה במבחן ייעודי שיקבע על ידה.

צרו איתנו קשר *5988