ארגון העיתונאים ועובדי "דבר ראשון" עותרים נגד ההסתדרות וטוענים להתנכלות

הארגון והוועד עתרו לרשות השיפוט של ההסתדרות ומחו על מה שהגדירו כפגיעה בהתארגנות העובדים והתנכלות • טוענים כי ההסתדרות משתמשת בכוחה כריבון של ארגון העיתונאים, בין היתר ע"י פינוי כוחני של העובדים מחדריהם - כדי לפגוע ביכולתו ובעצמאותו של ארגון העיתונאים להגן על עובדי "דבר ראשון"

יאיר טרצ'יצקי, יו"ר ארגון העיתונאים / צילום: שלומי יוסף
יאיר טרצ'יצקי, יו"ר ארגון העיתונאים / צילום: שלומי יוסף

החרפה במערכת היחסים שבין ארגון העיתונאים והוועד של עובדי "דבר ראשון" לבין אנשי ההסתדרות. הארגון והוועד עתרו לרשות השיפוט של ההסתדרות, נגד ההסתדרות ונגד הנהלת "דבר ראשון" - ומחו על מה שהם הגדירו כפגיעה בהתארגנות העובדים והתנכלות לארגון העיתונאים.

העתירה, שהוגשה על-ידי עו"ד עמית גורביץ, מתייחסת בין השאר לכך שהאתר הורד מהאוויר, ללא הודעה מראש. העתירה מתייחסת גם לאפשרות של סגירה האתר והליך פיטורים של העובדים.

לטענת ארגון העיתונאים, ההסתדרות משתמשת בכוחה כריבון של ארגון העיתונאים, בין היתר על-ידי פינוי כוחני של העובדים מחדריהם - כדי לפגוע ביכולתו ובעצמאותו של ארגון העיתונאים להגן על עובדי "דבר ראשון". בעתירה מבקש האיגוד להפסיק לאלתר את ההתנכלות לארגון העיתונאים, שכללה פינוי של העובדים ללא התראה.

בשנים האחרונות ליווה ארגון העיתונאים לא מעט סכסוכי עבודה ברוב כלי התקשורת בישראל. מעורבות הארגון הובילה במקרים רבים לחתימה על הסכם קיבוצי. המקרה נוכחי מורכב מאחר ש"דבר ראשון" שייך להסתדרות. בנוסף, ארגון העיתונאים, שאמור להגן על העובדים, פועל מתוך ההסתדרות.

"דבר ראשון" הוקם בשנת 2016 על שרידי העיתון "דבר". האתר הוצג כגוף חדשות כלכלי-חברתי ובמקרים מסוימים פורסמו בו כתבות שלא מצאו חן בעיני אנשי ההסתדרות.

מערכת היחסים הסלימה בשבועות האחרונים אחרי שאבי ניסנקורן, יו"ר ההסתדרות, הוחלף על-ידי ארנון בר-דוד. לקראת יום הבחירות האתר הורד במפתיע מהאוויר. בהסתדרות טענו בתחילה כי מדובר בתקלה טכנית, אך תוך זמן קצר קיבלו העובדים הודעה על כך שמוציאים אותם לחופשה, וכי האתר צפוי לפעול במתכונת שונה. בעקבות המהלך התאגדו העובדים תחת ארגון העיתונאים. כשהגיעו אנשי הארגון והוועד לשיחות עם נציגי ההנהלה, הובהר להם כי הם צפויים לקבל מכתבי שימוע לפני פיטורים.

במקביל הסתבכה גם מערכת היחסים של ארגון העיתונאים עם ההסתדרות. יו"ר הארגון, יאיר טרצ'יצקי, עתר לפני שבועות ספורים כנגד מינויו של בר-דוד ליו"ר, ללא בחירות. העתירה הוגשה אמנם באופן פרטי, אך נראה כי היא לא תרמה לקשר עם ההסתדרות.

נציין כי גם בארגון העיתונאים עצמו היו מי שהסתייגו מהעתירה כבר במועד הגשתה, בשל החשש שהארגון כולו ייתפס כמי שמתנגד ליו"ר החדש - למרות שהמהלך בוצע בצורה פרטית.

אחרי שהארגון התייצב, תקשורתית ומעשית, לצד עיתונאי "דבר ראשון", המצב הורע. אנשי ארגון העיתונאים נדרשו לפנות בהקדם את המשרדים שאליהם עברו רק לפני 3 חודשים. בארגון טענו כי מדובר בהתנכלות, אך בהסתדרות אמרו כי הסיבות למהלך הן פרקטיות.

צרו איתנו קשר *5988