"ביטוח" נגד אמזון? מנכ"ל מליסרון רכש 10% ממניות חברת הנדל"ן והאנרגיה הסולארית להב אל.אר

את המניות רכש מנכ"ל מליסרון, אבי לוי, מידי שותפיו של אלי להב לשליטה בחברה, איליק רוז'נסקי וחוה זמיר טואף, תמורת 11 מיליון שקל - במחיר מניה הגבוה ב-5% משוויה הבוקר • על רקע העסקה, מניית להב אל.אר התקרבה במהלך המסחר למחיר העסקה והשלימה עלייה שנתית של 17%

אבי לוי, מנכ"ל מליסרון / צילום: איל יצהר
אבי לוי, מנכ"ל מליסרון / צילום: איל יצהר

על רקע ירידות שערים חדות שאפיינו היום (ג') את מניות חברות הקניונים הגדולות, בעקבות כניסתה הצפויה של אמזון לישראל, דווח היום כי מנכ"ל ענקית הקניונים המקומית מליסרון  -  אחת מאותן חברות שעלולות להיפגע מכניסת ענקית המסחר המקוון - מגוון את עסקיו באמצעות השקעה במניות חברת להב אל.אר  שבשליטת אלי להב, הפועלת בתחומי האנרגיה הסולארית בישראל והנדל"ן המניב בגרמניה.

אבי לוי רכש נתח של כ-10% ממניות החברה מידי שותפיו הנוכחיים של להב -איליק רוז'נסקי וחוה זמיר טואף, לשעבר ראשי חברת דלק נדל"ן, תמורת כ-11 מיליון שקל, לפי מחיר מניה של 1.9 שקל - גבוה בכ-5% משוויה הבוקר. את מניותיהם מחזיקים רוז'נסקי, סגנו של להב בראשות הדירקטוריון וזמיר טואף, מנכ"לית החברה, באמצעות שותפות א.ח אוברסיז, שתיוותר לאחר העסקה עם כ-10% מההון של להב אל.אר. חלק מהמניות הללו משועבדות לטובת אלי להב, להבטחת החזר הלוואה.

במסגרת העסקה מול לוי נקבע כי כל עוד יהיו בידיו לפחות 5% ממניות להב, יתמוך בעל השליטה, המחזיק בכ-44% ממניות החברה, במינוי דירקטור לפי המלצתו של לוי.

על רקע העסקה, מניית להב אל.אר נסחרה היום במגמה חיובית והתקרבה במהלך המסחר למחיר העסקה - מה שהשלים לה עלייה שנתית של כ-17%, המשקפת לחברה שווי נוכחי של כ-110 מיליון שקל.

להב אל.אר מחזיקה ביותר מ-30 נכסים מניבים בגרמניה, שלושה מהם מוגדרים כמהותיים, ובנוסף היא שולטת, לצד קרן ג'נריישן קפיטל בחברת סולגרין, העוסקת בייזום ותפעול פרויקטי יצור חשמל מאנרגיה סולארית ונסחרת בבורסה בת"א בשווי של 52 מיליון שקל.

אבי לוי מכיר את אלי להב היטב מההחזקה המשותפת בעבר בקניון ה"גרנד קניון" בבאר שבע, הנמצא היום בבעלותה המלאה של מליסרון. להב רכש בשנת 2006 את הקרקע ששימשה להקמת הקניון וקידם הליכי שינוי תב"ע (בהשקעה כוללת של קרוב ל-100 מיליון שקל), וב-2007 הוא מכר כמחצית מהזכויות בפרויקט לידי חברת בריטיש ישראל, שהייתה אז בשליטת לואי נואי, בסכום שכיסה חלק גדול מהשקעתו הראשונית.

בשנת 2016 מימש להב אופציה למכור לבריטיש (שעברה מאז לידי מליסרון) את יתרת החזקותיו, לפי שווי נכס הקרוב ל-1 מיליארד שקל, כך שחלקו של להב בתמורה עמד על קרוב לחצי מיליארד שקל, כ-150 מיליון שקל מתוכם לכיסיו והיתר לכיסוי חלקו בהתחייבויות על הנכס.

אבי לוי, מנכ"ל מליסרון מסר כי "אני שמח על הצטרפותי כבעל מניות משמעותי בחברה, אני מאמין בחברה בהנהלתה ובפעילותה. ההיכרות עם אלי התחילה מהגרנד קניון שהקמנו ביחד בבאר-שבע שבסופה מליסרון רכשה את חלקו באמצע שנת 2016. במשך השנים הללו פעלנו ביחד, בזמן הבנייה וגם בשנים הראשונות של הפעלת הקניון ונבנה בנינו מערכת יחסים, אמון בין הצדדים והערכה הדדית. את איליק אני מכיר ומוקיר משנים עברו ומפעילותו בלהב אל אר ואת יכולותיו ואני משוכנע שימשיכו להצמיח את החברה קדימה".

אבי לוי הפך במליסרון, הנמצאת בשליטת ליאורה עופר, לאחד השכירים העשירים במשק, עם עלות העסקה שעמדה ב-2018 על 5.3 מיליון שקל והצטברה בחמש השנים האחרונות (2014-2018) לכ-33 מיליון שקל, חלקה כגמול הוני. בנוסף, בשנים האחרונות מימש לוי מניות מליסרון בהיקף מצטבר של עשרות מיליוני שקלים. 

צרו איתנו קשר *5988