התנועה לאיכות השלטון לוועדת ההיתרים: "הגישו נגד רה"מ נתניהו הליך ביזיון בית המשפט"

זאת בשל סירובו לקיים את פסיקת בג"ץ ולהעביר לוועדה את המידע הפיננסי בעניינו • "לא ייתכן שיימנע מקיום ההסכמות של בג"ץ, לא יעביר את החומרים שנדרש להעביר, ויפרסם פרסומים מכפישים נגד הוועדה תוך ניסיונות לזרוע חוסר אמון בה" נכתב במכתב שנשלח אתמול לוועדת ההיתרים

בנימין נתניהו/ צילום: תמר מצפי
בנימין נתניהו/ צילום: תמר מצפי

התנועה לאיכות השלטון שלחה אתמול (ד') מכתב לוועדת ההיתרים של מבקר המדינה, בדרישה כי תפעל להגיש הליך שלביזיון בית המשפט נגד רה"מ נתניהו, בשל סירובו לקיים את פסיקת בג"ץ ולהעביר לוועדה את המידע הפיננסי בעניינו. "לא ייתכן שרה"מ יתנהל בצורה כה מבזה, יימנע מקיום ההסכמות של בג"ץ, לא יעביר את החומרים שנדרש להעביר, ויפרסם פרסומים מכפישים נגד הוועדה תוך ניסיונות לזרוע חוסר אמון בה", כתבה התנועה לוועדה.

ב-29 בנובמבר דחתה ועדת ההיתרים את בקשתו של רה"מ נתניהו למימון הוצאותיו המשפטיות על ידי בן דודו, נתן מיליקובסקי, ואיש העסקים ספנסר פרטרידג'. בין הנימוקים על בסיסם התקבלה החלטת הוועדה, העובדה כי על אף בקשת הוועדה מבאי כוחו של נתניהו לקבל את פרטי הבקשה, סך הסכום המבוקש, שכר הטרחה שהצטבר בתיקים השונים בהם הוא חשוד וכד' - המידע לא הועבר לוועדה. ב-8 בינואר פורסמו בתקשורת ידיעות על כך שרה"מ פנה בשנית בבקשה למתן היתר לקבלת מימון מאותם המקורבים. בקשה זו לדיון מחודש נדחתה גם כן בידי ועדת ההיתרים, ואף בה הוזכר סירובו של רה"מ להעמיד מידע לרשות הוועדה.

על החלטה זו הגיש רה"מ נתניהו עתירה לבג"ץ ובדיון שהתקיים התקבלו ההסכמות לפיהן תתאפשר לרה"מ השלמת הטיעון בעל פה בפני הוועדה בעניין בקשת המימון, וכי רה"מ, מצדו, ימציא לוועדה למתן היתרים כל הפרטים שיתבקשו על ידה לצורך הדיון המשלים.

ואולם, יותר מחודשיים לאחר מתן פסק הדין, טרם הועברו חומרים כלשהם בעניין לוועדה לקבלת החלטה. יותר מכך, לפני ימים מספר, פורסם כי חברי הוועדה למתן היתרים פנו לעורכי דינו של רה"מ בבקשה לקבל מידע נוסף בעניין, ועל כך השיבו צוות הסנגורים של רה"מ כי הם אינם מוכנים למסור מידע בעניין.

לדברי התנועה לאיכות השלטון, "התנהלותו של רה"מ והפרתו את ההסכמות אליהן הגיעו הצדדים בהליך בבג"ץ בעתירה אותה הוא עצמו הגיש נגד הוועדה למתן היתרים, מחייבות הגשת הליך על פי פקודת ביזיון בית המשפט. לא ייתכן שרה"מ יתנהל בצורה כה מבזה, יימנע מקיום ההסכמות להן ניתן תוקף של פסק דין ולא יעביר את החומרים שנדרש להעביר, ויפרסם פרסומים מכפישים נגד הוועדה תוך ניסיונות לזרוע חוסר אמון בה".

התנועה מבקשת מוועדת ההיתרים לדרוש כי רה"מ, שפנה לבג"ץ בדרישה לקיום דיון נוסף בבקשתו למימון, יעביר את החומרים הנדרשים לוועדה לשם קיום דיון נוסף בהחלטתו. "הדבר מתחייב גם על מנת להגן על האינטרס הציבורי בקבלת הכרעה סופית בבקשתו של רה"מ, וללא שתינתן לאחר מעשה לרה"מ האפשרות לטעון כי נמנע ממנו לקבל את יומו בפני הוועדה", נאמר בפניית התנועה לאיכות השלטון.

צרו איתנו קשר *5988