נמשכת העלייה במכירת דירות חדשות; היצע הדירות רשם ירידה של 12% בשנה

בכל חודש גדל מספר העסקאות על דירות חדשות ב-2.5%, ואולם התחלות הבנייה קטנות, מה שמביא לירידה במלאי הדירות החדשות הבלתי מכורות

דירה למכירה / צילום: גיא ליברמן
דירה למכירה / צילום: גיא ליברמן

תוכנית מחיר למשתכן ממשיכה לתת את הטון בשוק הדירות החדשות, ובשלושת החודשים מאי-יולי 2019 נמכרו כ-7,900 דירות חדשות, עלייה של 2.8% לעומת שלושת החודשים הקודמים (פברואר-אפריל 2019), כשבאר שבע היא העיר שבה נרשמה כמות העסקאות הרבה ביותר על דירות חדשות - כך עולה מנתוני הלמ"ס (הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה). כתוצאה מכך, מלאי הדירות החדשות הלא מכורות רשם ירידה של כ-12% בשנה האחרונה.

חלק ניכר מהדירות החדשות נמכרו בערי פריפריה, ובראשן באר שבע, בעוד שערים שמסתמכות על השוק החופשי, ובעיקר הערים הגדולות והמבוקשות - משתרכות במקומות נמוכים יחסית. נתוני המגמה מראים, כי החל מאפריל שנה שעברה, מספר הדירות החדשות שנמכרו עלה מחודש אפריל 2018 ב-2.5% בממוצע לחודש. מבחינה כמותית רכישת הדירות בתקופה זו, דומה לזו שנרשמה במחצית השנייה של 2016.

דירות חדשות שנמכרו
 דירות חדשות שנמכרו

כבכל פרסום מסוג זה, עולה שוב שאלת נכונות הנתונים. כך למשל, נתוני הלמ"ס שונים מהעסקאות שנרשמות ברשות המסים, שכן הגדרת "דירה חדשה", בשני המקומות שונה. ברשות המסים נרשמה דווקא ירידה של 3%, בין החודשים פברואר-אפריל השנה למאי-יולי. בנוסף, נמצאו כשלים בשיטות הדיווחים ללמ"ס, מה שגרם לעדכונים רבים של הנתונים, שפעמים רבות היו משמעותיים. על פי הלמ"ס, פיתחו מודלים סטטיסטיים לשיפור מהימנות הנתונים הראשונים ולצמצם הטיות שונות.

באר שבע היא אלופת המכירות בחודשים מאי-יולי השנה. 621 דירות נמכרו בה, לעומת 163 דירות בשלושת החודשים שקדמו להם (פברואר-אפריל), כלומר כמות כמעט מרובעת; מחירי הדירות הזולים באור עקיבא (בין 1.35 ל-1.45 מיליון שקל לדירות 4 חדרים) הביאו רוכשים רבים לעיר הקטנה, שעד לאחרונה לא נחשבה למוקד לביקושים, והיא הגיעה לכמות של 529 עסקאות על דירות חדשות שבוצעו בה בין מאי ליולי; למקום השלישי הגיעה ירושלים עם 403 דירות. במצב רגיל, ירושלים מתמודדת על הבכורה מול תל אביב, ואולם בתקופה שבה הדירות המוזלות עומדות במרכז העניינים - שתי הגדולות ירדו למטה; יבנה במקום הרביעי עם 375 דירות ואחריה חריש (356) ורמת גן (340). תל אביב הגיעה רק למקום השביעי במכירת דירות חדשות בחודשים הללו - 338 דירות. הדבר תואם גם את ממצאי הכלכלנית הראשית, שמספר העסקאות בעיר הגדולה יורדות בתקופה האחרונה, ככל הנראה עקב רמות המחירים הגבוהות.

הגידול ברכישת דירות חדשות, שנמשך כשנה ורבע, נותן אותותיו על מלאי הדירות החדשות הלא מכורות, שמצטמצם והולך, עקב הירידה בהתחלות בנייה. בסוף יולי 2019 מספר הדירות החדשות שנותרו למכירה בבנייה ביוזמה פרטית בלבד עמד על כ-25,840 דירות לעומת 26,019 דירות בסוף יוני 2019 ו-29,493 בסוף יולי שנה שעברה . כמות הדירות שיזומה על ידי הממשלה נמוכה מאוד בשנים האחרונות, כך שגם אם יוסיפו את הדירות ביוזמה ציבורית, היא לא תשנה משמעותית את התמונה. בעניין זה יש להדגיש, כי בעבר נרשמו הטיות גם במדד זה, וכי יש להמתין לסקירות הבאות, כדי להיווכח, האם המתודה החדשה הקטינה את ממדי העדכונים.

צרו איתנו קשר *5988