היועמ"ש על מינוי מ"מ לפרקליט המדינה: "איני מעוניין בעימות עם אוחנה, אך לא אתפשר על עקרונות שלטון החוק"

בדברים שנשא בכנס בחיפה, התייחס אביחי מנדלבליט למחלוקת עם שר המשפטים בנוגע לשאלה מי יהיה מ״מ פרקליט המדינה במקום שי ניצן • "משקלה של עמדת היועץ המשפטי יהיה רב ומשמעותי"

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט / צילום: גלובס
היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט / צילום: גלובס

היועץ המשפטי לממשלה ד"ר אביחי מנדלבליט נשא הערב (ה') דברים במסגרת פתיחת הכנס של העמותה למשפט ציבורי בחיפה. במהלך נאומו התייחס בהרחבה לעמדתו ביחס למינוי ממלא מקום לפרקליט המדינה בעקבות סיום תפקידו של הפרקליט הנוכחי שי ניצן.

מנדלבליט מצד אחד ניסה להוריד את גובה הלהבות מול שר המשפטים אמיר אוחנה ואמר כי "אין מקום למחלוקות או לעימותים בקשר למינויו של אחד משומרי הסף החשובים ביותר במדינת ישראל. אני בוודאי לא חפץ במחלוקת או בעימות עם שר המשפטים, או עם כל שר אחר הממשלה". אך מן הצד השני הבהיר כי אין בכוונתו "להתפשר בעמידה על העקרונות של שלטון החוק, ועל כך שההחלטה על תפקיד כה חשוב תיעשה באופן שמבטיח את עצמאותו של נושא המשרה, את אי תלותו ואת אמון הציבור בכך".

כזכור, השר אוחנה פרסם השבוע כי הוא מראיין מועמדים לתפקיד, מביניהם הוא יבחר את הראוי בעיניו, אולם היועמ"ש מיהר להוציא הודעה כי לאור הנסיבות החריגות של הגשת כתב האישום נגד נתניהו ולאור העובדה כי מדובר בממשלת מעבר שלא קיבלה את אמון הכנסת, אוחנה יצטרך למצוא סיבה טובה במיוחד כדי שמועמדו של מנדלבליט, המשנה לפרקליט המדינה מומי למברגר לא ימונה לתפקיד.

הערב התייחס מנדלבליט בהרחבה לעמדתו ואמר כי "מאחר שאנחנו נמצאים בתקופת ממשלת מעבר, לא ניתן לכנס את ועדת האיתור הנדרשת לשם מינויו של פרקליט מדינה קבוע. לפיכך, נדרש מינויו של ממלא מקום. הסמכות לכך נתונה בידי שר המשפטים. אף אחד לא חולק על כך. מדובר בסמכות הכללית המוקנית לכל שרי הממשלה למנות ממלאי מקום לבעלי תפקידים בכירים במשרדיהם - כמאה תפקידים שונים". מנדלבליט הוסיף כי בכך אין די "שכן הפעלת הסמכות הכללית המתוארת בנסיבות הקונקרטיות של תפקיד ממלא מקום פרקליט המדינה הינה בעלת משמעויות משפטיות".

לדברי מנדלבליט "משרת פרקליט המדינה היא בעלת מאפיינים מיוחדים - מדובר במי שעומד בראש פרקליטות המדינה. הוא משמש כאחד מראשי מערכת אכיפת החוק והתביעה הפלילית, שני רק ליועץ המשפטי לממשלה, בכובעו כתובע הכללי של מדינת ישראל. המאפיינים המיוחדים של משרה זו, בדגש על תחום אכיפת החוק, באים לידי ביטוי גם בדרך המינוי לבעל התפקיד הקבוע של פרקליט המדינה, שנקבעה ע"י הממשלה עצמה באופן שיש בו כדי להבטיח את העצמאות המקצועית של המוחלטת פרקליט המדינה ואת אי-תלותו ברשויות השלטון להן הוא משמש כשומר סף.
בהתאם להחלטות הממשלה העוסקות בנושא, קיימת ועדת איתור מקצועית, בראשות היועץ המשפטי לממשלה, שלדרג הפוליטי אין השפעה על חבריה, והיא אשר ממליצה לשר המשפטים על המועמד המתאים לתפקיד.
הוועדה הזו לא קיימת בקשר למינויו של ממלא מקום.

הרגישות שקיימת בשגרה בקשר למינויו של פרקליט המדינה, מקבלת בימים אלו משנה תוקף, בנסיבות מובנות.
הדבר מחזק באופן מיוחד את הצורך בהקפדה על הליך בחירה שיבטיח את עצמאותו המקצועית ואת אי-תלותו ברשויות השלטון של המועמד שייבחר, גם כשמדובר בממלא מקום".

עוד אמר מנדלבליט כי "במצב הפוליטי הקיים, אף אין לדעת מה יהיה משך התקופה בה ישמש ממלא המקום בתפקידו, ואין לשלול את האפשרות כי מדובר יהיה בחודשים ארוכים. מכלול המאפיינים המפורטים של תפקיד פרקליט המדינה, וההיבטים עליהם הוא מופקד בתחום אכיפת החוק מחייבים, במיוחד בנסיבות הייחודיות והחריגות הקיימות בעת הזו, כי ההשפעה הפוליטית על מינוי ממלא המקום תהא מצומצמת ותחומה ככל הניתן".

היועמ"ש טען כי "בהעדר ועדה מקצועית ועצמאית לאיתור מועמד לתפקיד ממלא מקום פרקליט המדינה, קמה חובה לכונן מנגנון חלופי, גם אם מצומצם יותר, שישמש לאותה מטרה. לאור זאת, טרם הפעלת סמכות המינוי, נדרש שר המשפטים לקיים היוועצות ביועץ המשפטי לממשלה, אשר משמש כתובע הכללי העומד בראש מערכת אכיפת החוק. כפי שציינתי בחוות דעתי בנושא, בנסיבות העניין, ובהתאם לפסיקת בית המשפט העליון בסוגיות דומות, משקלה של עמדת היועץ המשפטי לממשלה בקשר למי שימלא את מקומו של פרקליט המדינה יהיה רב ומשמעותי, וניתן יהיה לסטות ממנה רק בהתקיים טעם מהותי בעל משקל מיוחד".

עד מדינה שמפסיק למלא חלקו בהסכם, אל יתפלא שמעמידים אותו לדין

מוקדם יותר הערב (ה') פרקליט המדינה, עו"ד שי ניצן, התייחס להחלטה להגיש כתב אישום נגד מיקי גנור: "עד מדינה שמפסיק למלא חלקו בהסכם, דהיינו מפסיק לשתף פעולה עם חוקריו או משנה גרסאות, אל יתפלא שמעמידים אותו לדין. הסכמים צריכים לקיים".

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988