מניין המתים עלה ל-722, אזרח אמריקאי ראשון מת מהנגיף בסין

לפי משרד הבריאות הסיני, 81 בני אדם מתו מאז אתמול, בהם אזרח אמריקני ראשון, שנדבק בווירוס במחוז חוביי • הונג קונג הטילה הסגר על המבקרים מסין היבשתית. ארגון הבריאות העולמי התריע משיבושים באספקת פריטי התגוננות, שמכירותיהם זינקו פי מאה: "מבקשים לגלות סולידריות"

אם ובנה מטיילים בפארק הציבורי בבייג'ינג עם מסיכות הגייניות / צילום: Miriam Saleh, Associated Press
אם ובנה מטיילים בפארק הציבורי בבייג'ינג עם מסיכות הגייניות / צילום: Miriam Saleh, Associated Press

מניין המתים מווירוס הקורונה בסין עלה ל-722 איש - כך מסר הלילה (שבת) משרד הבריאות של סין. עוד מסר המשרד כי מעל 3,000 איש נדבקו בוירוס אמש, מה שמביא את מניין החולים בעולם למעל ל-34 אלף איש. בנוסף לכך, 81 איש מתו מאז אמש כתוצאה מווירוס הקורונה. בארגון הבריאות העולמי אמרו כי מבין 17 אלף הנדבקים ברחבי העולם, 82% במצב קל, 15% במצב קשה ו-3% במצב אנוש.

ב"ניו יורק טיימס" דווח כי אזרח אמריקני מת במחוז חוביי בסין, מוקד התפרצות וירוס הקורונה, לאחר שחלה בנגיף. מדובר במקרה מוות ראשון של אזרח אמריקני כתוצאה מהווירוס.

משרד הבריאות התאילנדי מסר כי שבעה מקרים חדשים של נגיף הקורונה התגלו לאחרונה במדינה. הנדבקים הנוספים הם שלושה תאילנדים וארבעה סינים. המקרים החדשים מביאים את מספר הדבקים הרשמי במדינה ל-32. בנוסף לכך, שלושה אנשים נוספים נדבקו בקורונה על ספינת התיירים העוגנת לחופי יפן. בספינה, שכל נוסעיה הושמו בהסגר למשך שבועיים, חלה אדם אחד שהדביק עוד 63 איש נוספים בוירוס הקטלני.

העובדים בקו החזית של התפרצות בנגיף בסין, שבה התגלו 31,211 מקרים של הידבקות בנגיף הקורונה, זקוקים לחלק הארי של אספקה זו. לדברי טדרוס, הוא דיבר עם היצרנים כדי להבטיח שעובדי שירותי הבריאות יעמדו בראש סדר העדיפויות, ומיד אחריהם החולים והמטפלים שלהם.

"אנחנו קוראים למדינות ולחברות לעבור עם ארגון הבריאות העולמי כדי להבטיח אספקה הוגנת והגיונית של פריטים לאיזון מחדש של השוק. לכולנו יש חלק בשמירה אחד על השני בטוחים", אמר יו"ר הארגון.

הונג קונג, שבה התגלו 26 מקרים של נגיף הקורונה בנוסף לחולה שמת, הטילה הסגר חובה של שבועיים על כל מי שמגיע מסין היבשתית. על פי ההנחיות החדשות שפרסמה הונג קונג, על המבקרים לבודד את עצמם מהסביבה בחדרי מלון, או להגיע למרכזים המנוהלים על ידי הממשלה, ואילו על התושבים להישאר בבתיהם. בעיר הוסיפו כי מי שייתפס כשהוא מפר את החוקים צפוי לעמוד בפני קנס ועונש מאסר.

בינתיים מדינות נוספות ממשיכות לנקוט אמצעי זהירות. באוגנדה, יותר ממאה בני אדם הושמו בבידוד כדי למנוע הדבקה אפשרית בנגיף. עד כה מחוץ לתחומי סין, התגלו 270 מקרי הידבקויות ב-25 מדינות לפחות ואדם אחד מת בפיליפינים. בינתיים, 3,700 נוסעים, בהם כ-15 ישראלים , עדיין מוחזקים בבידוד בספינת תענוגות שעגנה לחופי יפן. מניין הנדבקים על הספינה, "דיימונד פרינסס", עלה ל-61 בני אדם.

צוותים בשדה התעופה באינדונזיה בודקים נוסעים שחזרו מווהאן / צילום: רויטרס
 צוותים בשדה התעופה באינדונזיה בודקים נוסעים שחזרו מווהאן / צילום: רויטרס

שר החוץ האמריקני מייק פומפאו אמר כי אמר כי ארצות הברית מוכנה להשקיע עד מאה מיליון דולר כדי לסייע לסין ולמדינות נוספות שנפגעו כתוצאה מהנגיף. "המחויבות הזאת - יחד עם מאות מיליונים שנתרמו בנדיבות על ידי המגזר הפרטי האמריקני - מציגה את מנהיגותה העוצמתית של ארצות הברית בתגובה להתפרצות", מסר פומפאו בהצהרה. גם נשיא גינאה המשוונית אמר כי מדינתו, העשירה בנפט, תתרום שני מיליון דולר ל"אומה האחות שלה" בסין. זאת, אף שסין נחשבת לכלכלה השנייה בגודלה בעולם.

נשיא סין שי ג'ינפינג אמר לעמיתו האמריקני, דונלד טראמפ, כי סין "בטוחה בעצמה לגמרי ומסוגלת להביס את המגפה". המדינה הטילה כמה מגבלות נוספות בניסיון להשתלט על ההתפרצות - בבירה בייג'ינג נאסרו סעודות קבוצתיות, כמו ימי הולדת, וערים כמו האנגג'ואו ונאנצ'אנג מגבילות את מספר בני המשפחה שיכולים לשהות יחד באותו הבית בכל יום. במחוז חוביי, הושבתו המעליות בבניינים רבי-הקומות כדי להרתיע אנשים מיציאה החוצה לרחוב.

משרד הבריאות הודיע היום על הרחבת הנהלים לחוזרים מתאילנד, הונג קונג, יפן, סינגפור, דרום קוריאה ומקאו. על פי ההגדרה החדשה, על אדם ששהה במגע הדוק עם חולה מאומת ושהה באחת המדינות שצוינו ב-14 יום שקדמו להופעת תסמינים כמו חום מעל 38 מעלות, שיעול, קושי בנשימה או תסמין נשימתי אחר - לגשת למרפאה או לבית החולים בתיאום מראש. כמו כן, עליו להימנע ממגע ולהתנהג בהתאם להוראות המפורטות באתר המשרד. קודם לכן, משרד החוץ הבהיר כי לא פרסם אזהרת מסע לתאילנד ברקע התפרצות הנגיף.

צרו איתנו קשר *5988