בצל נגיף הקורונה: ישראייר מציעה ביטול חינם לחופשות עתידיות

ענף התעופה נמצא במשבר עצום שלא ידוע היכן ייגמר • לאור המשבר, ישראייר יוצאת בקמפיין הקורא לצרכנים להרגיע את הפניקה בכל הנוגע לטיסות ליעדים שאינם במזרח הרחוק

מטוס ישראייר / צילום: יח"צ
מטוס ישראייר / צילום: יח"צ

הפניקה וחוסר הוודאות סביב נגיף הקורונה מובילים לפגיעה ישירה בענף התעופה והתיירות דרך ביטולים של טיסות וחופשות, גם אם הן מיועדות ליעדים שאינם קשורים לנגיף. בענף התיירות יודעים לספר על האטה שמגיעה גם ל-20% בקצב ההזמנות העתידיות. בחלק מסוכנויות הנסיעות מספרים כי עיקר הפניות הטלפוניות הן בדבר ביטולים. הזמנות חדשות, לפסח או לחופשת הקיץ, התיירים הישראלים מעדיפים כרגע להשהות. בחלק מסוכנויות הנסיעות בישראל אף הוציאו עובדים לחופשה.

המספרים המדווחים מדי יום בדבר הנדבקים בנגיף שמקורו בסין מרחיקים את המתלבטים עוד צעד מהחופשה. לזה נוסיף את התחקירים שפורסמו בשבוע שעבר, בתזמון אומלל למדי בחדשות 13, בדבר הזיהום במטוסים (תחקירים שבהם במובן מסוים נאמר המובן מאליו). בתוך כך, חברות הביטוח, בזו אחר זו, הודיעו כי לא יאפשרו לבטח נוסעים שטסים למדינות המזרח הרחוק בפוליסות נסיעה לחו"ל ולא יאפשרו לנוסעים לרכוש פוליסות ביטוח ביטול נסיעה לכל יעד. כל אלה יצרו תרכובת שמובילה את ענף התעופה למשבר עצום, שידוע היכן הוא מתחיל, אבל לא ידוע היכן הוא ייגמר.

מתוך הקמפיין של ישראייר / צילום: יח"צ
 מתוך הקמפיין של ישראייר / צילום: יח"צ

לאור כל הדברים הללו יוצאת ישראייר בקמפיין שמצד אחד קורא לצרכנים להרגיע את הפניקה בכל הנוגע לטיסות ליעדים שאינם במדינות המזרח הרחוק, ומצד שני מציע לפתור את החשש שנוסעים רבים ניצבים מולו ולאפשר לבטל חבילות וטיסות שנרכשו מבלי לשלם קנס, וזאת עד שבוע לפני הטיסה. הביטול נעשה ישירות מול ישראייר ולא דרך פוליסת ביטוח. בקמפיין נראה מטוס ישראייר שעוטה על עצמו מסכה.

"המהלך נועד לתת מענה לכל החוששים לבצע הזמנות כי הם לא יודעים מה יהיה בעתיד", מסביר סמנכ"ל השיווק של ישראייר, גיל סתיו. "אנחנו מדגישים שישראייר וצי מטוסיה לא מגיעים למזרח הרחוק, שאנחנו מציעים טיסות ישירות בלבד מנקודה לנקודה באזור אירופה ואגן הים התיכון, ומקווים שהנוסעים יפעילו שיקול-דעת".

סתיו מודה כי ישראייר לוקחת על עצמה סיכון מסחרי לאור ביטולים שהחברה עשויה לספוג גם בטווח של שבוע לפני מועד החופשה או הטיסה, אולם ככל הנראה משתלם לישראייר לקחת את הסיכון הזה לאור המתרחש בענף מאז פרוץ נגיף הקורונה.

מהאותיות הקטנות עולה כי הביטול החינמי תקף ללקוחות המזמינים חבילות נופש וטיסות מהיום (16 בפברואר) ועד ל-15 במרץ. למזמינים חופשות לחודשים מרץ, אפריל, מאי ויוני (כולל בחג הפסח ובשבועות), הביטול אפשרי עד 7 ימי עסקים לפני מועד היציאה. למזמינים חופשות לחודשים יולי-אוגוסט, הביטול יתאפשר עד 14 ימי עסקים לפני מועד היציאה. 

יצוין כי העצירה בהזמנות של טיסות וחופשות אינה נחלת הישראלים בלבד - בלשכת התיירות הנכנסת מספרים על ביטול ביקור של קבוצות תיירים שהיו אמורות להגיע לישראל (ולא רק מסין), ומנכ"ל הלשכה יוסי פתאל סבור כי היקף הביטולים ילך ויגבר. גם בזירה העולמית מזהים ירידה של עשרות אחוזים בהזמנה של טיסות עתידיות לכלל היעדים. 

גם השטיח המעופף תאפשר לבטל עסקאות - החברה מודיעה כי צרכנים שמבצעים הזמנות החל מהיום 16.2.2020 ולמשך עשרה ימים, לכל יעדי השטיח המעופף בחו"ל יוכלו לבטל את ההזמנה עד 14 ימי עסקים לפני מועד היציאה לחופשה ללא דמי ביטול (מתייחס ליציאות עד סוף אוקטובר 2020).

צרו איתנו קשר *5988