יום הדין של הבנקים בארה"ב הגיע מוקדם מהצפוי

עם התפשטות מגפת הקורונה, תרחישי "יום דין" שגיבש הפד בעשור האחרון ניצבים כעת בפני הבנקים הגדולים בארה"ב במלוא עוצמתם • הבנקים התבקשו להגיש תוכניות שיראו איך בכוונתם לטפל במיתון עמוק תוך שמירה על הון עצמי מספיק

יו"ר הפדרל ריזרב, ג'רום פאוול / צילום: Carolyn Kaster, Associated Press
יו"ר הפדרל ריזרב, ג'רום פאוול / צילום: Carolyn Kaster, Associated Press

הפדרל ריזרב בנה בעשור האחרון תרחישי "יום דין" כדי לבחון את יכולתם של הבנקים האמריקאים הגדולים לעמוד במשבר. מדובר בבנקים כמו ג'יי.פי. מורגן צ'ייס, בנק אוף אמריקה וגולדמן זאקס גרופ. השנה ייבחנו הבנקים האלה אל מול תרחיש ריאלי - מגפת הקורונה.

ביום שישי הודיע הפד כי הוא יתאים את "מבחני העמידות" השנתיים שלו לבנקים, ויכלול בהם את ביצועי הבנקים בהאטה הכלכלית שנובעת מהקורונה - שהיא גרועה מהתרחישים ההיפותטיים שהבנק המרכזי התכוון להתבסס עליהם לפני כן. המבחנים השנתיים לבנקים הגדולים אמורים להעריך אם הם ישרדו מיתון, שמשגר את שוק המניות לירידות, את הנפט לצלילה, את חדלות הפירעון לעלייה ואת האבטלה לשיא.

רנדל קוורלס, סגן יו"ר הפד הממונה על הפיקוח, אותת ביום שישי כי המבחנים הרגילים כבר אינם אמצעי מספיק בפני עצמם למדידת בריאותו של בנק. "הדבר שנכון לעשות הוא להמשיך את מבחני העמידות (stress tests), אבל כחלק מהם לנתח איך מגיבים התיקים של הבנקים לאירועים שוטפים אמיתיים, ולא רק לאירוע ההיפותטי שהודענו עליו בשנה שעברה", אמר קוורלס בדיון מקוון מטעם אוניברסיטת יוטה.

הגישה של הפד מנוגדת לזו של בנקים מרכזיים אחרים בעולם, שביטלו את מבחני העמידות לבנקים שלהם לשנת 2020 כדי להקל על המוסדות האלה לתפקד בעת משבר הקורונה.

קוורלס לא סיפק פרטים על איך הבנק המרכזי יכליל את המתחים מהעולם האמיתי במבחנים של השנה, וייתכן כי הפד עדיין מגבש את הפרטים. מאזני הבנקים גדלים והולכים, כשהם לוקחים עוד פיקדונות ומלווים יותר לעסקים ומשקי בית. קוורלס אמר שתוצאות המבחנים של הפד יתווספו על המידע של המפקח על הבנקאות בבנק המרכזי, שאולי ישנה את הרגולציה שלו.

הבנקים התבקשו להגיש עד מחר (יום שני) תוכניות שיראו איך בכוונתם לטפל במיתון עמוק תוך שמירה על די הון עצמי. הפד יפרסם את התוצאות בסוף יוני.

כמה כלכלנים צופים כי המיתון הנוכחי יהיה עמוק ורחב יותר מהתרחיש הגרוע ביותר במבחן העמידות השנה, שהפד מגדיר כ"שלילי במידה חמורה". לדוגמה, תרחיש המיתון החריף ההיפותטי של הפד מעריך כי התמ"ג האמריקאי יירד ב-9.9% ברבעון השני, והאבטלה תגיע ל-6.1% בסוף יוני. כלכלנים שנסקרו החודש על ידי "וול סטריט ג'ורנל" צפו שהתוצר האמריקאי יתכווץ בקצב שנתי של 25% ברבעון השני, וכי שיעור האבטלה יעלה ל-13% בחודש יוני ויהיה עדיין כ-10% בדצמבר. 

צרו איתנו קשר *5988