השרים יאשרו הבוקר לעצמם - יועץ, נהג ואנשי לשכה. על חשבונכם

לאחר הישיבה היום יוכלו כל השרים שמונו להוסיף לצוותיהם יועצים, נהגים, אנשי לשכה ושאר אנשי צוות • כדי לבצע את המהלך תחליט היום הממשלה על קיצוץ רוחבי של 1.5% בתקציבי המשרדים

ישיבת הממשלה הראשונה של ממשלת האחדות / צילום:  Abir Sultan, רויטרס
ישיבת הממשלה הראשונה של ממשלת האחדות / צילום: Abir Sultan, רויטרס

ישיבתה השנייה של הממשלה ה-35 תכונס היום באולם הכנסים הגדול במשרד החוץ. הממשלה החדשה, המורכבת מ-34 שרים, עדיין מחפשת מקום כינוס שיאפשר שמירת מרחק של 2 מטר בין שר לשר, וכן מקום ישיבה למשתתפים הרבים בישיבה.

סדר היום של ישיבת הממשלה, שתחל בשעה 11, יהיה עמוס במיוחד. הממשלה תקים את ועדת השרים לחקיקה, בראשות שר המשפטים אבי ניסנקורן. בצמוד לניסנקורן, ימונה השר דוד אמסלם כממלא מקום וסדר היום של ועדת השרים לחקיקה יונח מדי שבוע לקראת יום א׳ רק בהסכמה של הליכוד וכחול לבן, כלומר, אמסלם וניסנקורן. ועדת השרים לחקיקה תורכב כפי שנקבע בהסכם הקואליציוני, עם מחצית השרים מן הליכוד ומחצית השרים מכחול לבן.

שר המשפטים עשוי לכנס את ועדת השרים לחקיקה כבר בהמשך היום.

עוד על הפרק בישיבת הממשלה: הקמת משרדי הממשלה החדשים והרחבת תקני כוח האדם, כך שכל השרים שמונו יוכלו להוסיף לצוותיהם יועצים, נהגים, אנשי לשכה ועוד.

לפי טיוטת ההחלטה, הממונה על התקציבים באוצר יצטרך להקצות לשכות שרים ומנכ״לים למשרד משאבי המים; המשרד להשכלה גבוהה; משרד ההתיישבות; משרד הדיגיטל והסייבר; משרד המיעוטים; המשרד לחיזוק וקידום קהילתי; משרד ראש הממשלה החליפי; לשכת שר במשרד הבטחון; ולשכת שר במשרד רה״מ. בנוסף ידונו גם בהקמת לשכות לסגני השרים החדשים.

כדי להוסיף תקני כוח אדם למספר כה רב של משרדים, נאמר בטיוטת ההחלטה כי אין כוונה לפרוץ את תקציב 2020. יצויין שבשנת 2020 לא עבר תקציב מדינה ולמעשה מדובר בתקציב ׳אחד חלקי 12׳, כלומר תקציב המשכי, הנגזר מתקציב 2019.

לפיכך, כדי לבצע את המהלך תחליט היום הממשלה על קיצוץ רוחבי של 1.5% בתקציבי המשרדים. למשל, 3.6 מליון שקל יקוצצו מתקציב משרד הרווחה, ומן המשרד יופחתו 15 עובדים וכך יתפנו תקנים למשרדים החדשים. בנוסף , תקציב המוסד לביטוח לאומי ושירות התעסוקה, יקוצצו.

משירות התעסוקה, יקוצצו 3.2 מליון שקל ו-13 עובדים, ומן המוסד לביטוח לאומי יקוצצו חצי מליון שקל ועובד אחד.

גם משרד הבריאות יקוצץ ב 4.3 מליון שקל ומשרד העובדים במשרד יופחת ב-23.

במשרד החינוך יקוצצו 9.7 מליון שקל ו-32 עובדים, מן המשרד להגנת הסביבה יקוצצו 2.2 מליון שקל ו-9 עובדים וממשרד החקלאות יקוצצו 5.5 מליון שקל ו-21 עובדים. 

על הפרק יעלו גם מינוי 2 מנכ״לים למשרדי הממשלה - אמיר אשל למנכ״ל משרד הביטחון, ודוד לפלר למנכ״ל משרד הכלכלה.

בנוסף, יוקם מטה תשתיות לאומי בתוך משרד האוצר. לפי טיוטת ההחלטה מדובר במטה ״לצורך התמודדות עם האתגרים הכרוכים בקידום וביצוע פרויקטי תשתיות לאומיים בלוחות זמנים נדרשים לרבות הסרת חסמים״. מטה התשתיות במשרד האוצר יתאם פרויקטים לאומיים בין משרדי הממשלה, ירכז את נושא תיאום תשתיות הגז, ויתאם את נושא הסרת חסמים במקרקעין. גם למטה זה יוקצו תקני עובדים חדשים.

בנושא שירות החוץ, תוקם ועדת מינויים שתמנה שישה שרים, שתורכב מחציתה שרים מן הליכוד ומחציתה מכחול לבן. שר החוץ גבי אשכנזי יעמוד בראש ועדת המינויים. מטרת הוועדה תהיה לאשר מועמדים לתפקידי שגרירים וקונסולים מקרב עובדי משרד החוץ.

העברת שטחי פעילות

בישיבת הממשלה יאושרו גם העברת שטחי פעילות כפי שנקבע בהסכמים הקואליציוניים. למשל, מרכז ההסברה ולשכת הפרסום הממשלתית הם הגופים האחראים על תקציב הפרסום הממשלתי, ועל טקסים ופרסים לאומיים. שני גופים אלה יועברו ממשרד התרבות בראשות השר חילי טרופר לתוך לשכת ראש הממשלה. מירי רגב אמורה להיות השרה הממונה על שני גופים אלה, אך משרד התחבורה אינו מוזכר כמי שמקבל את הסמכויות. העברת שטחי פעילות כפופה לאישור מליאת הכנסת.

בתחום הנדל״ן: רשות מקרקעי ישראל, מטה הדיור וחברת דירה להשכיר יועברו לידי משרד השיכון.

בישיבת הממשלה ידונו גם בהצעות חוק בנושא הקורונה, וזאת לפני שהן יועברו לדיון בוועדת השרים לחקיקה.

צרו איתנו קשר *5988