בקרוב: לא יוקפאו חשבונות בגלל צ'קים שחזרו עקב משבר הקורונה

בשורה לחייבים: בעקבות משבר הקורונה, שר המשפטים אבי ניסנקורן מקדם תקנות שימנעו הקפאת חשבונות של אזרחים שהצ'קים שלהם חזרו עקב המצב הכלכלי • את המהלך הובילה עו"ד רני נויבואר, ראש אשכול משפט אזרחי במחלקת ייעוץ וחקיקה

שר המשפטים אבי ניסנקורן / צילום: כדיה לוי
שר המשפטים אבי ניסנקורן / צילום: כדיה לוי

בשורה לחייבים: בעקבות משבר הקורונה, שר המשפטים אבי ניסנקורן מקדם תקנות שימנעו הקפאת חשבונות של אזרחים שהצ'קים שלהם חזרו עקב המצב הכלכלי.

בהודעה לתקשורת שהוציא משרד המשפטים נאמר כי התקנות החדשות נועדו להקל על הציבור בתהליך החזרה לשגרה ולסייע לאוכלוסיות המתקשות לשמור על יציבות כלכלית בעקבות משבר הקורונה.

את המהלך הובילה במשרד המשפטים עו"ד רני נויבואר, ראש אשכול משפט אזרחי במחלקת ייעוץ וחקיקה. עם כניסתו לתפקיד, אישר אותן שר המשפטים והנחה להעבירן לוועדת החוקה באופן מיידי.

בעקבות התפשטות נגיף הקורונה חלה עלייה דרמתית בכמות הצ'קים החוזרים ובמספר החשבונות שהוגבלו. אזרחים רבים שלא צפו את המשבר, וביניהם עצמאים ובעלי ועסקים קטנים, עלולים למצוא את חשבונותיהם מוגבלים, באופן שיקשה על המשך התנהלותם.

חוק צ'קים ללא כיסוי קובע כי חשבון בנק יוגבל אם בתקופה של שנה חזרו 10 צ'קים או יותר, כיוון שלא היה להם כיסוי מספיק בחשבון. להגבלת חשבון בנק יש משמעות מרחיקת לכת. כך למשל, בעל החשבון לא יכול להוציא צ'קים נוספים. בנוסף, הגבלת החשבון משבשת את חייו של בעל החשבון ופוגעת במוניטין שלו.

על-פי התקנות החדשות, צ'ק שהופקד החל מ-4.3.2020 ועד ליום 22.6.2020, וחזר מחמת היעדר כיסוי, לא יובא בחשבון בספירת הצ'קים לצורך הטלת הגבלה לפי החוק.

עו"ד רני נויבואר אומרת כי "התקנות ימנעו את הגבלת חשבונות הבנק של אותם לקוחות שהצ'קים שלהם חזרו בגין משבר הקורונה, ובכך תימנע פגיעה בבעלי החשבון ובמוניטין שלהם. בנוסף, מניעת ההגבלה תאפשר ללקוחות להמשיך לנהל את עסקיהם ולהשתקם מהמשבר, בצורה פשוטה יותר. עם זאת, יצוין כי אין בתיקון התקנות משום אישור שלא לשלם חובות, וגם הצ'קים לא מתבטלים, אלא התקנות נועדו להקל על המשך הפעילות העסקית". 

צרו איתנו קשר *5988