"הסיוע מהמדינה עוזר לקנות עוד כמה מוצרים בסופר, לא לשרוד"

קרן קיידן, 38, בעלת מכון היופי "קרן לייזר" • "אנשים נמנעים מלעשות דברים שלא חייבים ולכן כל התחום הזה של הקוסמטיקה ושל הסרת שיער נפגע" • "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

קרן קיידן / צילום: תמונה פרטית
קרן קיידן / צילום: תמונה פרטית

עם תחילת המשבר, נסגר "קרן לייזר", המכון של קרן קיידן (38) לטיפולי הסרת שיער ואנטי-אייג'ינג, וגם אחרי שהתקנות אפשרו פתיחה מחדש של מכוני יופי, הוא לא חזר לפעילות מלאה. היקף הלקוחות ירד באופן משמעותי, אומרת קיידן, ״לאנשים אין כסף, ולמי שיש - הוא שומר אותו כי אין לדעת מה הולך להיות״.

קיידן התגלגלה לעיסוק חדש וכרגע זמני - ייצור חטיפים בריאים לכלבים. "יש לי כלבה, ולחנות שליד הבית שלי לא הגיעו החטיפים שנהגתי לקנות לה", היא מספרת. "הסבירו לי שהכול מגיע מסין ובגלל שנעצרו המשלוחים המלאי נגמר. מפה לשם התחלתי לחשוב מה יש בחטיפים האלה וחקרתי מה מומלץ לתת לכלבים נגד כאבי בטן. הגעתי לדלעת ולעוד רכיבים. הכנתי לכלבה שלי עוגיות מבוססות רכיבי בריאות טבעיים, וזה עבד נהדר. מכאן נולד מוצר חדש שגם קיבל את השם 'בנג׳י וניקה'. בנג'י היה כלב שלי שנדרס.

"אני מייצרת חטיפי בריאות ללא חומרים משמרים ואפילו צמחוניים לכלבים ומוכרת כדי לייצר איזושהי הכנסה. אני מוכרת בשכונה, לאנשים שאני מכירה וכאלה שבאים אליי מפה לאוזן. לא פיתחתי את זה לעסק רציני, כי בתנאים שלנו זה קשה. אני עוד לא סגורה על זה שזה יהפוך להיות משהו קבוע. אני מקבלת פידבקים מעולים מבעלי הכלבים, ובינתיים זה יישאר בייצור ביתי משום שזה לא בדיוק הזמן להקים עסק, עם כל האי-ודאות מסביב״.

קיידן הקימה את מכון הלייזר שלה לפני 10 שנים, אחרי שחזרה מעשר שנות מגורים במיאמי, שם התמחתה בטיפולי לייזר. למיאמי היא הגיעה אחרי עשור בלונדון, וכעת היא בתל אביב. ״התפקוד של המכון הוא חלש בינתיים. אנשים נמנעים מלעשות דברים שלא חייבים ולכן כל התחום הזה של הקוסמטיקה ושל הסרת שיער נפגע. מי שהתחיל בטיפול ממשיך, ואלה שמגיעים להשלים סדרת טיפולים, מגיעים בתדירויות נמוכות. זה לא מה שהיה פעם. כמו שהתחילו לאפות לחמים בבית ולצבוע שיער לבד, אנשים מסירים שיער לבד בבית״.

על הסיוע מהמדינה היא אומרת: "זה כסף שמאפשר לקנות עוד כמה מוצרים בסופר, לא משהו שעוזר לשרוד. לא בדקתי הלוואות, כי ממה ששמעתי מחברים ומבעלי עסקים סביבי שבדקו - הם לא קיבלו הלוואה או שאפילו לא קיבלו מענה. העדפתי לא להיכנס לשם. כבר הבנתי שאומרים שנותנים אבל זה נשאר רק בגדר דיבורים״. 

כבר בחודש ספטמבר, עוד לפני פרוץ המשבר, החלטנו כאן ב"גלובס" לייחד מדור יומי לקשיים של עסקים קטנים ושל מגזר העצמאים בישראל. חשבנו אז כפי שאנחנו סבורים גם היום שמדובר במגזר שיש לו חלק משמעותי בהנעת גלגלי הכלכלה אך אינו מקבל די הכרה וסיוע ביחס לחלקו. כעת, בחסות הקורונה הוסת חלק מהזרקור הציבורי לבעיה, אולם ככל שמתברר עומק הבור אליו נקלעים עצמאים ועסקים קטנים מתחוור בהתאם עד כמה המדינה לא ערוכה לסייע. בנסיבות הללו החלטנו להרחיב את המדור ולהקדיש מעתה ומדי יום חלק ניכר מהשער האחורי שלנו, כדי להביא את האנשים ואת הקולות שמאחורי הקשיים, בניסיון להניע עיתונות פתרונית, להציף פערים של שנים ובתקווה שזה יהיה חלקנו הצנוע בחזרה לשגרה, אבל אחרת.

עצמאים, בעלי עסקים קטנים ושכירים בעלי שליטה - אנחנו רוצים לשמוע אתכם. להשתתפות במדור אפשר לפנות למייל i-can-help@globes.co.il

צרו איתנו קשר *5988